Pavla Malinová bude vystavovat v Divadle Antonína Dvořáka

V Galerii současné malby ve foyeru Divadla Antonína Dvořáka budou od pondělí 8. ledna k vidění nové obrazy. Vystavovat zde bude Pavla Malinová. Součástí vernisáže bude křest výstavního katalogu Galerie současné malby, který zachycuje všechny výstavy realizované od roku 2013.

Pan kulička, 135x150 cm olej a sprej na plátně, 2017

Obrazy Pavly Malinové jsou plné dvojsmyslů, mnohoznačností a vizuálních her, v nichž se za výraznými, na první pohled čitelnými motivy (v poslední době např. klíčové dírky) ukrývají, vykukují a zrcadlí se další, které tak jednoznačně čitelné nejsou, ve výsledku ale právě ony stimulují cestu za hledáním konečného smyslu, který ale nemusí být ani přítomen, ani nalezen,“ říká kurátor výstavy Martin Mikolášek.

Vernisáž k výstavě s názvem PIŇDOUSMRSK se uskuteční v pondělí 8. ledna v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Výstava bude otevřena vždy hodinu před představením až do 8. března 2018. Součástí vernisáže bude křest výstavního katalogu Galerie současné malby, který zachycuje všechny výstavy realizované od roku 2013.

Nosiči zámku, 130x170 cm olej na plátně, 2017

Východiskem první řady dramaturgie cyklu výstav v Divadle Antonína Dvořáka byla Ostrava, respektive snaha představovat zde postupně mimořádně pozoruhodnou a pestrou ostravskou výtvarnou scénu, tedy malíře v Ostravě působící či z Ostravy a jejího okolí pocházející. Galerie současné malby si za dobu své existence – od října 2013 – našla své nezastupitelné místo ve výtvarném výstavním provozu Ostravy, a proto se divadlo rozhodlo iniciovat vznik katalogu, který by mapoval všechny doposud realizované výstavy,“ říká ředitel NDM Jiří Nekvasil.

V sezónách 2013 / 2014 – 2016 / 2017 uskutečnila Galerie současné malby celkem 20 výstav + 1 mimořádnou výstavu Eduarda Ovčáčka s názvem Deset obrazů. Tato výstava byla součástí připomenutí 50. výročí vystoupení Merce Cunninghama, Johna Cage & Roberta Rauschenberga roku1964 v Praze a Ostravě.

Klíčová dírka, 160x200 cm olej na plátně, 2017

Katalog zahrnuje úvodní slova, profily umělců a fotografie všech vystavovaných obrazů. V závěru téměř stostránkové publikace se nachází ohlédnutí za vernisážemi a popis uměleckých děl v Divadle Antonína Dvořáka.

O autorce:

Pavla Malinová se narodila v roce 1985 ve Vsetíně a patří mezi nejvýraznější absolventy ostravské fakulty umění. Během svých studií se nevěnovala jenom malbě, natáčela i videa a vystupovala v hudební skupině Like She. Poté, co v roce 2011 malířský ateliér Františka Kowolowského dokončila, se pro ni ale malba stala dominantním médiem.

1 Pavla_Malinova Vizuál katalogu

Foto: Archiv Pavly Malinové, Vojtěch Žižka