Karel Čapek – Válka s mloky

V jižním Pacifiku člověk nikdy neví, na co narazí. Kapitán J. van Toch fascinovaný místními legendami o podivných ďáblech se rozhodne zjistit, co je na pověstech pravdy. Objeví zvláštní druh obojživelníků, kteří ho překvapí svou inteligencí a učenlivostí. Tak začíná Válka s mloky, která bezesporu patří mezi nejlepší vědeckofantastická díla, jaká kdy byla napsána.


Jedná se o klasickou alegorii, napsanou roku 1935. Poprvé byla vydaná v letech 1935–1936 na pokračování v Lidových novinách. Její autor – přední český spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a fotograf – Karel Čapek (1890 – 1938) svým neopakovatelným stylem dokázal čtenáře varovat nejen před nadcházejícími hrůzami druhé světové války, ale zároveň upozornil i na aktuální ekologický problém industrializace a s ní související narušování přírodní rovnováhy.
Válka s mloky je z hlediska tématu relativně klasickou antiutopií, obávající se odlidštění společnosti. V textu je značné množství narážek na německý nacismus, s nímž Čapek hluboce nesouhlasil (např. „Zejména v Německu byla veškerá vivisekce (mloků) přísně zapovězena, ovšem jen židovským badatelům.“), celé dílo je také možno vykládat jako alegorii na rozpínavost Třetí říše (teze o lebensraumu).
Nejen Válku s mloky, ale také další slavná Čapkova díla (Povídky z jedné a druhé kapsy a další povídky, Dramata, Krakatit/Továrna na absolutno, R.U.R., Bílá nemoc, Loupežník, Věc Makropulos a Matka) nyní po letech vydává pražské Nakladatelství Omega.

Počet stran: 224, cena: 149,- Kč

Více informací najdete na: www.knihyomega.cz

Foto: Nakladatelství Omega