Jessica Anya Blauová – Mary Jane

Vážení, to byla pro mě absolutně výborná kniha. Moje druhá nejlepší přečtená kniha tohoto roku. První je stále modrá knihovnice a kupodivu náhody neexistují. Obě knihy vyšly v Jotě a tam mají teda vytříbený čich na velmi dobré knihy.

Je to román, jehož děj se odehrává v létě. Takže skvělé letní čtení, které mě bavilo. Ale pozor, žádná zamilovanost a romantika. Je to o čtrnáctileté Mary Jane, která má brigádu v domě doktora Conea. Hlídá tam pětiletou Izzy. Střetly se tu dva různé společenské světy, které se na jedné straně plynule doplňovaly a na druhé straně neměly pro sebe pochopení z jistých pozic.

Mary Jane má důslednou matku, která dbá na rodinou pověst. Chodí do školy, do kostelního sboru a pomáhá mamince každý den při vaření a úklidu domu. Miluje muzikály a je spokojená. V domě doktora Conea vládne chaos, nepořádek, ale také přátelství, důvěra, srdečnost a otevřenost. Mary Jane je z této domácnosti úplně paf, ale zároveň se ji tam moc líbí. Donese tam pořádek, teplé jídlo a určitý řád. Dostane otevřené rozhovory, objetí a pochvaly. Do toho se do domu nastěhuje slavná manželská dvojce. Herečka Sheba a zpěvák Jimmy. Léčí se zde od závislosti na drogách a alkoholu. Jsou zde tajně, takže nikdo je nesmí poznat.

Příběh vypráví Mary Jane a je čtivý, osobitý, krásně plyne, originální a dalo by se říct poučný. Je o vztazích mezi partnery, mezi přáteli, mezi matkou a dcerou. Je o důvěře, kamarádství a pravdě. Bavil mě, dojímal a byl se mnou. Chtěla jsem číst, ať vím, co nového se stane s Izzy, co napadne Shebu a na co budou zpívat s Jimmym. Opravdu povedený příběh, moc se mi líbil a já doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst dobrý román o lidech s hřejivou atmosférou.

 

Hodnocení: 100%

 

Více infa: https://www.jota.cz/mary-jane

 

Foto: Nakladatelství Jota