Detektivky nejprodávanějšího slovenského autora Dominika Dána vyjdou česky

Dominik Dán je nejprodávanější slovenský spisovatel současnosti, jeho knih se prodalo už půl miliónu výtisků, a zároveň tajemná postava slovenské literární scény. Aktivní elitní policista zatím nikdy neodtajnil svoji pravou identitu – jméno Dominik Dán je jeho literárním pseudonymem. Jeho práce ho inspiruje v literární činnosti, základem jeho knih jsou skutečné případy. Dominik Dán byl také autorem námětu česko-slovenského televizního seriálu Kriminálka Staré Město.


„Rozhodl jsem se pro reálné příběhy, přesněji náměty, právě proto, že vymyšleného tu už bylo dost a konkurence je obrovská. Mám výhodu dlouholeté praxe, tak proč ji nevyužít. Ukázalo se, že to byl dobrý nápad. Doufám, že každý pochopil, že v mých románech nic neřeším, nikoho nesoudím, nehledám spravedlnost a nechci nikoho obžalovat. Jen si tak píšu,“ řekl Dominik Dán v jednom starším rozhovoru pro slovenský časopis Život.
Dominik Dán začal publikovat poměrně pozdě, svoji první knihu vydal v roce 2005, podle jeho vlastních slov mu tehdy bylo méně než padesát let. Tehdy v ní popsal skutečný případ únosu syna tehdejšího slovenského prezidenta Kováče. Možná právě ze strachu z příliš skutečných reálií knihu odmítlo několik vydavatelů. Slovart ji přijal a od té doby je výhradním vydavatelem knih Dominika Dána na Slovensku a nyní i v Čechách.
Autor ve svých knihách řeší kriminální případy, které se staly v Našem městě, které není konkrétněji pojmenováno, ale je zřejmé, že se jedná o Bratislavu. Případy řeší vždy detektivové z oddělení vražd policejního sboru Našeho města, ale každá jeho kniha je specifická a je psána z jiného úhlu pohledu. Hlavní postavou jeho románů je detektiv Richard Krauz. On i jeho kolegové z elitního oddělení nejsou žádné černobílé charaktery – pijí trochu moc, znají se se všemi důležitými chlápky z podsvětí, bojují se svými nadřízenými.
Autor nepoužívá stejnou šablonu, jeho příběhy jsou vždy překvapivé a nedá se dopředu očekávat, kam bude příběh směřovat. Některé z jeho knih jsou klasické detektivky, jiné mají hlubší sociální nebo politický kontext. Ve většině příběhů není nejdůležitější otázka, kdo spáchal zločin – čtenář to často ví hned od začátku, ale jak policie pachatele najde a usvědčí. Často dokonce nebývá vyšetřování vraždy ani nejdůležitější zápletkou v příběhu. Styl vyprávění a živé dialogy připomínají klasické americké detektivky Eda McBaina.
Jednotlivé příběhy Dominik Dán nevypráví chronologicky. První příběh, který vyjde v češtině, však bude na časové ose ten nejstarší, i když jej autor napsal jako jeden z posledních. Uzel se odehrává ještě před revolucí, v roce 1988, kdy tehdy mladý detektiv Krauz přichází k policii.
První ze série detektivek Dominika Dána, Uzel, vyjde na začátku listopadu 2014, druhá, Bestie, v únoru 2015.

Uzel – anotace:
Mladý policista Richard Krauz je šťastný, že se z pochůzkáře stal detektivem v oddělení vražd. Píše se rok 1988. Jeho mladá žena naopak moc ráda není, protože ho vídá čím dál méně. Jeho první případ je mrtvola mladého dělníka v ropné rafinérii. Paralelně s tím se rozvíjí příběh mladého armádního pilota, po němž jde tajná policie, protože si myslí, že chce uprchnout na západ a vyzradit vojenská tajemství, a mladé ženy, jejíž otec-vědec emigroval a kterého chce StB unést zpátky do Československa. Richard i jeho starší kolegové se do zájmů StB nechtěně zapletou a Richard musí udělat rozhodnutí, které bude určující pro jeho další kariéru.

Foto: Slovart