OST-RA-VAR přivede činohru do varu již posedmnácté!

Přelom listopadu a prosince bude již tradičně v režii činoherních divadel. Ostrava připravuje již 17. ročník Festivalu ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR.


OST-RA-VAR je výjimečnou událostí, která do Ostravy každoročně přivádí divadelní pedagogy, kritiky i teoretiky, kulturní redaktory, praktické divadelníky a studenty vysokých divadelních škol z celé republiky i ze Slovenska: „Divadelní festival OST-RA-VAR bych ráda doporučila především studentům divadelních oborů z Prahy a Brna, kteří si možná stále ještě myslí, že Ostrava je drsné a kultuře nepřející město. Ze svých loňských zkušeností mohu říci, že je rozhodně čekají milá překvapení i neopakovatelná setkání jak s ostravskými tvůrci, tak s významnými českými kritiky,“ dodává Alžběta Novotná, studentka 2. ročníku oboru kulturní dramaturgie v Opavě.


Festival bude probíhat od středy 27. listopadu do neděle 1. prosince 2013. Akci pořádají činohry tradičních ostravských profesionálních divadel, tedy Národní divadlo moravskoslezské, Divadlo Petra Bezruče a Komorní scéna Aréna. Letošní ročník přináší i několik organizačních novinek: „Letos se na vlastní přání festivalu nezúčastní Divadlo loutek. Zato jsme rozšířili nabídku hostujících představení – již tradiční Bílé divadlo doplní produkce z Cooltouru a ze Staré Arény. Ale především studenti divadelních škol, jejich pedagogové a kritici z celé republiky uvidí kolekci zcela nových inscenací – koneckonců především proto na OST-RA-VAR jezdí,“ uvádí Marek Pivovar, dramaturg činohry NDM a jeden z organizátorů festivalu.


Národní divadlo moravskoslezské si pro diváky připravilo inscenaci hry Sen noci svatojánské, nejslavnější Shakespearovy komedie, která odhalí velká tajemství přírody i lidí, a to v překladu Martina Hilského a s hudbou Vladimíra Franze. Franzova hudba se objeví i ve Smrtihlavovi – dramatu o tom, jak rodiče zatají svou temnou minulost a ona padne na hlavy jejich dětí. Dále mohou diváci přijmout Pozvání na zámek – bezohlednou komedii v rytmu tanga, jejímuž „skřípavému smíchu“ se málokdo ubrání. Potulní komedianti si dají do nosu během hry Billyho Rochea Slož mě něžně a legendární příběh milenců, kteří v osudové hře prohráli své štěstí, přiblíží Tristan a Isolda. Nebude chybět ani Balada pro banditu – titul, který se už čtyři desetiletí úspěšně vrací na divadelní prkna.


Divadlo Petra Bezruče divákům také představí Shakespeara – pošetilou tragédii Král Lear. Dále divadlo nabídne drásavou inscenaci o tragické lásce Pěna dní a komedii Můj romantický příběh.
Komorní scéna Aréna bude mít na programu inscenace Hráči, Dezertér z Volšan, Ženy a panenky a Ruská zavařenina.
Hostem festivalu bude opět Bílé divadlo, které nově doplní produkce ze Staré Arény a Cooltouru. Během celého festivalu mohou diváci navštívit výstavu Marta Roszkopfová 2013 /scénografie/, a to ve výstavních prostorách Ostravského muzea.


Součástí celého festivalu jsou také již tradiční rozborové semináře: „Největší přínos osobně spatřuji právě v rozborových seminářích, kde se střetávají dva světy – hodnocení fundovaných kritiků s názory nás studentů. Často ještě objevujeme, jak správně pojmenovat a objektivně zhodnotit jednotlivá představení, nicméně nám to přináší možnost prezentovat své dosavadní znalosti a postřehy,“ hodnotí studentka Alžběta Novotná.
Přehlídka ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR je pořádána za podpory statutárního města Ostrava. Podrobné informace k festivalu OST-RA-VAR jsou k nahlédnutí na http://www.ndm.cz/cz/stranka/60-ost-ra-var.html.

Foto: OST-RA-VAR / Radovan Šťastný