7 dní v Havaně

Film 7 dní v Havaně je pohledem na Havanu v roce 2011. Snímek vznikl v koprodukci Španělska, Francie a Kuby v autentických lokacích současné Havany. K jeho vzniku přispěl také Havana Club International, výrobce kubánského rumu Havana Club, který se vyrábí v Santa Cruz del Norte od roku 1878 a patří neodmyslitelně ke kubánské koktejlové kultuře.


Současný portrét Havany, tohoto rozmanitého dynamického města, je vyprávěný v 7 kapitolách, které pro film zadaptoval kubánský spisovatel Leonardo Padura Fuentes. Jednotlivé dny režírují Benicio del Toro, Pablo Trapero, Julio Medem, Elia Suleiman, Gaspar Noé, Juan Carlos Tabío a Laurent Cantet. Každý z těchto režisérů zachytil energii a živost Havany svým vlastním filmařským stylem, původem i citlivostí. Někteří se rozhodli setkat se s kubánskou realitou a každodenním životem skrz cizince, kteří místnímu životu vůbec nerozumí. Jiní se zaměřili na životy místních lidí
Každá kapitola zobrazuje jeden den týdne skrz každodenní – a neobyčejné – životy svých postav. 7 dní v Havaně se snaží vyjádřit ducha tohoto města, jeho odlišné části, atmosféry, generace i kultury. Přestože mají jednotlivé povídky rozdílné zápletky, všechny se spojují v jeden dramatický celek. V různých příbězích se opakují stejná místa jako například Hotel Nacional nebo Malecon. Některé postavy přecházejí z jednoho příběhu do druhého a poukazují, že v Havaně se všechny vrstvy společnosti mísí.

7 dní, 7 režisérů, 1 vášnivá Havana
PONDĚLÍ (Benicio Del Toro) – Americký mladík Teddy Atkins (Josh Hutcherson) se rozhodne využít nabídku taxikáře a zažít tak jedinečnou netradiční, okružní jízdu Havanou.
ÚTERÝ (Pablo Trapero) – Významný filmový režisér (Emir Kusturica) přijíždí na Kubu převzít ocenění za své dílo, jeho osobní život je však v troskách. Kdo by čekal, že pomoc nalezne u svého řidiče, z něhož se vyklube skvělý trumpetista.
STŘEDA (Julio Medem) – Kubánská zpěvačka Cecilia se nemůže rozhodnout mezi slibnou kariérou ve Španělsku a životem v Havaně se svým přítelem Josem.
ČTVRTEK (Elia Suleiman) – Palestinský novinář má za úkol udělat rozhovor s prominentní kubánskou osobností. Čekajíc na svou schůzku se potuluje Havanou a postupně zjišťuje, že to, co mělo být původně zabíjení času, se změnilo v test jeho skutečné osobnosti.
PÁTEK (Gasper Noé) – Rodiče atraktivní afro-kubánské školačky Yamilslaidi jsou přesvědčeni, že jejich dceru zbaví očistný rituál kletby: lásky k dívkám.
SOBOTA (Juan Carlos Tabío) – Jeden obyčejný den v životě Mirty, která se dvěma pracemi a výrobou cukrovinek snaží zajistit potřeby své rodiny.
NEDĚLE (Laurent Cantet) – Podaří se Marthě a jejím sousedům uspořádat obřad pro Pannu Marii, jež se jí zjevila ve snu a chce po ní veřejnou oslavu… a to ten samý večer?!

7 dní v Havaně
Původní název: 7 días en la Habana
Země původu: Franice, Španělsko
Žánr: Drama
Režie: Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gasper Noé, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabío, Pablo Trapero
Hrají: Josh Hutcherson, Daniel Brühl, Emir Kusturica, Elia Suleiman, Melissa Rivera, Jorge Perugorría, Mirta Ibarra, Vladimir Cruz
Scénář: Leonardo Padura
Kamera: Daniel Aranyó
Střih: Thomas Fernandez, Rich Fox, Véronique Lange, Alex Rodríguez, Zack Stoff
Producent: Laurent Baudens, Didar Domehri, Álvaro Longoria, Gael Nouaille, Fabien Pisani
Světová premiéra: 30. 5. 2012
Domácí premiéra: 23. 8. 2012

Foto: www.hce.cz