Aero oslaví osmdesátku Jacka Nicholsona přehlídkou sedmi jeho filmů

Legendární americký herec Jack Nicholson oslaví v sobotu 22. dubna osmdesátku. Pražské kino Aero u této příležitosti připravilo, a to od úterý 18. do pátku 21. dubna, přehlídku sedmi jeho významných filmů. Ty divákům přinesou průřez bezmála půlstoletím americké kinematografie.

4515D0D3-60E6-40BB-A409-EB0D0E169353
„Na osobnosti Jacka Nicholsona milujeme prakticky vše, počínaje jeho maniakálním smíchem, černými brýlemi, zapáleností pro role nebo citem na zásadní režiséry, se kterými spolupracoval, ale zároveň neměl problém se s nimi do krve hádat,“ říká Zuzana Kameníková, ředitelka kina Aero.
Aero uvede od úterý 18. do pátku 21. dubna celkem sedm filmů s Jackem Nicholsonem, fungující jako průřez jeho bohatou kariérou. Diváci se tak mohou těšit na svého času přelomovou a v Hollywoodu novou éru startující Bezstarostnou jízdu, zamotaný neo-noir Romana Polanskiho Čínská čtvrť, zásadní a dones adorovaný počin Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem, legendární horor Stanleyho Kubricka podle románu Stephena Kinga Osvícení, pěti Oscary oceněnou romanci Cena za něžnost, výjimečné ztvárnění komiksového padoucha Jokera v Batmanovi (1989) režírovaného Timem Burtonem nebo gangsterku Martina Scorseseho rozplétající korupci a zločiny v Bostonu v hlavní roli s Mattem Damonem a Leonardo DiCapriem Skrytá identita.
„Stanislavského herecká metoda a častý výběr rolí jedinců brojících proti systému mu přinesly neuvěřitelných pět Oscarů v pěti dekádách. Z dnešního pohledu, kdy jsme zřejmě svědky konce instituce hollywoodské hvězdy jako takové, je to až neuvěřitelné. Pokud můžeme některého z herců označovat termínem žijící legenda, je to právě Jack Nicholson,“ shrnuje Zuzana Kameníková.
U příležitosti přehlídky Jacka Nicholsona proběhne ve foyer kina Aero i výstava Jack Nicholson v plakátu. K vidění na ní bude například plakát Josefa Vyleťala k Bezstarostné jízdě. Ten se proslavil tím, že na něm výtvarník musel zakrýt oblakem vlajku USA. V roce 1971, kdy měl film distribuční premiéru, znázorňovat americkou vlajku kvůli nastupující normalizaci nešlo.
Tři filmy této herecké legendy uvede v pátek 21. dubna i brněnské Univerzitní kino Scala, a to Bezstarostnou jízdu, Čínskou čtvrť a Osvícení.

Foto: Kino Aero


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353