Diane Thomasová – V divočině

Někdy se nechám zmást svou fantazií při čtení anotace. Jasně tu je napsané, že dvě bolavé duše se potkají a že hranice mezi láskou a šílenstvím je velmi tenká. A co já, nenapravitelný romantik, jsem si hned pod takovým příběhem představila? No jasně, myslela jsem si, že se oťukají a navzájem uzdraví a pak spolu budou bydlet šťastně až do smrti. Vážení, nenechte se zmýlit, je to opravdu drsný příběh o lásce a touze žít, přesně jak zní heslo knihy.

v divočině
Píše se rok 1966. Musím říct, že hlavní hrdinka osmatřicetiletá Katherine mi nebyla sympatická. Je to tip ženy, která vše prožívá moc. Když je šťastná, vidí vše sluníčkově. Když je smutná, tak je ufňukaná a bolest prožívá, až ji zevnitř užírá do pocitu, nechci už žít. Řeknu to jednoduše, je nevyrovnaná, psychicky labilní, ale vše má svůj důvod. Postupně jsem si na ni zvykla a přála jsem ji kousek štěstí. Uvnitř je to silná žena, která se rozhodne změnit svůj život od základu. Což obdivuji. V dnešní době jsem zpohodlněla. Představa, že se zbavím elektriky a všech výhod z ní. Že si odřeknu zábavu ve formě kultury a sportu. Že odmítnu společnost kamarádu či práce. To mě vůbec, ale opravdu vůbec neláká. Je to extrém, který Kate pomohl na cestě k uzdravení její nemocné duše. Nevyléčil ji úplně, ale dokázala přestat v podvědomí umírat a začala opět žít.
Teď tu máme hlavní mužskou postavu a tou je dvacetiletý mladík Danny. Od začátku jsem měla dojem, že s ním není něco v pořádku. Myslím si, že od malička byl zvláštní a okolnosti, které ho přinutily jít do války ve Vietnamu, ho jen ve vyšinutosti více podpořily. Válka změní vše. A tak Danny žije sám v chatě, o které mu vyprávěl nejlepší kamarád, jehož ztratil ve válce. Tu chatu si koupí Kate jako místo, kde chce umřít. Danny ví, že chata má nového majitele a rozhodne se ho nenávidět dříve, než se s ním setká, protože mu vzal místo ke spaní. Katy ho překvapí a zaujme na první pohled. Tajně ji sleduje a postupně ho více přitahuje. Od nenávisti je malý krůček k posedlosti. Může vztah dvou rozbitých, rozdílných duší fungovat? Je možné, aby samota pomohla vzkřísit lásce? Je to láska, když chcete někoho vlastnit? Jak to skončí?
Kniha mě přes pomalý rozjezd zaujala a já četla se zvědavostí rychleji a rychleji. Perfektně propracované pocity a psychika nemocných lidi zevnitř mě při čtení fascinovala. Závěr byl pro mě nečekaný a nepředvídatelný. Oceňuji, že v románu, kde vystupují jen dvě hlavní postavy samy v divočině, je autorčin styl psaní poutavý a vtáhl mě do příběhu, že jsem ho chtěla přečíst co nejdříve, abych se dozvěděla, jak to skončí. Příběh působí velmi reálně. Chvíli mi bylo líto Kate, pak Dannyho, pak jsem nenáviděla Dannyho a pak zase Kate a říkala si jaká je kráva. Pak jsem ji zas fandila a Dannyho posílala do blázince. Prostě příběh mě nenechal v klidu.
Ve vyprávění se nepravidelně střídali Kate a Danny. To ještě víc odkrývalo rozdílné povahy a přibližovalo mě to k porozumění chování labilní mysli dvojice.
Z knihy nejsem úplně unesena, že bych ji chtěla číst znovu a všem bych ji vnucovala. Ale je to velmi dobře propracovaný osud dvou lidí, který je zajímavý svou nevšedností. Pokud máte chuť na opravdově drsné vyprávění o obyčejné dvojici, jež působí někdy neobyčejně šíleně, určitě si nenechte tuto knihu ujít.

Děkuji www.knihcentrum.cz za poskytnutí recenzního výtisku.

Foto: Nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA s.r.o.

1920x1080px_osudy_hvezd