Catherynne M. Valenteová – Nesmrtelný příběh

Kouzelné hororové vyprávění. Pohádka pro dospělé poutavě psaná, která vás vtáhne do Ruského světa se svými Baby Jagy, Ivany či Domovojany. Realita je propletená s pohádkou tak dokonale, že při čtení vám vznikne jeden skutečný svět, ve kterém fandíte Mariji a Kostějovi. Nádherně je v příběhu popsán člověk v tom dobrém i zlém. Hamižnost a pokrytectví jde ruku v ruce. Ti malí se schovávají za Stranu a ti velcí jsou svými pány jako carové. Popis samotného surového zla, které provází a bude provázet lidi, si uvědomíte tak dobře, že je vám z toho zle od žaludku. Jak můžou být lidi k sobě tak krutí?


Příběh se odehrává v Rusku v době soudruha Lenina. Marija Morevna bydlí v domě s rodiči a třemi sestrami v Petrohradě. V šesti letech, když sedí u okna, uvidí nejdříve drobného černého ptáčka, o nějaký rok později malého hnědého ptáčka a nakonec majestátního šedého ptáka, kteří seskočí ze stromu a promění se v hezké mládence. Odvedou si Marijiny sestry a vezmou si je za manželky. Marija sedívá u okna a čeká na svého ženicha. Mezitím se k nim do domu nastěhovalo dalších jedenáct rodin. Strana je tam poslala – musí se přeci dělit s ostatními soudruhy. Poté Marija objeví, že s nimi bydlí v domě skřítci Domovojové. O skřítcích i zvláštních ženiších zná pravdu jen ona. Jednou se vedle nastěhuje nová sousedka vdova Licho. Ta ji prozradí, že je smůla a že si ji sama přivolala. Ukáže ji knihu, kde se píše, že se svět kdysi skládal ze sedmi věcí – vody, života, smrti, soli, noci, ptáky a délky jedné hodiny.
Když bylo Marije šestnáct, přišel pro ní její ženich, který přiletěl jako sova. Je to soudruh Kostěj Nesmrtelný a vezme ji do své země Bujanu. Je car života a vede nepřetržitý boj s carem smrti. Marija žila s Kostějem ve městě Černosvjat, kde domy a sídla byla slátaná z kůží různých tvorů. Střechy byly pokryté došky dlouhých vlasů a okapy byly lemovány zlatými copy. To je jen ukázka krásného poeticky hororového popisu, kde město pulsuje životem, že i z fontán stříká krev. Skamarádila se s lesním skřetem Zemlejedem, pistolí Nagaňou a vílou Lebeděvou. Kostějova sestra je Baba Jaga, která mu musí dát souhlas ke svatbě. Ukáže Mariji továrnu, kde Kostějovy dívky sedí a šijí vojáky za trest, že chtěly utéct s Ivanem. Marija musí Babě splnit tří úkoly nebo si jí dá k obědu jako polívku. Babizna jí taky sdělila, že zemřel soudruh Lenin a že si zatančila na jeho hrobě. První úkol je donést Babě bylinku Raskovník, která je nesehnatelná. Pomůže jí Nagaňa. Druhým úkolem je donést poklad od draka Zmeje Gorymyče. Pomůže jí Zemlejeda. Třetí úkol je ochočit si velký mramorový hmoždíř a dojet na něm pro truhlici. Pomůže jí Leběděva. V té truhlici má být Kostějova smrt, ale je to léčka. Úkoly splnila, ale v tom okamžiku do města vtrhl Car smrti Vij, kterému Marija otevřela cestu, když hledala Raskovník.
Uběhlo deset let, kdy Marija bojuje ve válce po boku svého manžela Kostěje. Pobitou říší mrtvých našel voják Ivan Nikolajevič. Marija si ho vezme k sobě domů. Kostěj ji vyznává nehynoucí lásku a prosí ji, ať ho neopouští. V knize je vlastně popsán koloběh života. Vše se opakuje. I to, že odchodem dívky Kostěj umírá, aby pak vstal a začal zas žít. Marija utekla s Ivanem. Vrátila se do svého rodného domu, který byl prázdný. Čekala na odplatu, která nepřicházela. Po roce se Kostěj objevil na jejím prahu a prosí, ať se s ním vrátí zpět. Marija chce, ať se jí podrobí jako se ona podrobila jemu. Spoutá ho ve sklepě a žije s oběma manžely. Začala válka s Německem, udeřily kruté mrazy a nastal hladomor. Kostěj Mariju zachrání únosem do země Jajičce. Vše nakonec končí smrtí. Jako život.
Je to úžasný, zajímavý, dech beroucí příběh, který vás přitáhne skvělým vypravěčským talentem a donutí vás přemýšlet.

Foto: Nakladatelství Plus