Lenka Procházková – Bílý klaun

Anotace na tuto knihu mě velmi zaujala. Hlavní téma církevní restituce. Spisovatelka publikovala své fejetony v novinách a časopisech. Když se začala zajímat a psát o restitucích, tak více novin ji odmítlo články vydat. Mnohé zveřejnila na internetu a některé vycházejí v této knize poprvé. Já věděla, proč si tuto knihu mám přečíst.


Co se týče restitucí, tak jsem tomu moc nerozuměla. Říkala jsem si, proč se děje kolem toho takový humbuk. Tak když komunisté církvi majetek sebrali, je jasné, že ho chtějí nazpět. Tak ať jim ho dají a je klid. ALE!!! Já nevěděla, že církvi byl majetek zabaven už za dob panování Josefa II. Že církev majetek od té doby pouze užívala. Že nynější restituce je smlouva, kdy církev dostane velký majetek a obrovskou sumu peněz. Tím bych pochopila, že je to skončeno. Ale ne, stát přesto bude pět let dále platit platy duchovním a poté je během dvaceti let bude snižovat k nule. Opravy církevních staveb bude i pak sponzorovat garantovaný systém státu. Jako kde to jsme? Je to možné? Když jsem se ptala okolí, proč se o restitucích tak diskutuje, nikdo mi nedal odpověď. Říkali, že se jim nelíbí, že toho církev dostane tolik. Já říkala proč ne, když má na to nárok. Nevěděla jsem, že na to církev nemá právní nárok.
V knize vyjadřuje spisovatelka názor na politickou situaci posledních pět let. Dalo by se říct, že s ní na devadesát procent souhlasím. Svým rozumným a lidským postojem je mi velmi sympatická. Také si myslím, že církev by měla být hlavně o víře v Boha a ne o penězích a moci. Cituji: „Skutečná víra v Boha nemá mocenské ambice. Je to dar, se kterým se nekšeftuje.“ Tak to je. Přesná slova. Musíme oddělovat víru a církev. Je třeba si uvědomit, že církev jsou lidé. Lidé se svými dobrými i špatnými vlastnostmi. I velký budovatel demokracie T. G. Masaryk se odmítal zabývat zfalšovanými církevními záznamy. Naše vláda prohlašuje, že jim věří. Poslanec Marek Benda se dokonce vyjádřil, že soupis všeho majetku převedeného na církev, bude vyhotoven až po dokončení restitucí. To je věta, že? A proč o ten majetek církev tak stojí? Přeci se má věnovat chudým a následovat Ježíše: „Miluj bližního svého, rozdej svůj majetek a následuj mě.“ Pan kardinál Duka prohlásil, že církev bude s majetky obchodovat. Opět peníze. Hamty, hamty ať mám víc jak tamty…Autorka podala trestní oznámení na premiéra a členy kabinetu. Všechna čest, jsem ráda, že své slova podpořila i činy. Také jsem moc ráda, že jsem si tuto útlou, ale svým obsahem velmi výstižnou knihu přečetla. Spousta věcí je zde dopodrobna vysvětlena a podepřena fakty z historie, zákony a citáty. Konečně i já jsem pochopila proč je téma církevní restituce tak ožehavé. Mám pusu dokořán z šoku, co je zde v tomto státě možné. Jediné co mě uklidňuje je, že věřím, že Bůh nehledí na peníze, ale na skutky. Takže každý ať si zpytuje své svědomí a má se na pozoru. Jak se říká, boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Někde ta spravedlnost musí být.
Vážená paní Procházková, děkuji za tuto knihu a za vaši iniciativu ve prospěch obyčejných lidí.

Foto: Nakladatelství Epocha


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353