A.Audhild Solbergová – Válka proti superkrávám

Oblíbila jsem si knihy pro děti od deseti let. Je to čtenářská skupina mé dcery Anetky, které je dvanáct. Má ráda příběhy dětí ze současnosti. Proto mě zaujala tato kniha, která se pyšní podtitulem »nejlepší norská kniha pro děti roku 2014«. Nezklamala. Opravdu je tak dobrá, že se líbila mě i Anetce.

valka-proti-super0001
Nechybí v ní vhodně a přesně vyjádřené pocity dvanáctileté holky, která nesplývá s davem – je prostě jiná. Nechybí v ní výstižně popsaný příběh, kde fandíte hlavní hrdince a doufáte v její výhru. A v neposlední řadě zde nechybí poučení. Celkově je to velmi vydařená kniha pro děti, které jsou zvídavé a mají radost z dobrých konců, kdy je to spíše nečekané.
Dvanáctiletá Anne Bea je třetí největší outsider školy. Je albínka s bílými vlasy a špatným zrakem. Rozezná postavy, až když přijdou blízko k ní. Když je cokoli vzdálené více jak pět metrů od ní, vidí šedé šmouhy. Proto často o něco zakopává nebo ztrácí rovnováhu. Tři největší sebevědomé krásky sedmé třídy – Thea, Ronja a Širin si z ní často dělají srandu, provádějí ji naschvály a ztrapňují ji před ostatními spolužáky. Anne Bea k tomu přistupuje s podřízeností a nechává si vše líbit. V duchu vše komentuje a tak se někdy usmějeme s ní na její účet. Naštěstí má nejlepšího kamaráda Nilse, který ji nikdy nenechá ve štychu. Když se blíží školní soutěž talentů a Ronja ji opět provede něco nehezkého. Rozhodne se Anne Bea díky své tetě pro tajnou misi. Zúčastní se soutěže a bude za hudebního doprovodu tří kamarádů zpívat. Podaří se ji zdolat strach ze zesměšnění? Překoná samu sebe a vystoupí? To je napínavé, že? A co vám radím? Šup pro knihu…
Moc se mi líbilo chování nejbližší rodiny a Nilse k Anne Bea. Věděli, že se k ní spolužáci chovají nehezky a podporovali ji. Ujišťovali ji slovy i činy, že ji milují taková jaká je a že je úžasná. Anne Bea se pere se spoustu vnitřních pocitů a to že ji rodina, Nilse a několik přátel zahrnují kladnými emocemi je pro ni zásadní.
Věřím, že děti bude tato kniha bavit a navrch k tomu dostanou poučení, že když je někdo jiný, neznamená, že máme právo ho zesměšňovat a ubližovat mu.
Pokud hledáte dobrou, chápající, lehce vtipnou, poučnou, a čtivou knihu pro své dítě, neváhejte. Válka proti superkrávám všechny tyto kritéria splňuje.

Foto: Nakladatelství HOST


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353