Prague Philharmonia má nového šéfdirigenta

PKF – Prague Philharmonia oznamuje nového šéfdirigenta. Po Jakubovi Hrůšovi převezme taktovku světoznámý dirigent Emmanuel Villaume. Smlouva byla podepsána v legendární Avery Fisher Hall newyorského Lincolnova centra.


Historicky čtvrtým šéfdirigentem a hudebním ředitelem předního tuzemského orchestru PKF – Prague Philharmonia (dříve Pražská komorní filharmonie) se od sezony 2015–2016 stane mezinárodně uznávaný francouzský dirigent Emmanuel Villaume. O Villaumovu nástupnictví rozhodlo v souladu s míněním hráčů PKF vedení orchestru, a to po několikaletém důkladném hledání a zvažování.
„Dosavadní úspěšná spolupráce Emmanuela Villauma s naším orchestrem dala vzniknout vřelému vztahu a vzájemným uměleckým i lidským sympatiím. Toto harmonické souznění posléze přirozeně vyústilo v nabídku šéfdirigentského postu,“ uvedl ředitel orchestru Radim Otépka a dodal: „Pevně věřím, že v Emmanuelovi Villaumovi získává PKF – Prague Philharmonia uměleckou osobnost, která dokáže dále rozvinout náš potenciál a navázat na dosavadní umělecké úspěchy.“

Podepsáno v Americe
Villaumův příchod do PKF představuje důležité mezníky v hudebních kariérách jak orchestru, tak jeho nového hudebního ředitele. Šéfdirigentská smlouva byla podepsána pouze několik málo minut po skončení prestižního operního Richard Tucker Gala, které tuto neděli v New Yorku Villaume dirigoval. K samotnému podpisu došlo v prostorách dirigentského salónku newyorského Lincolnova centra, sídla Newyorské filharmonie, kde na stěnách visí historické partitury a rukopisy mezi nimiž se mj. nachází i partitura Antona Seidla ze světové premiéry Dvořákovy Novosvětské.

Flexibilita, elegance a oddanost
„Je mi obrovskou radostí a ctí, že mi bylo nabídnuto vést tak prestižní hudební instituci,“ poznamenal Emmanuel Villaume. „Flexibilita, elegance a oddanost, s jakou její hudebníci ke hře přistupují, mne vždy nesmírně inspirovaly. Velmi se těším, až dále prohloubíme naše vztahy a budeme moci se všemi příznivci a posluchači v Praze sdílet naši lásku i vášeň k hudbě.“

CD s Annou Netrebko
Z dřívější spolupráce Maestra Villauma a PKF – Prague Philharmonia vznikla například vynikající CD Souvenirs s ruskou operní divou Annou Netrebko pro vysoce ceněný label Deutsche Grammophon či CD se skvělým americkým tenoristou Bryanem Hymelem pro vydavatelský major Erato/Warner Classics, které vyjde na jaře příštího roku a které se natáčelo letos v srpnu ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Nová etapa v historii PKF
„Příchod Emmanuela Villauma k našemu orchestru je dalším milníkem v bohaté a úspěšné historii PKF – Prague Philharmonia. Jsem přesvědčen, že jeho čiré muzikanství, lidská vřelost, bohaté profesní zkušenosti a kontakty přispějí k další úspěšné etapě fungování PKF a otevřou nové možnosti účinkování našeho tělesa jak v Praze, tak v zahraničí. Na spolupráci s ním se velmi těšíme,” uvedl Martin Klimpl, předseda správní rady PKF.

Emmanuel Villaume v sezoně 2014–2015
Po hvězdném operním Richard Tucker Gala 2014 se sólisty Pretty Yende, Angelou Meade, Josephem Callejou, Želkem Lučičem, Michaelem Fabianem a dalšími se Emmanuel Villaume přesune do Dallasu, kde coby šéf tamní Dallaské opery uvede inscenaci Mozartovy opery Figarova svatba, kterou bude tamtéž následovat Straussova Salomé s respektovanou americkou sopranistkou Deborah Voigt v režii uznávané Francesky Zambello. S PKF – Prague Philharmonia absolvuje Emmanuel Villaume v této sezoně novoroční zájezd do arabského emirátu Omán, kde bude na pozvání ománského sultána řídit dva koncerty v Royal Opera House Muscat. Objeví se také v abonentní sezoně PKF v Praze, konkrétně v květnu příštího roku v Rudolfinu na koncertě se sólo flétnistou Berlínské filharmonie Emmanuelem Pahudem. Z dalších highlightů jeho nadcházející sezony jmenujme ještě Massenetovu Manon v Metropolitní opeře v New Yorku ve slavné inscenaci Laurenta Pellyho s Dianou Damrau, Vittoriem Grigolem a Nicolou Testé v hlavních rolích. Sezonu 2014–2015 pak Villaume uzavře na turné s koncertním provedením Čajkovského Jolanty s Annou Netrebko v titulní roli. Nahrávku Jolanty řízenou Emmanuelem Villaumem opět s Annou Netrebko vydá v lednu příštího roku label Deutsche Grammophone.

Biografie:
Emmanuel Villaume je dirigent francouzského původu, pod jehož taktovkou proběhla na celém světě řada podmanivých vystoupení těch nejprestižnějších operních těles a symfonických orchestrů. Nedávno byl jmenován hudebním ředitelem Dallaské opery (TDO), kde zahájil sezonu klasickou inscenací Carmen v režijním stylu Jeana-Pierra Ponnella. Od sezony 2015–2016 bude rovněž zastávat post šéfdirigenta PKF – Prague Philharmonia.
V sezoně 2013–2014 dirigoval maestro Villaume mimo jiné tato netrpělivě očekávaná představení: Manon v Královské opeře v Covent Garden, Afričanku v benátském Teatro La Fenice a Popelku s Juilliard Orchestra v New Yorku. Během celé sezony se vracel též k dirigování koncertů Slovinského filharmonického orchestru v Lublani, v němž mezi lety 2008–2013 působil jako umělecký ředitel a šéfdirigent.
V sezoně 2014–2015 se pod jeho vedením uskuteční koncerty v Dallaské opeře, Alice Tully Hall v Lincolnově centru v New Yorku či Metropolitní opeře. Společně s PKF – Prague Philharmonia zamíří na silvestrovské gala do Ománu, kde opětovně vystoupí v Royal Opera House Muscat po boku tenoristy Bryana Hymela či řecké sopranistky Irini Kyriakidou a v rámci evropských koncertů se zhostí dirigování ve švýcarském Kultur- und Kongresszentrum, dánské DR Konserthuset či britské Royal Albert Hall.
Emmanuel Villaume často spolupracuje s prestižními operními domy ve Spojených státech. V sezoně 2012–2013 dirigoval Bohému v Lyric Opera Chicago, kde se poprvé objevil již v roce 2003 s inscenací Samson a Dalila. V sezoně 2011–2012 dirigoval operu Lovci perel v Opeře Santa Fe a v sezoně 2012–2013 zde vystoupil znovu, tentokrát s Vévodkyní z Gerolsteinu. Mezi jeho vřele přijaté interpretace mistrovských děl patří Madam Butterfly, Samson a Dalila či Carmen provedená v newyorské Metropolitní opeře, Manon a Veselé paničky Windsorské v Lyric Opera Chicago a ve Washingtonské národní opeře díla Vlaštovka, Norma, Cid a Hoffmannovy povídky. Kromě toho dirigoval opery Madam Butterfly a Werther v Sanfranciské opeře, Hoffmannovy povídky, Vlaštovku a Vévodkyni z Gerolsteinu v Losangeleské opeře a Vlaštovku a Fausta v Opera Theatre v Saint Louis. Vysoce ceněno bylo například jeho provedení Fausta a Figarovy svatby v Dallaské opeře. Stejně příkladná je jeho účast na hudebních festivalech. Připomeňme například četná vystoupení na prestižním americkém festivalu Spoleto, kde v letech 2001 až 2010 působil jako hudební ředitel.
Na mezinárodní scéně se maestro Villaume objevil mimo jiné v londýnské Královské opěře v Covent Garden, kde dirigoval opery Hoffmannovy povídky a Vlaštovka, v Montrealské opeře s Pařížským životem, v tokijské Bunka Kaikan s Růžovým kavalírem, v Teatro Colón s hrou Pelleas a Melisanda a v Bastilské opeře s Rigolettem. Mezi jeho další vystoupení ve Francii patří Mignon v toulouském Théâtre du Capitole, Faust v Opéra de Nice a Pelleas a Melisanda, Samson a Dalila, Carmen a Norma v Opéra Marseilles. Maestro Villaume dirigoval mnohá operní tělesa v Německu zahrnující Hoffmannovy povídky v Bayerische Staatsoper, Toscu v berlínské Deutsche Oper, Bludného Holanďana v Hamburg Staatsoper, Děvče ze Západu v Bonnské opeře a Bohému či Werthera v Opeře v Kolíně nad Rýnem. Mezi jeho další významná vystoupení v Evropě patří Thais a Křižáci v Egyptě v benátském Teatro La Fenice, Ariana a Modrovous a Hoffmannovy povídky v Teatro Regio di Torino, Velkovévodkyně z Gerolsteinu na Operním festivalu Martina Franca, Hoffmannovy povídky a Werther v madridském Teatro Real, Perikola a Werther v Opéra de Monte-Carlo a Don Quichotte a Menottiho Goya s Plácidem Domingem na vídeňském festivalu Klangbogen.
Během Villaumovy dosavadní významné kariéry vystoupily pod jeho taktovkou přední symfonické orchestry jak na území Spojených států, tak mimo ně. Villaume odvedl neuvěřitelný kus práce ve funkci uměleckého ředitele a šéfdirigenta Státní slovinské filharmonie a i nadále působí ve funkci šéfdirigenta Slovenského filharmonického orchestru. V Severní Americe dirigoval taková tělesa, jakými jsou Quebec Symphony Orchestra, Montrealský symfonický orchestr (vystoupení proběhla v Montrealu a v Carnegie Hall), Chicagský symfonický orchestr, Losangeleský symfonický orchestr a Julliard Orchestra. Dále vystoupil mimo jiné se Sanfranciským symfonickým orchestrem, Houston Symphony a Bostonským symfonickým orchestrem v bostonské Symphony Hall a na hudebním festivalu v Tanglewoodu. Mezi hudební tělesa, s nimiž vystoupil mimo území Spojených států, patří londýnská Královská filharmonie, Orchestre de Paris, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestr Beethovenhalle Bonn, Mnichovský rozhlasový orchestr, Duisburger Philharmoniker, Dánský národní symfonický orchestr, Norský rozhlasový orchestr, Kungliga Filharmonikerna a PKF – Prague Philharmonia. V Austrálii dirigoval koncerty s orchestry v Sydney, Melbourne a Brisbane a v Asii se objevil spolu s Tokijským symfonickým orchestrem NHK, s Tokijským metropolitním symfonickým orchestrem a orchestrem Čínské státní opery, který dirigoval u příležitosti Olympijských her v roce 2008.
Emmanuel Villaume se narodil v roce 1964 ve Štrasburku a vystudoval hudbu na Conservatoire de Strasbourg. Posléze pokračoval ve studiu na pařížské přípravce na École normale supérieure a na Sorboně, kde získal diplom v oboru literatura, filozofie a muzikologie. Coby autor pozoruhodných článků o muzikologii byl ve věku teprve jednadvaceti let jmenován dramaturgem Rýnské národní opery ve Štrasburku. Je držitelem čestného doktorátu z University of Indianapolis. Maestro Villaume žije střídavě v Paříži a v Dallasu.

PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy světoznámého dirigenta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie, aby vnesla do českého a posléze světového prostředí čerstvý vzduch nakažlivého hudebního elánu a touhy po znamenitosti nejmenšího detailu prováděné hudby. Již zanedlouho po svém vzniku se zařadila do okruhu nejrespektovanějších orchestrů České republiky a vybudovala si vynikající renomé v Evropě i ve světě. V čele ansámblu stojí od počátku sezony 2008–09 šéfdirigent a umělecký ředitel Jakub Hrůša, který se už ve svém mladém věku těší vynikajícímu mezinárodnímu renomé. Zakladatel orchestru, jeden z celosvětově vysoce uznávaných českých dirigentů Jiří Bělohlávek, jej řídil do roku 2005, kdy se stal jeho čestným uměleckým ředitelem.
Orchestr má ve svém »rodném listě« vepsánu svěžest, energičnost a perfekcionismus, stejně jako lásku k hudbě, jež vkládá do každého koncertu. PKF – Prague Philharmonia je rovněž ceněna pro svůj charakteristický zvuk, za nímž mimo jiné stojí její stěžejní repertoárová oblast, kterou je od počátku hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Tato sféra je její nejvlastnější doménou, z níž vychází a v níž exceluje na prvním místě.
Repertoár dále stojí na skladbách éry romantismu a je dotvářen a ornamentován speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby, která je v nabídce českých orchestrů dosud ojedinělá.
PKF – Prague Philharmonia je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje v předních světových sálech a je pravidelným partnerem světoznámých dirigentů a předních interpretů, jakými jsou Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faust, Mischa Maisky, Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Plácido Domingo, Elina Garanča, Juan Diego Flórez, Radek Baborák, Thomas Hampson a řada dalších.
Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství, jako například Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI, Warner Music nebo Harmonia Mundi. Za některé z nich má na kontě taková ocenění, jako je Zlatá deska RAC Kanada v roce 2000, Cena Harmonie 2001 nebo francouzské ocenění Diapason d’Or v září 2007. Mezi pozitivními kritickými ohlasy vyčnívá kromě jiných živý snímek Smetanovy Mé vlasti z Pražského jara 2010 natočený pod dirigentskou taktovkou Jakuba Hrůši.
V oblasti vzdělávání se PKF – Prague Philharmonia věnuje mladým talentovaným hudebníkům prostřednictvím projektu Orchestrální akademie. Obohacuje jejich praktické zkušenosti v oblasti orchestrální hry a podporuje tak jejich konkurenceschopnost na hudebním trhu. Od roku 2008 rovněž pořádá ve spolupráci s MČ Praha 5 soutěž Talent Prahy 5, která dává mladým hudebníkům příležitost veřejně vystoupit ve společnosti profesionálních hráčů. Jako první orchestr v České republice začala pořádat speciální Koncerty pro děti, které jsou oblíbené nejen mezi dětskými, ale také dospělými posluchači. Díky své koncepci nepůsobí jejich program jako vzdělávací, ale naopak seznamuje děti s vážnou hudbou velmi zábavnou formou. Kromě koncertních řad věnovaných dětem připravuje PKF – Prague Philharmonia koncerty pro školy v českém
a třetí sezonu také v anglickém jazyce, jež jsou v Česku rovněž jedinečné. Program pro děti dotváří dětský klub Notička, který se snaží obohatit jejich estetické cítění a rozšířit okruh aktivit ve volném čase.
Sezona 2014–15 znamená pro PKF – Prague Philharmonia důležitý okamžik v její historii. Připomene si totiž 20. výročí založení, jež náležitě podtrhne mimořádnými událostmi, a to nejen koncertními. Kromě abonentní sezony, již zahájí speciálním projektem »20 let stylově« a která bude bohatá na elitní dirigentská a sólistická jména (Emmanuel Villaume, Mischa Maisky, Isabelle Faust a další), se chystá také do Ománu nebo na zájezd do Japonska.

Foto: www.pkf.cz