Hologram pro krále – výjimečná kniha, kterou na plátno převádí Tom Hanks

Nakladatelství Plus uvedlo na trh výjimečný román uznávaného amerického spisovatele Davea Eggerse Hologram pro krále. Román je jasnou a neuvěřitelně čtivou alegorií současného obrazu Spojených států amerických v čase světové ekonomické krize. V režii Toma Tykwera (Atlas mraků, Lola běží o život,…) padla první klapka filmové verze s Tomem Hanksem v březnu 2014.


Za Hologram pro krále získal Dave Eggers ocenění National Book Award. „Je to odvážná a krásná kniha, dojemná a srdceryvná stejnou měrou, jakou je nemilosrdná globální ekonomika. Eggers zvládá vyvážit jemnou ironii, empatii a černý humor s nečekanou jemností a něžností,“ zdůvodnila své jednoznačné rozhodnutí porota.
Hologram pro krále přináší silný, strhující a zároveň dojemný příběh Alana Claye, rozvedeného padesátníka, jehož vysněný podnik na výrobu patentovaných bicyklů zkrachoval v důsledku celosvětové ekonomické krize. Kdysi úspěšný podnikatel se zamotává do spirály osobní katarze, která vrcholí i jeho finančním úpadkem ve formě nemožnosti platit studia své dcery. Z dluhů se chce Clay dostat díky lukrativní zakázce v pohádkové Saúdské Arábii. Během nekonečného čekání na krále Abdalláha, jemuž má představit revoluční holografickou technologii, zažívá spoustu podivných dobrodružství a absurdních setkání.
Hlavním mottem knihy je »Ne každý den jsme potřeba« z Beckettova Čekání na Godota. „Chtěl jsem tím připomenout, že člověk se někdy může cítit, anebo skutečně je, nadbytečným. Přesně v takové situaci se ocitne Alan Clay,“ vysvětluje Dave Eggers. Oblíbený americký autor, který rozděluje Ameriku i politiky, se nebojí dotýkat aktuálních společenských témat globalizace, lidských práv nebo role sociálních sítí a ztráty anonymity a odhalovat tato témata až na samotnou dřeň jejich podstaty. Právě motivem sociálních sítí a ztráty anonymity se zabývá jeho nejnovější román Kruh (The Circle), který česky vydá nakladatelství Plus v roce 2015.
„Hologram pro krále je velmi chytrá kniha plná černého humoru. Není pouze obrazem muže ve středním věku, který se zoufale snaží zachránit vlastní existenci. Eggers v ní stejně důrazně obnažuje také základní problémy, jimiž trpí současná Amerika a potažmo i celý svět,“ píše list The Philadelphia Inquirer.

Foto: Nakladatelství Plus