Gillian Gloyerová – Albánie

V nakladatelství Jota vychází aktualizace knihy z ediční řady Turistické průvodce – Albánie. Průvodce po Albánii je nepostradatelným pomocníkem při cestách po jedné z nejkouzelnějších a přitom turisticky nejméně probádaných zemí Balkánu, v níž najdete krásná starobylá města, půvabné pláže, velkolepá pohoří a vzrušující archeologická naleziště. Lidé jsou zde milí a pohostinní, flóra a fauna je rozmanitá a unikátní a místní kuchyně a víno jsou lahodné.


Průvodce po Albánii nabízí poutavé popisy všech albánských měst, přímořských i horských oblastí a přírody včetně doporučení nejvhodnějších lokalit k rekreaci. Čekají vás tipy na nejzajímavější túry, výlety a pobyty i podrobné líčení historických pamětihodností a výklad historie, počínaje památkami z římského období přes dobu středověkého tureckého područí až po období národního osvobození v moderní době.
Pro nevyšší cestovatelovo pohodlí a bezpečnost najdete v průvodci veškeré důležité informace o ubytování a stravování včetně rozdělení podniků podle ceny a úrovně, a samozřejmě i mapy a plánky všech oblastí a měst. Pro větší inspiraci a chuť vyrazit na cestu je kniha doprovázena barevnou fotografickou přílohou.
Návštěvníky Albánie okouzlí Marubiho fotografie a Onufriho ikony, pelikáni v Divjakë a labutě v Driloni, sníh snášející se na teqe na hoře Tomorri i sluneční paprsky odrážející se na šedivých střechách domů v Gjirokastëru.

brožovaná vazba / 232 + 216 stran / cena 398,- Kč

Albánie – Kráska se špatnou pověstí
Láká vás Albánie a nemůžete se rozhodnout, zda ji navštívit? Přesvědčí vás cestopis
Petra Horkého a Miroslava Náplavy: Albánie – Kráska se špatnou pověstí. Evropská země, a přesto jako by byla z jiného kontinentu… První prezident Ahmet Zogu změnil ze dne na den republiku v monarchii a sám sebe prohlásil za krále Zoga I.
O čtyřicet let později Albánii prohlásil stalinistický vůdce Enver Hoxha prvním ateisticko-humanistickým státem planety. Jedinou povolenou vírou se tehdy staly komunistické ideály střežené tajnou policií Sigurimi. Malý osamocený stát se opevnil statisíci betonových bunkrů a žil v úplné izolaci po svém. I dnes je to země, kde stále existuje krevní msta a mafie není pojmem z dobrodružných románů. Ale pozor! Cizinec je zde váženým hostem.
Autoři hledali v Albánii během posledních několika let opakovaně odpovědi na řadu otázek. Jaké věno dostane albánská nevěsta? Dostává ještě dneska ženich od rodičů nevěsty během svatby kulku, aby ji mohl beztrestně zabít v případě nevěry? Proč nazýváme Albánii Zemí orlů, když je to úplná blbost? A proč do Albánie vůbec jezdit…? Kniha a stejnojmenný dokumentární film je opět společným projektem nakladatelství Jota, sdružení Camera Incognita a společnosti Piranhafilm.

Foto: Nakladatelství Jota