Jak to bylo s permoníky v Kutné Hoře

Všichni dobře víme, že v Kutné Hoře se těžilo stříbro. Méně však víme, že tu kdysi žili permoníci, kteří se o stříbrnou rudu dobře starali, nekalé úmysly zlým lidem hatili a dobré skutky odměňovali. Ostatně, o takových skřítcích se nám dochovaly pověsti, v nichž se to těmito mužíčky a žínkami jen hemží.


Renata Petříčková s Michalem Vaněčkem pro nás vybrali nejzajímavější z nich a napsali pohádky o permoníčcích, čertech, vílách, z nichž sestavili knížku plnou pohádkových příběhů, která nese název Skřítkové pod stříbrným městem. Dozvíte se třeba, proč zvon Ptáček zprvu nezněl, jak měl, jak vznikl chrám svaté Barbory, co se může stát na kouzelný Štědrý den, proč Čertovy doly zůstaly bez čertů i to, že permoníci touží žít ve vysněné Zvonkové zemi.
Patnáct pohádek, patnáct příběhů, ze kterých dýchá starodávná doba, v nichž je zlo vždycky potrestáno, a dobré skutky odměněny. Některé pohádky obsahují i historická upřesnění, abychom si ujasnili, ze které doby pověsti, z nichž autoři čerpali, pocházejí. Jiné příběhy jsou naprosto vyfabulované a jsou plné humorných situací – no, představte si třeba, jak mlsná koza lítá povětřím, protože Meluzíně slízala mouku z talířku, nebo jak medvěd peláší od úlu, protože vzbudil v zimě včely a ti ho na oplátku bodají všude, kam to jde…
Knížku v pěkné grafické úpravě ilustracemi doplnil Ondřej Zahradníček.

Název: Skřítkové pod stříbrným městem
Autor: Renata Petříčková a Michal Vaněček
Ilustrace: Ondřej zahradníček
Nakladatelství: Maxdorf, 2011

Foto: Nakladatelství Maxdorf