Světlana Zacharova poprvé v Praze i se souborem Velkého divadla

Primabalerína Velkého divadla předvede své umění v rámci představení Amore a předá své zkušenosti studentům Pražské taneční konzervatoře. Světová baletní jednička Světlana Zacharova se spolu s předními sólisty a baletními umělci Velkého divadla představí v unikátním novém představení s názvem Amore, které bude uvedeno ve čtvrtek 10. ledna 2019 v Kongresovém paláci v Praze. Na scéně bude Světlana Zacharova zářit vedle takových baletních mistrů Velkého divadla, jakými jsou Michail Lobuchin nebo Denis Rodkin.

Zakharova_Rodkin_Francesca_Photo by Alain Hanel

Součástí návštěvy ruské primabaleríny bude i master class  pro žáky Pražské taneční konzervatoře, kteří tak budou mít unikátní možnost poznat její umění zblízka. Představení  Amore je složeno ze tří děl, jejichž hudba, choreografie a nálada jsou zcela odlišné, jedno je však spojuje, a to slovo láska (Amore). Představení je výsledkem tvůrčího hledání tří světoznámých choreografů: Jurije Posochova (Balet San Francisco), Patricka de Bana (Vídeňský státní balet) a Marguerity Donlon (choreografky z Irska, pracující v Německu).

První dílo Francesca da Rimini, balet Jurije Posochova, je věnováno stejnojmennému symfonickému dílu Čajkovského, pro něhož je inspirací milostný románek z klasiky Dante Alighieriho Božská komedie. Druhé dílo Rain Before It Falls (Dokud nezačalo pršet) se charakterizuje abstrakcí a mysterií. Jeho choreografem je Patrick de Bana, který zde vystupuje i jako sólista a interpret.  Hudební doprovod je zkomponován z barokní Bachovy hudby a moderní elektroniky О. Respighiho a C. Pino Quintany.

Třetí dílo Strokes Through the Tails (Tahy přes chvosty not) spojuje mistrovské umění artistů baletu a hudbu velikého Mozarta s jeho Symfonií č. 40 g-moll. Choreografkou je Marguerita Donlon. Toto život probouzející dílo s sebou nese dobrou náladu a je tím nejlepším zakončením celého večera.

Kostýmy pro Strokes Through the Tail a Francesca da Rimini, vytvořené ruským módním designérem Igorem Čapurinem, jsou velmi »lakonické« a symbolické. Své hrdiny mistr odívá jen do bílé a červené. Bílá barva vyjadřuje nevinnost, červená pak lásku a smrt.

 

Podívejte se na video k představení zde:

 https://www.youtube.com/watch?v=IIMU_alARn0

 

Foto: Amore