Brigid Kemmererová – Dopisy ztraceným

Po delší době jsem sáhla po novince z nakladatelství COOBOO a musím uznat, že jsem měla šťastnou ruku. Přečetla jsem si kvalitní román o lidských vztazích s lehkým podkresem romantiky. Je v něm hodně pravdy, a přestože je určen mladší generaci, musím říct, že mě svou upřímností vzal také za srdce.

dopisy ztracenym_v

Příběh vypráví dvě hlavní postavy, které se střídají v kapitolách. Jsou to studenti čtvrtého ročníku střední školy Juliet a Declan. Ve škole se míjejí, neznají se. Je začátek školního roku a Juliet se stále vzpamatovává ze smrti své matky, která zemřela v květnu. Juliet o ní má trochu zkreslené představy. Postavila si ji na piedestal, a tak trochu vše porovnává, co by si myslela nebo dělala maminka. Declan zažil úmrtí v rodině před čtyřmi lety, ale s nikým o tom nemluví a nese si v sobě stále pocit viny. Bohužel ho matka v tom neúmyslně podporuje.

Juliet pomáhá ze svého smutku se vypsat a dopisy nechává na matčině hrobě. Jednou ji ale někdo odpoví a ona se cítí ukřivděna. Někdo cizí si dovolil číst její dopisy určené matce. Odpoví a najednou je z toho pravidelná korenspondence, která oběma vlila naději do žil. Jak tušíte, druhým pisatelem je Declan, ale dlouho si navzájem svou pravou identitu skrývají. Dopisy nejsou romantického rázu. Spíše se oba vypisují ze svého žalu, smutku, vzteku a nacházejí u toho druhého pochopení. Začnou si pomáhat a psychicky podporovat. Takže se odrážejí ode dna a stoupají konečně vzhůru. Čeká je oba složitá cesta, ale nakonci je to pro ně úleva z odpuštení sami sobě.

Kniha je napsána neuvěřitelně čtivě. Zvládla jsem ji přečíst za jedno dopoledne a kousek, kdy jsem čekala na dceru u příjmaček na střední. Kniha mi zpříjemnila čekání, které mi díky ní velmi rychle uteklo. Líbí se mi, že autorka klade důraz na psychiku hrdinů, kteří si pomáhají prostřednictvím kamaradství a ne lásky. Romantiky je tam opravdu malinko, přesto je to citově nádherná kniha. Velmi dobře a reálně je vykresleno selhání rodičů v jejich roli, kdy absolutně nepomohli svým dětem, když se stane v rodině tragická událost. Příběh je krásný a pokud vás zaujal, určitě si jej přečtěte.

Více infa: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/46656585/dopisy-ztracenym/

Hodnocení: 90%

Foto: Nakladatelství COOBOO


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353