Tetování, drogy a baletní špičky. Do kin na jediný týden vstoupí příběh rebela Sergeje Polunina

Sergeje Polunina zná doslova celý svět. Tanečníka, o kterém se mluví jako o »Jamesi Deanovi baletu« nebo novém Baryšnikovi, neproslavily jen jeho božské skoky, ale i kontroverzní život, který vedl v zákulisí světových jevišť a který svého času plnil média. Životními i profesními zvraty baletního rebela, který se v devatenácti letech stal nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně, provází dokumentární film Dancer, který na začátku června na jediný týden vstoupí do českých kin. Jedinečnou šanci dostat se Poluninovi pod kůži tak dostanou všichni čeští diváci, kterým utekla šance vidět film v rámci speciálního večera v pondělí 1. května v Národním divadle, kde ho představil beznadějně vyprodanému hledišti samotný Polunin.

image001
Vstupenky na show v Národním divadle, jejíž součástí bylo sólové vystoupení Sergeje Polunina, projekce filmu Dancer a následná debata, byly vyprodány během několika málo minut. „Jsme proto rádi, že můžeme dychtivým divákům nabídnout tenhle silný příběh velkého talentu na plátnech kin,“ líčí ředitel společnosti Aerofilms Ivo Andrle.
Odchod na vrcholu
Dokumentární film Dancer vypráví příběh mladíka, který od malička miloval tanec. Trénoval dvakrát více, než bylo běžné, a ve svých devatenácti letech se díky nadání i ambicím rodiny stal nejmladším sólistou prestižního Královského baletu v Londýně. Překotná kariéra, touha po svobodnějším životě a rozpad rodinných vazeb ho však brzy dohnaly na pokraj sebezničení. Tělo pokryl tetováním a přál si, aby se zranil a nemusel už tančit. Spekulovalo se o drogách a vypadalo to, že na vrcholu kariéry tanec opustí úplně. Pak přišel rok 2015 a setkání s fotografem Davidem La Chappellem, se kterým natočili taneční klip k Hozierově skladbě Take Me To Church. Video z baletního mága přes noc udělalo globální hvězdu. Doposud ho vidělo přes 19 milionů lidí.
Dnes stojí sedmadvacetiletý tanečník nohama pevně na zemi a svoje snahy napřel do boje za zlepšení podmínek, které vládnou světu špičkového tance. „Díky tomu, čím jsem si během své kariéry prošel, jsem se rozhodl založit nadaci Project Polunin, jejímž hlavním cílem je pomáhat a podporovat baletní tanečníky v jejich nezávislosti. Usiluji o to přiblížit baletní svět novému publiku, široké veřejnosti i prostřednictvím filmové tvorby nebo propojením s jinými umělci. Tanec je čistá emoce, která přináší radost, je univerzálním jazykem, kterému každý rozumí,“ uvedl během debaty v Národním divadle.
Charizmatický tanečník Polunin pochází z Ukrajiny. Jeho skoky dokládají podle některých až nadpozemské schopnosti. Dokumentární film Dancer bude uveden v kinech od 1. do 6. června, jednu projekci odehraje v předstihu pražské Kino Světozor, a to v úterý 16. května.

Seznam zapojených kin*
16. 5. 2017 – Praha | Kino Světozor
1. 6. 2017 – Praha | Kino Aero
1. 6. 2017 – Náchod | Kino Vesmír
2. 6. 2017 – Praha | Kino Lucerna
2. 6. 2017 – Štětí nad Labem | Kino Štětí
3. 6. 2017 – Radotín | Kino
4. 6. 2017 – Semily | Kino Jitřenka
4. 6. 2017 – Olomouc | Kino Metropol
5. 6. 2017 – Havířov | Kino Centrum
5. 6. 2017 – Plzeň | Beseda
5. 6. 2017 – Slaný | Městské kino
5. 6. 2017 – Sokolov | FK Alfa
6. 6. 2017 – Ústí nad Labem | Hraničář
6. 6. 2017 – Jičín | Biograf Český ráj
*seznam bude průběžně aktualizován na: http://bit.ly/Dancer_v_kinech

Dancer (Velká Británie / USA / Rusko / Ukrajina, 2016, 85 min.)
Režie: Steven Cantor
Hudba: Ilan Eshkeri
Příběh geniálního tanečníka, rebela a zranitelného člověka. »James Dean baletu«. Sergej Polunin se dostal na špičku světové baletní scény, aby z ní v jedenadvaceti letech na pokraji sebezničení odešel.
Filmový portrét Dancer bez příkras zachycuje cestu původem ukrajinského tanečního genia Sergeje Polunina na baletní výsluní. Díky obrovskému talentu, vlastní vytrvalosti i ambicím rodiny, která podřídila jeho kariéře vše, se v devatenácti letech stal historicky nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně. Součástí jeho každodenního života se staly strhující výkony oceňované ovacemi, ale i bolestivý dril ventilovaný excesy na divokých večírcích. Pod sílící osobní krizí slibně rozjetou dráhu v Londýně opustil a po krátkém angažmá v Rusku plánoval z taneční scény zmizet úplně. Jeho život změnilo setkání s americkým fotografem a režisérem Davidem LaChapellem, se kterým natočili taneční klip ke skladbě Take Me To Church. Video zhlédlo sedmnáct milionů lidí a přes noc vrátilo Polunina do povědomí jako hvězdu globálního formátu.

Podívejte se na trailet k filmu zde:

Foto: www.aerofilms.cz