Poupata – tak trochu jiný vánoční příběh

Život je někdy velká depka, změna vyloučena. Drsný silný příběh, výborní herci, vynikající kamera. Scenárista a režisér Zdeněk Jiráský debutuje »tak trochu jiným vánočním příběhem«, sociálním dramatem ze současnosti. Za scénář získal hlavní cenu v soutěži Filmové nadace RWE & Barrandov Studio v roce 2008. Do kin přichází 15. prosince 2011 nový koprodukční film České televize Poupata.


Žijí v bludném kruhu zoufalých sociálních vztahů. Touží se vymanit z osudově daného prostředí a uskutečnit svůj sen o normálním životě. Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází.


Film Poupata postihuje svět zoufalých sociálních vztahů a charakterů, toužících se vymanit z osudově daného prostředí a uskutečnit svůj sen o normálním životě. Příběh o těžké zkoušce rodiny ve světě drsných pravidel. Každá z postav žije svým ideálem, v realitě se ale potýká s krutým kontrastem malých činů. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova. Plně si uvědomuje, že její jedinou nadějí je útěk a zrada nejbližších. Syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna. Ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech přivede jeho nejbližší do neřešitelné životní situace. Skutečný a přesvědčivý pokus o záchranu rodiny přichází ve chvíli, kdy už je pozdě…


„Filmová pravda Poupat stoji na syrové atmosféře, absenci stylizace a poetizace. Vychází ze znalosti reálného prostředí, věrohodnosti ruční kamery, která je permanentně nablízku herecké akci. Žánr sociálního dramatu předpokládá maximální přesvědčivost hereckého výkonu, autentický jazyk, dekorace i motivy,“ vysvětluje režisér Zdeněk Jiráský.


Autorem námětu a scénáře je režisér Zdeněk Jiráský. V hlavních rolích Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká, Josef Láska, Kateřina Jandáčková, Nguyen Thi Minh, Nguyen Kim Son, Jiří Maryško, Luboš Veselý, Edgar Dutka, Vladimír Polívka, Aneta Krejčíková, Otmar Brancuzský, Dana Syslová. Kamera Vladimír Smutný, výtvarník Jan Novotný, zvuk Dan Němec, střih Petr Turyna, kostýmy Iva Rašková, masky Lucie Lišková, hudba Martin Přikryl a Archive, vedoucí produkce Věra Ferdová. Snímek vznikl v produkci Cineart TV Prague – Viktor Schwarcz a koprodukci České televize a i/o post, distribuce Bonton film.

Foto: Česká televize


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353