Henry Rider Haggard – Kleopatra

Slavný makedonský vojevůdce Alexandr Veliký vytvořil během velmi krátkého života jednu z největších říší historie. Ta se po dobyvatelově smrti rozpadla na menší státy, v nichž moc převzali jeho generálové. Egypt ovládl Ptolemaios a založil zde mocnou dynastii faraonů, která pod pyramidami vládla po tři staletí. Posledním a nejznámějším z řeckých panovníků v Egyptě byla krásná a fascinující Kleopatra.


Její život popisuje poutavý román známého britského spisovatele Haggarda. Je to dobrodružný příběh o touze po moci, lásce i zradě, který vypráví kněz Harmachis, v jehož žilách kolovala krev pradávných egyptských faraonů.
Velmi zajímavý byl i život autora tohoto románu. Henry Rider Haggard (1856 – 1925) pocházel z britské šlechtické rodiny, ale jako osmý syn nemohl očekávat bezpracný život bohatého dědice. Rodiče mu proto naplánovali diplomatickou dráhu. Na cestách do Afriky se setkal s objeviteli pozůstatků starodávných civilizací, které ho velmi zaujaly. Po návratu do Anglie vystudoval práva, ale záhy zjistil, že smyslem jeho života je literatura. Ve věku dvaceti osmi let vydal první román Úsvit a po něm následovala dlouhá řada dalších.
Haggard je považován za jednoho ze zakladatelů fantasy žánru, který mimo jiné inspiroval i takového velikána, jakým je J. R. R. Tolkien. A jestlipak víte, že Henryho hrdina Allan Quatermain se stal předlohou pro Indiana Jonese z filmové tetralogie Stevena Spielberga?
Mezi Haggardova nejznámější díla patří dobrodružný příběh Doly krále Šalamouna a právě historický román Kleopatra, který v těchto dnech vydává pražské nakladatelství Omega. Slavný literární počin do češtiny přeložil Josef Bartoš.

Počet stran: 256, cena: 229,- Kč

Více informací najdete na: www.knihyomega.cz

Foto: Nakladatelství Omega


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353