Dagmar Patrasová – Fenomém Dáda

Příznivci zpívající herečky a dětské ikony Dagmar Patrasové se mají na co těšit! Už 12. května vychází kniha Fenomén Dáda, kterou napsali žurnalisté Miroslav Graclík a Petr Macek. Sama Dáda nejprve se sepsáním svého životopisu nesouhlasila, ale nakonec si knihu přečetla a některé věci v ní i upřesnila. Proč? To vysvětlila v doslovu knihy.
„Žádostí o sepsání svého životopisu jsem za svoji kariéru dostala už nesčetně. Přestože to bylo i od lidí mě blízkých, třeba Ondřeje Suchého, vždy jsem odmítala. Jednak si nepřipadám natolik důležitá, aby o mě musela vzniknout kniha, zajisté si nepřijdu ani tak stará, aby se o mě psalo »za zásluhy«, a navíc svou práci ještě nepovažuji za skončenou, tudíž odpadá i jakási potřeba bilancovat.

Tentokrát však za mnou s návrhem sepsat můj životní příběh přišli lidé, kteří mě znají natolik dobře, že by si tu knihu mohli z fleku napsat sami bez mé asistence – a také to tak více méně udělali. Autoři jsou totiž bulvární novináři, kteří mají pátrání v mém osobním i profesním životě přímo v popisu práce, a tudíž o něm vědí často více než já sama. Když jsem se zeptala, jestli by tu knihu napsali i bez mého souhlasu, řekli, že ano. Tak co jsem tedy mohla dělat? Bojem s bulvárními tiskovinami (často toho nejhrubšího zrna) jsem za posledních několik let strávila tolik času, že jsem se do žádného dalšího sporu pouštět nechtěla. Dlužno dodat, že mě to naučilo třeba rozpoznat boj, který je předem ztracený, a tento jsem za předem ztracený považovala. Než nemít nad knihou žádnou kontrolu a teprve v knihkupectví se o sobě dočíst řadu nesmyslů, raději jsem si rukopis přečetla a nad řadou autorizovaných i neautorizovaných článků, z nichž je kniha sestavena, jsem přimhouřila oči. Nebo je někdy raději zavřela úplně.
Pravda, mohla jsem si dovolit hřešit na to, že autoři, přestože bulvární novináři, jsou lidé, kteří pro mě mají slabost a podle mého mínění patří k tomu lepšímu, co může bulvární žurnalistika nabídnout. Kniha tedy vznikla bez mé aktivní součinnosti, omezila jsem se jen na uvádění faktů na pravou míru. Představuje proto spíše průřez tiskovinami a rozhovory, jaké jsem za svou kariéru poskytla nejrůznějším médiím. Odráží se v nich můj pohled na svět v průběhu času, jak se měnily mé názory a vyvíjela má osobnost, bohužel nechybí ani bulvární kauzy, jež často vznikaly bez mého sebemenšího přičinění. Celkem však musím konstatovat, že jsem v knize nenalezla lži. Nicméně příliš mnoho prostoru je v ní věnováno věcem pro mě nepodstatným, lidem, kteří by mi za to už ani nestáli, či událostem, které jsou pro mě příliš citlivé, než abych se jimi chtěla chlubit. Na druhou stranu mi zde chybí celá řada věcí a lidí pro mě životně důležitých, nebo se knihou jen mihnou – Zuzana Burianová, Jiří Suchý, Ondřej Suchý, Hana Kolářová a další a další. Události, které nosím v sobě, a o nichž nikdo nemůže vědět, protože jsou jen v mém srdci – dětské prázdniny v Přezleticích, první platonické lásky (s výjimkou Vinnetoua), studia na konzervatoři, velmi těžké prožívání smrti Jána Roháče s mou kamarádkou Zuzanou Burianovou a podobně. Jenže to jsou všechno lidé, kteří neprošli bulvární optikou a čtenáře by třeba ani nezajímaly.
Ale to už je na zamyšlení, jestli si za pár let nesednu sama k počítači, a o tom jaká jsem, co je pro mě důležité a jak doopravdy vidím svět kolem sebe, nenapíši sama…
Tak s rezervou!“
Tolik tedy doslov Dády Patrasové z knihy Fenomén Dáda. Životní příběh královny dětských srdcí odkrývá nejen její umělecký život, ale i ten soukromý, ve kterém nechybí ani lásky, milostná vzplanutí a různé aféry. Jak to Dáda měla s Jiřím Štaidlem, Karlem Svobodou, současným ministrem Michaelem Kocábem či kde a jak ji »sbalil« Felix Slováček? A víte, že si Dádu bral jen pár dnů poté, co se rozvedl se svou první ženou a že v tu dobu byla Dáda už těhotná? Kniha Fenomén Dáda, kterou už 12. května vydává brněnské nakladatelství Jota, zkrátka nezná žádná tabu!

Knihu si můžete objevnat zde:
http://www.jota.cz/osobnosti-a-hvezdy/fenomen-dada/


Foto: Jota.cz