Povídejte se na ukázky z natáčení filmu Hakcksaw Ridge: Zrození hrdiny v režii Mela Gibsona

Film oscarového režiséra Mela Gibsona, inspirovaný skutečným příběhem muže, který se během války stal hrdinou bez jediného výstřelu. Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize.

hacksawridge_d20-9321-edit
Skutečnost, že Doss odmítal zbraň, se nesetkávala s pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Často musel čelit nevraživosti a útokům ostatních vojáků. Přesto, jako jediný americký voják ve 2. světové válce, bojoval v první linii neozbrojený.
V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby. Vojín Doss se odmítl ukrýt a zůstal uprostřed krvavého pekla. Snášel jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících 12 hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů…

hacksawridge_d43-17534-already-released-by-lg
Za jeho čin mu prezident Harry Truman předal nejvyšší ocenění – Medaili cti.
Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny je neobyčejný příběh o odvaze a obětavosti, který se stal legendou. Pod scénářem jsou podepsáni držitel Pulitzerovy ceny Robert Schenkkan (The Kentucky Cycle, Tichý Američan) a Andrew Knight (Cesta naděje). Oscarem oceněný režisér Mel Gibson (Statečné srdce, Umučení Krista) opět dokazuje svůj obrovský cit pro vyprávění silného příběhu. V hlavních rolích excelují Andrew Garfield (Amazing Spider-Man), Vince Vaughn (Útěk do divočiny), Sam Worthington (Avatar), Hugo Weaving (trilogie Matrix), Teresa Palmer (Zhasni a zemřeš).

Režisér Mel Gibson o filmu
Když jsem poprvé slyšel příběh Desmonda Dosse, byl jsem ohromený rozsahem jeho obětavosti. Byl zde muž, který neúnavně a naprosto nezištně opakovaně riskoval svůj život, aby zachránil životy svých bratrů ve zbrani. Desmond byl úplně obyčejný člověk, který dělal neobyčejné věci.
Když vypukla 2. světová válka, mladí muži se dobrovolně hlásili. Desmond stál před dilematem: chtěl stejně dychtivě jako ostatní muži sloužit vlasti, ale páchání násilí odporovalo jeho náboženskému a mravnímu přesvědčení. Odmítl se dotknout zbraně. Desmond podstoupil pronásledování, ale nepolevil ve svém přesvědčení. Pak vstoupil do válečného pekla vyzbrojen jen svou vírou a vyšel z něj jako jeden z největších válečných hrdinů.
Desmond Doss byl pozoruhodný. Existuje jen velmi málo lidí, pokud vůbec nějací, kteří by byli schopni něčeho podobného. Desmond tvrdil, že pokora je důkazem odvahy muže.
Když byl Desmond požádán o souhlas ke zpracování jeho příběhu do filmové podoby, opakovaně odmítal a trval na tom, že skuteční hrdinové jsou ti, kteří padli.
V současné době vládnou filmovému plátnu smyšlení superhrdinové. Řekl jsem si, že je čas oslavit i jednoho skutečného. Bylo pro mě privilegium a čest vyprávět tento příběh.

hacksawridge_d14-6618

O filmu:
Když přišel rozkaz k ústupu, jeden muž zůstal.
Na jaře roku 1945, když válka v Pacifiku vstupovala do závěrečné fáze a americké síly se na Okinawě dostaly do nejzuřivějších bojů, jeden voják se od ostatních lišil. Desmond T. Doss, odpůrce vojenské služby, který navzdory slibu nikdy nezabít, sloužil odvážně jako neozbrojený zdravotník u pěchoty.
Bez pomoci zachránil desítky životů pod smrtící palbou nepřítele bez vypálení jediné kulky.
Doss žil ve Virginii a byl členem Církve adventistů sedmého dne, když se rozhodl narukovat do armády USA. Neměl zájem bojovat, ale chtěl sloužit jako zdravotník. Doss byl hubený, vegetarián, odmítal v sobotu trénovat, ale hlavně odmítal nosit zbraň. Díky tomu byl zpočátku zesměšňován a šikanován ostatními vojáky, kteří byli přesvědčeni, že neozbrojený muž, který s nimi bude v zákopech, představuje nebezpečí a snažili se ho z armády vyhnat. Ale Doss vytrval.
Cestou do Okinawy dostala jeho jednotka téměř nemožný úkol. Obsadit 120 metrů vysoký útes Maeda Escarpment, známý jako Hacksaw Ridge. Na vrcholu tohoto útesu leželo silně opevněné kulometné hnízdo, minové nástrahy a japonští vojáci v jeskyních.
Na tomto místě Doss dokázal, kolik v sobě má odvahy. Tváří v tvář těžké palbě se odmítl ukrýt. Když jeho jednotka dostala rozkaz k ústupu, on sám zůstal ve smrtící zóně pouze se svou vírou a přesvědčením. Postupně odtáhl do bezpečí 75 těžce zraněných mužů, kteří by zemřeli, kdyby jim Doss nepomohl.
V říjnu 1945 byl Doss vyznamenán prezidentem Harry Trumanem Medailí cti.
Rozhodl se dál vést tichý a skromný život.
Producent filmu Bill Mechanic říká: „Desmond nikdy nechtěl prodat práva ke zfilmování svého příběhu, nechtěl sám sebe popularizovat, bylo to pro něj v rozporu s tím, kdo byl. Až později, na sklonku jeho života, ho ostatní přesvědčili, že nastal čas, aby byl jeho příběh vyprávěn, aby jeho příběh žil dál.“
Doss zemřel ve věku 87 let, v březnu 2006. O několik let předtím, dostal režisér Terry Benedict jeho požehnání, aby o něm začal produkovat dokument s názvem »Odpůrce« a zajistil práva vyprávět jeho příběh. Benedict získal zájem producenta Davida Permuta, ten přizval producenta Billa Mechanica, kterého příběh nadchnul.
Mechanic říká: „Vždycky jsem viděl tento příběh jako příběh muže, který má velmi silné přesvědčení, které je pak zkoušeno v absolutním pekle. A z toho pekla ten muž vychází ještě silnější.“

hacksawridge_d8-4765-edit

Mel Gibson přebírá otěže
Při hledání scenáristů, kteří by dokázali citlivě skloubit historický, životopisný a duchovní aspekt Dossova příběhu, producent Bill Mechanic najal Roberta Schenkkana. Schenkkan získal Pulitzerovu cenu za drama Kentucky Cycle. Hra o západní historii a mytologii vyprávěná prostřednictvím třech příběhů Kentuckých rodin. Schenkkanova vášeň pro humanizaci velkých historických událostí byla ideální pro vyprávění Dossova příběhu.
Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny rozhodně nebyl příběh, který by byl konvenční. Kombinuje zdánlivě nesourodé prvky romantiky, rodinných rozepří, zkoušení víry a brutální realitu války.
Mechanic vysvětluje: „Já i Schenkkan jsme cítili, že musíme pochopit, odkud Desmond pochází, abychom pochopili rozhodnutí, která dělá. Původně jsme chtěli, aby náš film začal až v Okinawě. Ale bylo prostě příliš důležité vysvětlit vliv rodičů na mladého Desmonda, jeho setkání s manželkou Dorothy a formování jeho víry.“
Schenkkan si pohrál s počátky příběhu, vykreslil do detailu i vedlejší postavy, které měly na Dosse vliv. Ale když přišlo na neuvěřitelné výkony Dosse na Hacksaw Ridge, Schenkkan se snažil o co nejfaktičtější dodržení událostí. To znamenalo, že film potřeboval režiséra, který dokáže divákům odkrýt intimní vnitřní život Dossovy rodiny, ale také znovu vytvořit epickou bitvu v Okinawě s důrazem na realistické ztvárnění.
Proto producent Mechanic začal sledovat práci Mela Gibsona. Jeho režisérská tvorba bez výjimky zahrnovala velké a silné příběhy, jako Statečné srdce, za které Gibson získal Oscara, či Patriot a Umučení Krista až po epické drama o zániku mayské civilizace Apocalypto. Gibson jako režisér si pro své filmy vybírá velká témata a diváky svým atmosférickým stylem vtahuje do světa svých filmů.
Mechanic s Gibsonem pracoval právě na Statečném srdci. „Poprvé jsem Melovi poslal skript k Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny v roce 2002, potom v roce 2010 a znovu v roce 2014,“ vzpomíná Mechanic. „Jeho lidé ho četli již dříve, ale Mel ho osobně četl až v roce 2014. Přečetl ho přes noc a ráno byl okamžitě rozhodnutý a chtěl točit“.
Pro Mechanica byl Gibson vždy jedinou volbou na post režiséra. „Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny má tolik společného se Statečným srdcem,“ komentuje producent. „Spojuje stejná témata víry, násilí a války, i když je to velmi odlišný příběh o muži ze zcela odlišné doby. Mel je pro mě dokonalý režisér. Je skvělý při práci s postavami, herci, s kamerou a následně ve střižně a dokáže divákům zprostředkovat nové zkušenosti“.
Gibson viděl v příběhu Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny možnost přivést na světlo zapomenutého hrdinu. Desmond Doss ho přitahoval jako člověk, který byl odhodlaný najít způsob, jak žít podle hodnot, které pro něj znamenaly vše, i když se zdálo, že celý svět je proti.
Režisér Gibson říká: „Desmondu Dossovi se hnusilo násilí. Bylo proti jeho zásadám, proti jeho náboženskému přesvědčení, ale zároveň chtěl sloužit své zemi ve válce jako zdravotník. Jak dokáže někdo jít na nejhorší místo na zemi beze zbraně? Chtěl jsem pravdivý příběh vyprávět svým vizuálním jazykem a přinést ho lidem“.
Pro Gibsona bylo důležité najít pro film rovnováhu ve vyobrazení Desmonda před nástupem do armády a vyobrazení Desmonda jako muže, kterým se stal na bojišti, kde se spolehnul na svou víru uprostřed naprostého šílenství. „První část filmu je o Desmondově obtížném vztahu s otcem, o hledání pravé lásky, o rodině,“ říká režisér.
Mechanic dodává, že když přišlo na sekvence z bitvy, Gibson dokázal přesně vypíchnout nejpodstatnější detaily. „Mel má neuvěřitelný cit pro válečnou akci, mám pocit, že byl skutečným tvůrcem všech bojových scén, bez ohledu na to, kdo ty scény psal,“ říká producent.
Gibson dodává: „Důležitou součástí bylo dát divákům pocit, že tohle je to nejhorší místo, které kdo kdy viděl. Což pro ty muže bylo. A najednou je tu Desmond, chlap, kterého jste poznali a zamilovali si ho. Je vhozen na tohle strašné místo, kde zjistí, zda dokáže dostát hodnotám, které si sám stanovil“.

Bitva na Hacksaw Ridge
Osudový okamžik Desmonda Dosse přišel na jaře roku 1945 při pokusu o dobytí srázu známého jako Hacksaw Ridge. Jeho hřeben houževnatě bránili japonští vojáci, kteří zasypávali Američany těžkou palbou z dobře ukrytých kulometných hnízd, která se nacházela v jeskyních rozesetých po celém svažitém terénu. Masové ztráty na straně Američanů byly nevyhnutelné. Kdyby nebylo Dosse, který zraněné kamarády odnášel, ztráty by byly mnohem horší.

Mel Gibson chtěl do bojových scén přinést bezprostřednost, která je v jeho práci jeho charakteristickým znakem. Přístup Gibsona k natáčení bitvy byl jednoznačný: využít v co největší míře klasické natáčení kamerou, s co nejmenším využitím CGI efektů. Mel Gibson spolupracoval s pomocným režisérem Mic Rodgersem, specialistou na zvláštní efekty Danem Oliverem a jeho pomocníkem Lloydem Finnemorem.
Producent Mechanic říká: „Od Statečného srdce až po Apocalypto – Melův styl je vše dělat prakticky a realisticky, což vás propojí s postavami na plátně a vy máte pocit, jako byste byli součástí toho světa a příběhu, který se před vámi odehrává.“
K vytvoření intenzivního válečného pekla v Okinawě vyrobil tým pro zvláštní efekty nový přístroj, který nazvali „bedna na bomby“. Lloyd Finnemore popisuje nové zařízení: „kartonová krabice umístěná v zemi obsahuje bezpečné úlomky, které jsou odpáleny do okolí vysokou rychlostí. V zařízení je také umístěn prvek, který vytváří při odpálení velmi oslňující záblesk. S tímto jsme byli schopni vytvořit prakticky většinu výbuchů, které za normálních okolností vyžadují obrovské množství práce na počítači.
Gibson k tomu dodává: Toto zařízení vytváří natolik bezpečné výbuchy, ž nám umožnilo dostat herce do bezprostřední blízkosti. Tím myslím, že mohou stát přímo vedle „bomby“ a nic se jim nestane. Když jsem pouštěl lidem první kusy filmu, říkali: „Páni, skvělý CGI efekty, vypadá to fakt skutečně“. Na to jsem mohl jen říct: „No, ono je to skutečné. Náš tým pro zvláštní efekty byl prostě tak dobrý.“
Tento aspekt byl stěžejní, aby Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny vtáhlo diváky přímo do válečné vřavy, říká producent Mechanic: „Tyto reálné exploze budete cítit, jako byste byli uprostřed zuřící bitvy. Díky našemu zařízení mohl Mel umístit kameru vždy přesně do středu všeho dění, všech výbuchů, což tento pocit umocňuje.“
Režijní práce byla fyzicky náročná, říká supervizor přes zvláštní efekty Chris Godfrey: „Jsou režiséři, kteří zůstávají během natáčení ve svých stanech. Ale Mel se v podstatě neustále vrhal do bitvy. Pokud něco nebylo tak, jak chtěl, vrhnul se klidně na zem, absolvoval s ostatními desítky pokusů, než byl spokojen.“
Pomocný režisér Mic Rodgers se s Gibsonem poprvé setkal při natáčení Smrtonosné zbraně. Od té doby s ním pracoval na všech pokračováních a i Melových dalších filmech – Statečné srdce, Pták na drátě, Maverick nebo Výkupné.
K použitým zvláštním efektům Rodgers říká: „Existuje spousta explozí, požárních roubíků, ale my jsme vyvinuli způsob jak skutečně zasáhnout vojáka plamenometem v reálném čase a nezranit ho. Hlavní myšlenkou bylo, aby vše bylo velmi realistické.“
Po natočení výbuchů, atmosférických efektů, létajících kulek a motáků bylo přidáno jen velmi malé množství CGI efektů. Požadavek Gibsona na CGI tým byl jednoduchý: „Dělejte, co můžete, aniž by si toho ve výsledku někdo všiml.“
Pro herce byla naprostá bezprostřednost při výrobě filmů v podstatě usnadněním jejich práce. „Svým způsobem bylo natáčet válečnou scénu s Melem úplně triviální. Vzhledem k tomu, že exploze byly naprosto reálné, tak stačilo prostě přirozeně reagovat“, vysvětluje Vince Vaughn.

Tři světy Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny
Děj Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny se odehrává ve třech ostře kontrastních prostředích: maloměstský Lynchburg ve Virginii, kde Desmond vyrůstal, kasárny, kde Desmond dokazuje nepolevující odhodlání sloužit jako zdravotník a šílenství na útesu Hacksaw Ridge.

Aby tohle všechno bylo možné vytvořit, sestavil Mel Gibson snový tým spolupracovníků:
kameraman Simon Duggan (Velký Gatsby, 300: Vzestup říše, Já, robot)
výtvarník Barry Robinson (X-Men Origins: Wolverine, Ohnivý oceán, Odvlečen)
kostýmní výtvarnici a držitelku Oscara Lizzy Gardiner (Dobrodružství Priscilly, královny pouště) střihače a na Oscara nominovaného Johna Gilberta (Pán prstenů: Společenstvo prstenu).
Natáčení filmu probíhalo celé v Austrálii, která byla schopná simulovat Virginii roku 1930 a stejně tak drsný terén Hacksaw Ridge.
Hodně náročný úkol čekal na supervizora zvláštních efektů Chrise Godfreyho a jeho tým, kteří museli vytvořit zbořené okolí Okinawy. Godfrey vysvětluje: „Okinawa bylo poslední místo, které spojenci chtěli dobýt, takže Američané ho bombardovali týdny. Německo už bylo fakticky mimo, takže všechny prostředky se soustředily na Okinawu. Útes byl zpustošený ve všech směrech, takže jsme museli vytvořit různé stupně devastace – od zničeného statku obklopeného zelení až po rozbité tanky.“
Štáb úzce spolupracoval s odborníky na 2. světovou válku, se kterými konzultoval typy zbraní, které byly používané, způsob útoků lodí, velikost a reálnost výbuchů. Godfrey říká: „Existuje naštěstí spousta odborníků, kteří znají drobné detaily druhé světové války, a my jsme se na ně v tomto ohledu naprosto spoléhali.“
Detailní příprava scén a dekorací herce přenesla do války: „Bylo to šílené,“ vzpomíná herec Luke Bracey. „Když nás přivezli na první scénu, kdy se točila bitva, byla to prostě konfrontace s realitou té doby. Krásný travnatý kopec, trocha červené hlíny a pak najednou absolutní pustina plná kráterů a děr, spálených stromů – obraz krajiny, která je rozervaná absolutní zkázou. Pomohlo nám to pochopit, jak se ti vojáci museli cítit.“
To byla realita, které Desmond Doss čelil. Realita trýznivé války pro člověka, který svou neprůstřelnou vírou věří v mír. Mel Gibson na závěr dodává: „Jak vzdát hold člověku, jako Desmond Doss? Myslím, že nejlepší, co můžete udělat, je pokusit se vytvořit příběh, který ctí pravdu. Desmond šel daleko za hranice toho, co by většina z nás udělala. Byl výjimečný, ale je připomínkou, že každý z nás se může pokusit čelit zlu a zůstat lidský.“

Herci – výběr z filmografie
Andrew Garfield (Desmond T. Doss)
Amazing Spider-Man 2 (2014), Amazing Spider-Man (2012), Neopouštěj mě (2010), The Social Network (2010), Imaginárium Dr. Parnasse (2009), Králova přízeň (2008), Hrdinové a zbabělci (2007)
Nominace na Zlatý Globus a Bafta pro Nejlepšího herce ve vedlejší roli ve filmu The Social Network.

Vince Vaughn (seržant Howell)
Nepovedenej kšeft (2015), Temný případ (TV seriál, 2015), Stážisti (2016), Sousedská hlídka (2012), Trable v ráji (2009), Čtvery vánoce (2008), Útěk do divočiny (2007), Rozchod! (2006), Buď v klidu (2005), Nesvatbovi (2005), Starsky & Hutch (2004), Vybíjená (2004)

Sam Worthington (kapitán Glover)
Everest (2015), Sabotáž (2014), Ve vlnách (2013), Hněv Titánů (2012), Muž na hraně (2012, Dluh (2010), Souboj Titánů (2010), Avatar (2009), Terminator Salvation (2009), Macbeth (2006)

Hugo Weaving (Tom Doss)
Švadlena (2015), Hobit: Bitva pěti armád (2014), Atlas mraků (2012), Hobit:Neočekávaná cesta (2012), Captain America: První Avenger (2011), Transformers 3 (2011), Transformers: Pomsta poražených (2009), Transformers (2007), V jako Vendeta (2005), Matrix Revolutions (2003), Matrix Reloaded (2003), Matrix (1999), Pán prstenů: Návrat krále (2003), Pán prstenů: Dvě věže (2002), Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Teresa Palmer (Dorothy Schutte)
Zhasni a zemřeš (2016), Bod zlomu (2015), Zabij mě třikrát (2014), Láska a čest (2013), Jsem číslo čtyři (2011), Čarodějův učeň 2010)

Luke Bracey (Smitty)
Bod zlomu (2015), Co s láskou (2014), November Man (2014), G.I. Joe2: Odveta (2013), Monte Carlo (2011)

Rachel Griffiths (Bertha Doss)
Zachraňte pana Bankse (2013), Hořící muž (2011), Lets dance (2006), Ned Kelly (2003), Kokain (2001), Hilary a Jackie (1998), Děti revoluce (1996), Jude (1996), Muriel se vdává (1994)

Režie – Mel Gibson
Režijní filmografie:
2016 – Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny
2006 – Apocalypto
2004 – Chlapi sobě (TV seriál)
2004 – Umučení Krista
1995 – Statečné srdce
1993 – Muž bez tváře

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny
(Hacksaw Ridge)
Režie: Mel Gibson
Scénář: Robert Schenkkan, Andrew Knight
Kamera: Simon Duggan
Střih: John Gilbert
Hudba: Rupert Gregson-Williams
Kostýmy: Lizzy Gardiner

Hrají:
Andrew Garfield: Desmond T. Doss
Sam Worthington: kapitán Glover
Vince Vaughn: seržant Howell
Teresa Palmer: Dorothy Schutte
Hugo Weaving: Tom Doss
Rachel Griffiths: Bertha Doss
Luke Bracey: Smitty
Ryan Corr: poručík Manville
Nathaniel Buzolic: Harold Doss
Matt Nable: poručín Cooney
Milo Gibson: Lucky Ford
a další…

Foto: BIOSCOP


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353