John Searles – Zvláštní, ale pravdivé

Představuji vám poslední povídání o knížce tohoto úžasného roku, který byl pro mě plný změn a poznání. Naštěstí bylo pro mě vše v pozitivním smyslu, což se nedá říct o hrdinech v této knize. Jedna tragická událost změnila všechny a až v pátém roce poté, se dávají hrdinové psychicky dohromady. Opět díky nešťastným událostem.

zvlastni ale pravdive

V knize se ocitáme v kruhu rodiny, která si prošla tragickou událostí před pěti lety. Zatím se s ní skoro nikdo nevyrovnal a až události tří dnů vedou k smíření a pochopení. Příběh je vyprávěn zvláštně, od třetí osoby se skáče k ich formě, ve které se střídají všichni účastníci dramatu. Rodina má dva dospívají syny. Vše se změní v den jejich maturitního plesu. Smrt jednoho z bratrů Ronnieho rozvrátí vše, hlavně díky nesmíření a obviňování. Po pěti letech se syn Philip vrací domů, ke své matce, protože si zlomil nohu a musí odpočívat. Na scéně se objeví i bývala přítelkyně Ronnieho s neuvěřitelným tvrzením, že je těhotná a čeká Ronnieho dítě. Události vedou ke vzpomínkám a také k procitnutí v jaké situací se nyní nacházejí. Vše se změní v drama, ve kterém jde více lidem o život a jak to vše dopadne, si již musíte přečíst.

Kniha se dobře četla. Výborně byla popsána psychologie hrdinů. Každý prožíval smutek jinak a bylo to místy velmi věrohodné. Přímo jsem si představila matku, která ztratí svým synem zájem o vše kolem sebe i o sebe. Její obžerství, ve kterém chce schovat smutek. Její nenávist vůči těm kolem sebe, kteří nemají takové trápení jako ona. Její závist, nepřejícnost, s nimiž bojuje proti okolnímu světu. I její prozření.

Celkově je to kvalitně napsaný román s chmurnou atmosférou, na jehož konci prosvítá světlo naděje.

Hodnocení: 80%

Foto: Nakladatelství Mysterypress