Michael Třeštík, Tomáš Třeštík – Katka

Kniha mě zaujala svým tématem. Před knihou byl dokument, který jsem neviděla, ale určitě to v blízké době napravím. Nejspíš se na to podívám i s dětmi, ať vidí, kde to člověk s drogami dotáhne. Ptáte se kde? Tam, kde existuje pouze sehnat peníze na dávku, dát si ji a pak zase shánět peníze na dávku a pořád dokola.

Na styl knihy jsem si musela na začátku zvykat. Jsou to přepsána slova Katky do písemné podoby. Tím je to více autentické a mám pocit, že mi svůj příběh vypraví Katka osobně, což vlastně i tak je. Ale mluví nespisovně, často se opakují slova a někdy to své téma jede pořád do kola. Místy mi už lezla na nervy. Ale to je můj osobní pocit. Tolik šancí dostala a všechny promarnila. Proto je to skvělý příklad, co dokáži udělat drogy s člověkem.

Kniha mapuje období Katky v letech 1996–2019. Text doprovází skvělé černobílé fotografie, které umocňují dojem, jak šel s Katkou čas a jak dopadla. Velmi zajimavá je předmluva jak kniha vznikla a doslov, jak to s Katkou nyní je.

Katka vypráví jak se dostala k drogám, jak s nim žije a jak s nimi přestane. Jsou to samé výmluvy a omluvy. Bohužel to je ale pravda, jak se stane člověk závislým, je to v háji.

Proto doufám, že si tuto knihu přečte co nejvíce lidí. Je to dobrý odstrašující případ.

A prosím ani to nezkoušejte. Ani jednou. Je to šílené a nikdy nevíte, co s vámi ta droga udělá. Mám blízky příklad ve své rodině před dvěmi lety.

(Je to stále čerstvé a bolestivé.) Kdy si poprvé vzala dotyčná na akci extázi. Dodnes nevíme, jestli si ji vzala sama nebo ji někdo vhodil do pití. Faktem je, že její tělo zkolabovalo a přesto, že se ji doktoři snažili zachránit, zemřela. Mladá holka s životem před sebou a umřela na předávkováni. Zkusila ji poprvé a naposled. A pak čtu knihu, kdy si ji nědo dává do těla přes dvacet let a žije jenom pro to, jak si sehnat dávku. Není to fér, ale stává se to.

Určitě si knihu přečtěte a ani drogy nezkoušejte. Nikdy!

 

Hodnocení: 80%

 

Více infa: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/57637092/katka/

 

Foto: Nakladatelství Motto