Ian Baxter – Válka v obrazech: Tábor smrti Osvětim

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Literatura faktu a military: Ian Baxter – Válka v obrazech: Tábor smrti Osvětim. Koncentrační tábor Osvětim-Birkenau (Osvětim-Březinka) je místo absolutně největší masové vraždy v historii. V jeho plynových komorách přišlo o život přes milion osob, hlavně židovských mužů, ale i žen a dětí. Nespočet dalších zde zemřelo na následky nemocí a vyhladovění.


Kniha Tábor smrti Osvětim je mrazivou skicou vykreslující toto hanebné zařízení. Zhruba 250 fotografií opatřených podrobnými popisky a doprovodným textem nám přibližuje, jak se Osvětim vyvinula z brutálního pracovního tábora na počátku války v doslova továrnu na smrt.
Fotografie zachycují, jak v Osvětimi lidé žili, pracovali a umírali. Kniha pojednává i o mužích, kteří koncipovali a konstruovali tento stroj na smrt, a o tom, jak Osvětim poskytovala mnoho otrockých pracovních sil pro různé průmyslové komplexy postavené v blízkém okolí. Tábor smrti Osvětim je šokující důkaz o rozsahu hrůzného násilí, kterého se nacisté dopustili na nevinných dětech, ženách a mužích. Toto zlo je nutné si neustále připomínat, aby nedošlo k jeho opakování.

brožovaná vazba, 132 stran, cena: 328,- Kč
Originální název: Auschwitz Death Camp
Přeložila: Věra Petrášová

Nová série Válka v obrazech přináší raritní archivní fotografie, širšímu publiku povětšinou neznámé, které zachycují nejrůznější podoby války.

Již vyšlo:
NĚMECKÁ ARMÁDA NA ZÁPADNÍ FRONTĚ 1917-1918
Pokrývá období od německého ústupu od řeky Sommy přes obranné bitvy roku 1917 a velkou jarní ofenzívu roku 1918 až po konečný protiútok dohodových mocností, předcházející konci války.

NĚMEČTÍ PARAŠUTISTÉ ZA DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY
125 doposud nepublikovaných fotografií z alba nadrotmistra Wilhelma Plieschena, který sloužil u 7. výsadkářského kulometného praporu na Krétě, v Rusku či u Monte Cassina je unikátním vhledem do jedné z elitních jednotek Německa.

Foto: Nakladatelství Jota