Pátý ročník Balet Gala bude nabitý tanečními výkony zahraničních i tuzemských souborů

Baletní galakoncert s mezinárodní účastí zve na svůj již pátý ročník dne 28. února 2018 v 18.30 hodin do Divadla Antonína Dvořáka. Hosty budou tanečníci zahraničních národních divadel z Polska, Německa a Francie. Českou republiku budou reprezentovat hosté z Baletu Národního divadla, soubor Dekkadancers a samozřejmě domácí balet Národního divadla moravskoslezského.

balet_HORA_foto_Bettina_Stoess

Tradičními hosty jsou první sólisté Polského národního baletu; letos vystoupí Chinara Alizade a Dawid Trensimiech v ukázkách z klasických baletů Spící krasavice a La Sylphide v choreografiích Mariuse Petipy a Augusta Bournonvilla.

plakat_Constellations_ii

Hosté z německého souboru Dortmund Ballet Ida Kallanvaara a Giacomo Altovino se představí v duetu z baletu Hora na hudbu Ady Miley. Rumunský choreograf Edward Clug vytvořil toto dílo pro dortmundský soubor a získal za ně prestižní ocenění – Cenu Benois de la danse 2017. „Fragment z inscenace Alice na motivy příběhu Alenka v říši divů v choreografii Maura Bigonzettiho za hudebního doprovodu italského tria Antongiulio Galeandro & Enza Pagliara Assurd z alba Alice je další ochutnávkou z repertoáru Dortmund Ballet,“ uvádí šéfka baletu Lenka Dřímalová. Píseň skupiny Beatles With a Little Help from My Friends, kterou napsali John Lennon a Paul McCartney v roce 1967, inspirovala domácího čínského choreografa Dortmund Ballet Xin Peng Wanga.

balet-gala-1517835410

Dmitrij Semjonov se svou partnerkou první demisólistkou Staatsballett Berlin Marinou Kanno, se poprvé představí ostravskému publiku fragmentem z choreografie Multiplicity – Forms of Silence and Emptiness. „Pro Nacha Duata, světoznámého choreografa španělského původu a současného uměleckého šéfa Berlínského státního baletu, je Multiplicity stěžejním kusem v jeho dosavadní tvorbě. Dílo vytvořil ve Výmaru při příležitosti – Evropské město kultury 1999. Za poněkud filozofickým názvem se skrývá hold výjimečnému skladateli Johannu Sebastianu Bachovi. Z inscenace uvedeme fragment pod názvem Cello a roli Cellisty ztvární Dmitrij Semjonov. Mezi jeho taneční partnerky patří světové primabaleríny jako například Světlana Zacharovová, jeho sestra Polina Semjonová, Ulyana Lopatkina,“ pokračuje šéfka baletu.

choreografie_RAIN_DOGS_foto_Martin_Popelář

K zahraničním hostům galakoncertu budou také patřit Julie Asie a Marco Vesprini, členové francouzského souboru Compagnia Julien Lestel z Marseille, kteří se našim divákům představí v choreografiích Juliena Lestela.

První sólisté Baletu Národního divadla v Praze Alina Nanu a Michal Štípa ztvární pas de deux z inscenace Louskáček – Vánoční příběh v choreografii Youriho Vámose a duet Rusko z choreografie Rain choreografa Radua Poklitarua z inscenace Vertigo.

Hosty únorového baletního galakoncertu budou letos také členové baletního souboru ND v Praze sdružení v autorském seskupení Dekkadancers. Vedle dynamické a energií nabité choreografie Štěpána Pechara První sníh nebude chybět pro Dekkadancers tolik typický humor, který se projevuje v taneční karikatuře slavného Kyliánova díla Petite corde v choreografii Marka Svobodníka.

balet-gala-1517835410

Soubor baletu NDM představí kromě ukázek ze stávajícího repertoáru i několik »ochutnávek« připravované premiéry Dona Quijota v choreografii Michala Štípy podle Petity a Gorského. „Tento ročník baletního gala bude pro mě jiný především tím, že diváci zhlédnou část mé choreografie z připravované premiéry baletu Don Quijote. A zároveň mě mohou vidět jako tanečníka. Myslím si, že je velmi důležité zařadit do programu divadla tyto projekty, protože diváci můžou vidět práci nejen českých tanečníků, ale i zahraničních, což je určitě velmi důležité,“ dodává Michal Štípa.

Galakoncert se uskuteční pod záštitou generálního konzula Polské republiky v Ostravě pana Janusze Bilského.

Foto: Národní divadlo moravskoslezské