Elizabeth Blackburnová & Elissa Epelová – Telomery

Zajímám se o literaturu, kde se píše o zdraví, jež souvisí s psychikou. Zde mě na první pohled zaujalo, že se jedná o knihu, která vysvětluje, jak ovlivnit stárnutí na vědeckých základech. Nejsou to domněnky. Je vědecky dokázáno, že můžeme způsobem života ovlivnit, jak rychle a jakou podobou budeme stárnout.

telomery

Kniha určitě stojí za přečtení. Čte se velmi dobře, i když je v ní hodně vědeckých údajů. A právě proto bychom se nad informacemi měli vážně zamyslet, protože mnoha způsoby lze ovlivnit, jak bude vypadat naše stáří. Autorky se tomuto tématu věnovali podrobně, protože Liz je molekulární bioložka a Elissa je zdravotní psycholožka. Elisa se ve své práci věnovala hlavně psychickému stresu a Liz zasvětila celou svou kariéru výzkumu telomer. Před patnácti lety se domluvily na společný výzkum, který vedl ke zcela nové metodě zkoumání vztahu mezi lidskou myslí a tělem. Přišly na to, že nejen náš životní styl ovlivňuje buněčné stárnutí, ale i potraviny, dětství, okolí, práce. Prostě k prodloužení života musíme sami aktivně přispívat k obnově zdravých buněk. To vše se dozvíte v této knize.

Pokud o telomerech slyšíte poprvé jako já, ráda vám jednoduše vysvětlím – díky knize – co jsou to telomery. Telomery jsou vlákna potažené speciálním pouzdrem na konci našich chromozomů. Jak stárneme, telomery se v celém těle postupně zkracují a tento skrytý mechanismus přispívá k většině nemocí spojených se stářím. Tento proces však můžeme zpomalit. A to právě vysvětlují autorky v knize. Na toto téma vyšlo pár článků v odborných časopisech, které normálnímu člověku moc neřeknou. Proto se autorky rozhodly napsat tuto knihu, která srozumitelnou řečí vysvětluje, jak telomery fungují a na co reagují. Během života se zkracují i prodlužují. Reagují na to, jakým způsobem žijeme, jak myslíme i čím se obklopujeme. Vše na základě vědeckých výzkumů.

Pro mě to bylo velmi zajímavé čtení. V něčem mi potvrdilo to, co si myslím a praktikuju. Jako např. používat kolem sebe co nejméně chemie, v úklidu i v kosmetice. Nejvíce mě překvapilo sdělení, jaký pozitivní a velký význam má meditace. Spoustu věcí se tak nějak hezky propojilo. Ale nemůžu vše prozradit. Pokud vás to zaujalo, určitě si knihu půjčte nebo kupte. Stojí za přečtení. Je to investice do vašeho stáří. Všechno nejde ovlivnit, ale můžeme se o to pokusit. Stojí to za to.

Hodnocení: 100%

Foto: Nakladatelství Jota


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353