Dave Eggers – Hologram pro krále

Velmi zajímavý příběh s ještě zajímavějším a nečekaným koncem. Nechala jsem se unášet na vlně klidného vyprávění o muži, který bilancuje svůj život. Kniha je napsána skvěle. Ale konec mě trochu zklamal. Chtěla jsem, aby hlavní hrdina udělal cokoli v dobrém smyslu. Co by ho z toho nejistého stárnoucího chlapa přeměnilo na normálního muže, který má rád život. Dokáže se rozhodovat tak, aby uměl nést následky. Pro mě se prostě před vším schoval. A čekal až mu něco, co to vše srovná, spadne do klína.


Američan, padesáti čtyřletý Alan, odjel se svým týmem na služební cestu do Saudské Arábie. Jeho tým obsahoval tři mladé lidi, kteří měli vést prezentaci přímo před králem. Alan měl obstarat vše kolem a přemluvit krále, aby se rozhodl právě pro jeho firmu. Alan do této práce dával všechny své naděje. V Americe měl přátele od kterých si půjčil dost peněz a dceru, které chtěl zaplatit prestižní školu. Proto mu velmi záleželo na tom, aby tuto zakázku dostal. Král chtěl vybudovat u Rudého moře město, které mělo být moderní a vstřícné k ženám. Alanova firma se ucházela o zakázku vytvářet IT technologii pro nové město. Přijeli do hotelu Hilton a každé ráno je vezlo auto přímo do rostoucího města, kde se měl dostavit král. Ale nikdo nevěděl, který den to přesně bude. A tak každý den jezdili, celý den čekali ve stanu na zprávu od krále a večer jeli zpět do hotelu. Alan má spoustu času přemýšlet o svém životě. Vzpomínat na důležité rozhodnutí, jak se k ním dopracoval. Sleduji jeho nejistotu, strach co bude dál. Ale také zkušenosti, které získal životem. Už dlouho, před služební cestou si vzadu na krku našel bulku. Bude dost silný a půjde k doktorovi? Jako dobrá možnost se mu totiž zdá být rakovina, která by to vše ukončila za něj. Při pobytu se setkává s dvěmi nevšedními ženami, které nám dovolí nahlédnout do jejich života. Poznává mladého kamaráda Jusufa, jenž mu připadá jako syn. S Jusufem se blíže poznává, dokonce jede k němu na vesnici do otcova domu. Alan chce něco významného dokázat, ale někdy dříve mluví než přemýšlí. Někdy ten správný okamžik nevyužije a raději udělá něco zbytečného až nebezpečného. Připadá mi jako muž v krizi středního věku, který chce, aby se to vše kolem něho vyřešilo tak nějak samo.
Kniha se dobře četla. Nevšední sonda do mužského světa. Ráda jsem si ji přečetla, ale že by to bylo tak úchvatné, jak jsem četla v upoutávkách na knihu… to mi nepřišlo. A zda-li se Alan dočká krále? To si musíte přečíst. Já také čekala se zvědavostí. A já už to vím. A nepovím. Takže šup pro knihu a dozvíte se vše.

Foto: Nakladatelství Plus


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353