Pražský filharmonický sbor se vrátil z Bregenzu

Pražský filharmonický sbor (PFS) v těchto dnech vrátil z Bregenzu, kde i letos více než měsíc účinkoval po boku Vídeňských symfoniků na prestižním hudebním festivalu Bregenzer Festspiele. Pražský filharmonický sbor zde účinkuje už od roku 2010 jako rezidenční sbor. Festival nabízí operní představení na velkolepé scéně přímo na Bodamském jezeře, koncerty, představení pro rodiče s dětmi i cross-culture projekty.


Umělecký ředitel Bregenzer Festspiele David Poutney o působení PFS řekl: „V posledních čtyřech letech představoval Pražský filharmonický sbor společně s Vídeňskými symfoniky jeden ze dvou hudebních pilířů Bregenzského festivalu. Projevil se jako vysoce kvalifikované, profesionální, všestranné a flexibilní těleso nabízející vysoce kvalitní hudební zážitek s repertoárem, který tvoří vážná i současná hudba, a to jak na jevišti, tak při koncertech.“
Vysokou profesionalitu a variabilitu sboru si pochvaluje také ředitelka opery Bregenzského festivalu Susanne Schmidt: „Pravidelnou spolupráci s Pražským filharmonickým sborem jsme zahájili v roce 2010. Díky svému impozantnímu jádru téměř 70 zpěváků je možné sbor přizpůsobit na míru individuálním potřebám každé sezony. Ať se jedná o opery s velkými sbory, světové premiéry nových hudebních představení, či o zavedený koncertní repertoár společně s díly a cappella, Pražský filharmonický sbor se vždy zhostí svého úkolu s honosným tónem a pečlivou přípravou.“
Sbor se zde podílel na světové premiéře oper Miss Fortune Judith Weirové (2011), Solaris Detleva Glanerta (2012); zpíval ve Verdiho Aidě, Giordanově opeře Andrea Chénier a vystoupil v prvním scénickém uvedení opery Pasažérka Mieczyslawa Weinberga.
Loňská inscenace opery Kupec benátský skladatele André Tchaikowského získala významné hudební ocenění International Opera Awards v kategorii světová premiéra.

Bregenz 2014
Letos Pražský filharmonický sbor působil v inscenaci opery W. A. Mozarta Kouzelná flétna, kterou odehrál celkem devětadvacetkrát; ve světové premiéře opery Petera Herberta Trans-Maghreb; v rámci představení pro rodiny ve dvou operách – Simon Laks: Vlaštovka a Igor Stravinskij: Slavík; koncertně se představil v Brittenově Válečném requiem.
Mozartova oblíbená opera byla uváděna na monumentální scéně přímo na Bodamském jezeře ve scénicky velice efektním nastudování. Jeho autory jsou renomovaný britský režisér David Poutney, který je zároveň intendantem Bregenzského festivalu, a scénograf Johan Engels, kostýmy a loutky navrhla Marie-Jeanne Lecca. Hudebně představení s Vídeňskými symfoniky a Pražským filharmonickým sborem připravil dirigent Patrick Summers. Letos se uskutečnilo 29 představení této inscenace, v loňském roce 28.
Ve světové premiéře byla na Bregenzském festivalu za účasti Pražského filharmonického sboru uvedena světová premiéra opery Petera Herberta Trans-Maghreb. Ta vznikla na motivy stejnojmenné novely Hanse Platzgumera.

Bregenz 2015
V příštím roce se Pražský filharmonický sbor představí v Pucciniho opeře Turandot a v Hoffmannových povídkách J. Offenbacha. Festival se uskuteční opět v červenci a srpnu.

Foto: Pražský filharmonický sbor / Martina KritznerováWarning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353