Tramvaj do stanice Touha v Divadle pod Palmovkou

Strhující drama vášní a tužeb, které se dotýká i těch nejskrytějších oblastí lidských duší – to je Tramvaj do stanice Touha, jejíž premiéry se uskuteční 5. a 13. dubna 2012 v Divadle pod Palmovkou. Jak titul napovídá, je především hrou o touze, která někdy udržuje člověka »nad hladinou«, ale jindy vede k pouhému poblouznění. V jižanském prostředí, kde jsou podle představ autora všechny lidské vášně přirozenou součástí života, se odehrává drama několika postav, které jsou okolnostmi nuceny k sobě i přes propastné rozdíly hledat cestu.


Jádrem hry je střet mezi mužským a ženským světem: Stanley, který na vše reaguje svou tělesností, je donucen okolnostmi žít pod jednou střechou s přecitlivělou, stárnoucí a alkoholu propadající jižanskou kráskou Blanche. Divoký a emocemi všeho druhu přetékající souboj dvou rozdílných povah i přístupů k životu se nám zjevuje v mnoha podobách, aby nakonec přešel v erotické třeštění, a skončil ve chvíli, kdy jedna ze stran nedobrovolně opustí pomyslné bojiště. Podle Williamsovy úspěšné divadelní hry vznikl v režii Elii Kazana slavný film, který získal čtyři Oscary. Jistě není bez zajímavosti, že z filmu musely být pod nátlakem cenzury vystřiženy scény zachycující emotivně a eroticky vypjaté situace. Režisérem představení bude významný slovenský herec a režisér Emil Horváth, jehož inscenace Mannova a Mnouchkinové Mefista sklidila v minulé sezoně v Divadle pod Palmovkou velký úspěch.


Emil Horváth je známý slovenský herec, režisér a pedagog. Po studiích na bratislavské Vysoké škole múzických umení byl několik let v angažmá v divadle v Martině, poté na bratislavské Nové scéně a od roku 1984 je hercem Slovenského národného divadla. Vedle mnoha krásných rolí zde úspěšně uvedl i několik svých režií V současné době mohou slovenští diváci vidět Emila Horvátha v inscenacích G. Feydeau: Brouk v hlavě, W. Shakespeare: Coriolanus nebo v hrách R. Harwooda: Kvarteto a N. Simona: Zlatí chlapci, které též režíroval. Významná je i jeho pedagogická práce na bratislavské VŠMU, kde byl jmenován v roce 2006 profesorem. V současné době je Emil Horváth též ředitelem činohry Slovenského národného divadla. Tennessee Williams napsal tuto hru mezi lety 1945 až 1947.


„Pro mne je hra zajímavá oním střetem různých názorů na svět. Stanley a Stella jsou taková až animální dvojice. Stella začne žít Stanleyho způsob života a přijme jeho denní stereotypy. V tu chvíli do jejich domácnosti přichází ze zcela jiného prostředí Blanche a je zděšena z toho, jak její sestra žije. Stává se vetřelcem, který je ale zároveň zcela závislý na prostředí, v němž se ocitnul a neumí se mu přizpůsobit. A tak se začne dovolávat rodinných vazeb z minulosti. Zde vidím jistou inspiraci Čechovem a jeho Třemi sestrami. Je to trochu i případ Dostojevského Idiota, kdy se Myškin vrací z ciziny do prostředí a atmosféry společnosti, kterou nechápe a psychicky situaci vůbec nezvládne. A podobné je to i s Blanche,“ říká režisér Emil Horváth.

Pár zajímavostí o hře a její filmové podobě
Hra byla nejprve uvedena v několika menších amerických městech. Broadwayská premiéra se uskutečnila 3. prosince 1947. Nastudování získalo všechna tři nejvyšší ocenění newyorské divadelní kritiky za nejlepší novou hru a celkově se inscenace hrála 855x. V roli Stanleyho se divákům představil mladý Marlon Brando, v roli Mitche vynikající americký herec česko-srbského původu Karl Malden. Režisérem světové premiéry »Tramvaje« byl slavný Elia Kazan.
V roce 1951 natočil Elia Kazan filmovou podobu díla a z divadelní verze do filmu obsadil jak Marlonda Branda, tak i Karla Maldena. V roli Blanche excelovala vynikající herečka Vivien Leigh. Film vyvolal velký skandál, protože se zabýval tématy, která byla ve své době tabu. Zasáhla dokonce i cenzura a těsně před premiérou bylo z filmu vystřiháno několik minut nejkontroverznějších a nejdrastičtějších scén. Film byl nominován hned na dvanáct Oscarů – a čtyři zlaté sošky nakonec získal. Stal se tak jedním z nejoceňovanějších filmů historie a dodnes patří k »zlaté filmové klasice«.


V roce 1979 obdržel Tennessee Williams nejprestižnější cenu, která je v oblasti kultury a umění v USA udělována – tzv. Kennedy Centre Honor (Cena Kennedyho centra ve Washingtonu). Cena je pod záštitou prezidenta Spojených států každoročně udělována pěti významným osobnostem amerického kulturního a uměleckého života. V jejím druhém ročníku v roce 1979 ji obdržel Tennessee Williams spolu se zpěvačkou Ellou Fitzgerald, slavnou tanečnicí a choreografkou Martou Graham, hudebním skladatelem Aaroinem Coplandem a hercem Henry Fondou. O rok později udělil prezident Jimmy Carter Tennessee Williamsovi vysoké vyznamenání Presidential Medal of Freedom (Prezidentskou medaili svobody).
Československá premiéra hry Tramvaj do stanice Touha se uskutečnila 8. listopadu 1960 v ostravském Divadle Petra Bezruče v překladu Bedřicha Bechera. V Praze se Williamsova hra poprvé představila 20. ledna 1965 v Národním divadle, kde se v režii Vítězslava Vejražky a překladatelů Luby a Rudolfa Pellarových jako Blanche představila Dana Medřická. V Divadle pod Palmovkou byla Tramvaj do stanice Touha poprvé uvedena v roce 1990 v režii Jana Nováka. První libeňskou Blanche byla Miroslava Hozová, Stanleyho hrál Ivan Vyskočil j. h. Jako Mladý výběrčí se představil také Ivan Jiřík (současný představitel Mitche).

Tennessee Williams
Tramvaj do stanice Touha
Drama o touze po věčném mládí, štěstí a právu na porozumění
Inscenace Emila Horvátha
Překlad: Luba a Rudolf Pellarovi
Inscenační úprava: Emil Horváth a Ladislav Stýblo
Scéna: Miloš Pietor
Kostýmy: Ľudmila Várossová
Hudební spolupráce: Peter Mankovecký
Dramaturgie: Ladislav Stýblo
Premiéry: 5. a 13. dubna 2012

Osoby a obsazení:
BLANCHE – Zuzana Slavíková
STELLA – Klára Issová j. h.
STANLEY – Martin Stránský j. h.
MITCH – Ivan Jiřík
EUNICE – Kateřina Lojdová j. h.
STEVE – Ondřej Kavan
PABLO – Otto Rošetzký
LÉKAŘ – Jiří Havel
SESTRA – Jolana Běhounková
MLADÝ VÝBĚR – Tomáš Havlínek j. h. nebo Petr Šmíd j. h.
SAXOFONISTA – Ivan Žák j.h.

Foto: Divadlo pod Palmovkou