V DISKu brzy vypukne Poprask! Blíží se premiéra proslulé italské komedie

Studenti 4. ročníku katedry činoherního divadla připravují již třetí absolventskou inscenaci, a to Poprask na laguně s podtitulem Když vypuknou sváry. Premiéra se uskuteční 15. listopadu od 19:30 hodin v pražském Divadle DISK. Slavná komedie Carla Goldoniho plná hádek, smíření a lásky bude uvedena v dosud neinscenovaném překladu Rudolfa Součka.

Tato komedie si nás získala svou potřebou celosouborové souhry. Od počátku studia se snažíme budovat z ročníku opravdový ansámbl a nyní máme příležitost zúročit tento přístup v komediálním žánru. Všechny naše inscenace stály do velké míry na výkonech herců a ani tato nebude výjimkou. Při zkouškách společně odkrýváme situační komiku, kterou text nabízí, a opět s absolutní důvěrou v autora hledáme možnosti rozehrávání. Skrze často až banální situace a komediální výstupy Goldoni dává příležitost vyjádřit se k problémům dnešního světa, neboť ctižádost, žárlivost a ješitnost jsou vlastnosti nadčasové a stejně jako dámy z Chioggie, i my často z maličkostí děláme nepřekonatelné problémy, kvůli nimž se zbortí svět,“ osvětluje inscenační přístup režisér Vojtěch Nejedlý.

Režisérova slova doplňuje dramaturg Josef Kačmarčík, který upozorňuje na skutečnost, že ačkoli je Goldoniho hra notoricky známá, zazní na jevišti DISKu jiný text, než na který jsou diváci zvyklí. „Nebude se jednat pouze o další premiéru v nekonečné řadě diskovek, ale o mimořádnou událost premiéry dosud neuvedeného českého překladu Rudolfa Součka z roku 1952. Kromě interpretace textu naše příprava obsáhla studium a srovnání předešlých profesionálních inscenací a porovnání Součkova překladu s jediným uváděným českým překladem od Jaroslava Pokorného i s italským originálem. Projekt, který byl původně zamýšlen pouze jako tvorba inscenace, se tak stal téměř výzkumem.

Příběh slavné komedie není třeba dlouze představovat. V přímořském městečku Chioggia panuje klid. Ženy sedí u svých domů a spokojeně paličkují, muži loví ryby velké jako velryby, za okny roste majoránka. Ale pak zafouká sirocco, muži přirazí ke břehu a když dojde k neuváženému nákupu cukety v cukru, nastává poprask, při kterém dojde i na nože. Vzhledem k poměrně vysokému množství postav byli k inscenaci přizváni také někteří studenti 3. ročníku herectví KČD.

O hereckém souboru

Současný absolventský ročník studentů katedry činoherního divadla DAMU, který nyní uvádí svou třetí absolventskou inscenaci v divadle DISK, založil v roce 2018 soubor Činohra 16-20 a působí pod jeho jménem na DAMU a v Divadle Kolowrat. Členy souboru spojuje víra v drama a ve slovo dramatika. Nejnovějším titulem tohoto souboru v Divadle Kolowrat jsou Dostojevského Bílé noci. Herci se však již několikrát setkali i s ryze komediálním žánrem. Bylo to především při inscenacích Shakespearových komedií Jak se vám líbí a Večer tříkrálový, ale také při při práci na O´Caseyho Penzionu pro svobodné pány, který původně vznikl jako klauzurní inscenace a následně byl reprízován v ateliérech DAMU.

Informace o inscenaci:

Autor: Carlo Goldoni

Překlad: Rudolf Souček

Úprava: Vojtěch Nejedlý a Josef Kačmarčík

Režie: Vojtěch Nejedlý

Dramaturgie: Josef Kačmarčík

Scéna a kostýmy: Iva Bartošová, Petr Vaněk

Hudba: Anuša Petr, Tomáš Mašek, Veronika Holcová / Jana Nunčič

Produkce: Andrea Michel, Tereza Rybová, David Karban

HRAJÍ STUDENTI 4. A 3. ROČNÍKU KATEDRY ČINOHERNÍHO DIVADLA

Jessica Bechyňová, Kryštof Dvořáček, Michael Goldschmid, David Krchňavý, Viktor Kuzník, Zuzana Novotná, Anna Randárová, Jakub Svojanovský, Lýdie Šafářová / Barbora Křupková (3. ročník), Pavel Čeněk Vaculík, Eliška Zbranková, Petr Kult (3. ročník), Marek Frňka (3. ročník)

veřejná generální zkouška: 14. 11. 2019 v 11:00 h.
premiéra: 15. 11. 2019 v 19:30 h.
nejbližší reprízy: 19. 11., 24. 11. a 28. 11.

Foto: www.divadlodisk.cz / Barbora Vaňková


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353