Srpen v českých kinech oživí Léto, energický film o hudbě, lásce a mladické bezstarostnosti

Už za necelé dva týdny vstupuje do českých kin film režiséra Kirilla Serebrennikova Léto. Hlavními postavami snímku, který server The Wrap označil za »nejdivočejší a nejzábavnější film letošní canneské soutěže«, jsou skuteční průkopníci rockové hudby v Sovětském svazu Viktor Coj a Mike Naumenko a Naumenkova žena Nataša. Během léta 1981, v době, kdy byli oba umělci na počátcích svých kariér, prožívají období plné mladické bezstarostnosti, přátelství a lásky a tvoří skladby, které se v budoucnu stanou kultovními. Do kin film vstupuje 16. srpna, o dva dny dříve, v úterý 14. srpna, se v letenském Biu Oko od 18 hodin uskuteční speciální předpremiéra, po které bude následovat tematický večírek v nedalekém baru Wildt.

Slide_Leto

Hudba ve filmu Léto

Snímek Léto je protkaný hudbou Naumenkovy kapely Zoopark a Cojovy kapely Kino, na soundtracku se objevují také idolové tehdejších mladých sovětských rockerů – Iggy Pop, David Bowie, Talking Heads, T. Rex či The Velvet Underground. Pro účely filmu vytvořili tvůrci nové verze písní kapel Zoopark a Kino – o hudební produkci se postaral populární muzikant a producent Roma Zver, který ve filmu zároveň ztvárňuje Mikea Naumenka. „Ve filmu můžeme slyšet originální písně Zooparku i Viktora Coje. Museli jsme je zahrát autenticky a ohlídat si přitom, aby zněly jako tehdy v osmdesátých letech, aby odpovídaly podmínkám, vybavení a hráčským schopnostem, které tenkrát muzikanti měli. Proto jsme v některých písních schválně museli ubrat. Museli jsme zůstat věrni duchu tehdejší doby. Chtěli jsme co nejvěrněji zprostředkovat atmosféru Leningradu osmdesátých let a zároveň nepůsobit anachronicky,“ říká Naumenko.

Více o tom, jak to vypadalo v osmdesátých letech v leningradském rockovém undergroundu, si můžete počíst v textu hudebního publicisty Pavla Klusáka zde: http://bit.ly/Rock_v_SSSR. Hudbu, která ve filmu zazní, si pak můžete poslechnout zde.

Podívejte se na trailer k filmu zde:

https://youtu.be/BUUO3a7PYUU

Ztvárnit na plátně ikonickou osobnost

Než režisér Kirill Serebrennikov našel herce, který Viktora Coje ve filmu ztvární, setkal se s více než 600 kandidáty. Roli nakonec získal Tee Yoo, herec německo-korejského původu. „Viktor Coj byl z matčiny strany Rus a z otcovy strany Korejec. Bylo tedy třeba najít člověka, který by byl Korejec, ale od dětství vyrůstal v evropském prostředí. Neznám žádného dalšího umělce, které by měl takové zázemí – snad jen právě Viktor Coj. Možná jsem se pro tuhle roli narodil,“ komentoval svoje obsazení ve filmu na festivalu v Cannes s úsměvem Yoo.

Yoo před začátkem natáčení neuměl rusky, a proto si veškeré své dialogy nejdříve foneticky přepsal a několik týdnů se je učil správně vyslovovat. „Byla to hodně náročná zkušenost. Na západě není Coj tak slavný, ale v Rusku je ikonou. Každý Rus ho zná a má svou vlastní představu o tom, jaký byl. Cítil jsem obrovský respekt a odpovědnost, “ dodává Yoo.

Foto: www.aerofilms.cz