Dušan Tomášek, Robert Kvaček – Generál šel na smrt (Životní příběh Aloise Eliáše)

Ojedinělý příběh z druhé světové války, příběh plný odvahy, odboje, vlastenectví, který skončil smrtí hlavního aktéra. V žádné další zemi nacisté nepopravili úřadujícího ministerského předsedu. Nahlédněte do života generála Aloise Eliáše, který je znám například pro tzv. chlebíčkovou aféru.

_PREBAL_elias_V8.indd

Příběh za druhé světové války ojedinělý: Poprava předsedy vlády země okupované Němci! Hitlerovci se jí dopustili v červnu 1942 na pražské střelnici v Kobylisích. Na rozdíl od Stalinistů nacisté, jisti si svým vítězstvím, se podobnými vraždami veřejně chlubili! Alois Eliáš nebojoval běžnými zbraněmi jako Tři králové Morávek, Mašín a Balabán. Jeho zbraní byla vojenská lest, předstírání a oddalování, získávání času a snaha o narušení záměrů protivníka. Za těžkých podmínek udržoval rádiové i kurýrní spojení se svým vrchním velitelem prezidentem Benešem v Londýně a využíval i dřívější známosti s protektorem Neurathem z mírových jednání v Ženevě. Svedl nejeden „ústupový“ boj se svým protivníkem K. H. Frankem. Byl si vědom toho, že mu hrozí smrt. Jiným pomohl k emigraci, ale sám nabídku emigrovat odmítl, že tam už je generálů dost. Teprve v den výměny protektora Heydrichem koncem září 1941 byl zatčen a německým tribunálem složeným z gestapáků „odsouzen“ k smrti. Zemřel jako hrdina. Odmítl šátek přes oči a díval se upřeně na své vrahy.

V Nakladatelství Epocha právě vychází 4. vydání knihy Generál šel na smrt Dušana Tomáška a Roberta Kvačka. Kniha je již k dostání na pultech knihkupectví. Čtenáři si ji také mohou pořídit s 25% slevou v e-shopu Nakladatelství Epocha.

Více na: http://epocha.cz/detailknihy.php?id=936.

O autorech:

Mgr. Dušan Tomášek (1924–2016) vystudoval Fakultu novinářství a osvěty UK v Praze. S přestávkou v sedmdesátých letech se plně věnoval publicistice. Působil jako zpravodaj, reportér a fejetonista v Kulturní politice, Zemědělských novinách, Večerní Praze, v Květech a dalších médiích, včetně Čs. rozhlasu a televize. Od konce osmdesátých let se téměř výhradně věnoval literatuře faktu. Je laureátem cen E. E. Kische a M. Ivanova. Z nejznámějších titulů jmenujme např. Deník druhé republiky (1988), Konfidenti (1991), či Sám proti gestapu (2001). Ve spolupráci s prof. R. Kvačkem napsal knihy Causa Emil Hácha (1995), Generál Alois Eliáš: jeden český osud (1996) a Obžalována je vláda (1999). V Nakladatelství Epocha mu vyšly tituly Únos válečné lodě (2004), Nevyhlášená válka (2005) a Vláda emigrantů (2009).

Prof. PhDr. Robert Kvaček, CSc. (*1932) patří k nejvýznamnějším českým historikům a vysokoškolským pedagogům. Vyniká především jako znalec našich národních dějin 19. a 20. století. Je autorem řady publikací věnujících se jak období před mnichovským diktátem, tak událostem bezprostředně následujícím, mj. Osudná mise (1958), Historie jednoho roku (1976) či Obtížné spojenectví (1989). S D. Tomáškem vydali publikace dotýkající se otázek národního odporu a kolaborace v období nacistické okupace, např. Causa Emil Hácha (1995) či Obžalována je vláda (1999). Léta autorsky spolupracoval také s tiskem, je spoluautorem řady středoškolských i vysokoškolských učebnic. Za svou pedagogickou činnost obdržel Zlatou medaili Univerzity Karlovy, za přínos v oblasti literatury faktu získal několikrát Cenu E. E. Kische, Miroslava Ivanova a Vojtěcha Zamarovského.

Informace o knize:

Titul: Generál šel na smrt

Podtitul: Životní příběh Aloise Eliáše

Autor: Dušan Tomášek, Robert Kvaček

Návrh přebalu: Jožka Gabriel

Formát: vázaná s přebalem, 145 x 205 mm

4. vydání, 152 stran

Cena 159 Kč

O Nakladatelství Epocha:

Nakladatelství Epocha se zaměřuje především na literaturu faktu a historii, velký prostor je však věnován i beletrii a titulům v žánrech fantasy, sci-fi a horor. Většina produkce Nakladatelství Epocha je dostupná rovněž ve formě e-knih.

Foto: Nakladatelství Epocha