Olomoucká Frida ve Stavovském divadle v Praze

Poprvé v historii vystoupí v Národním divadle Balet Moravského divadla Olomouc s představením Frida – taneční obrazy ze života surrealistické malířky Fridy Kahlo. Baletní soubor Moravského divadla Olomouc uvede v choreografii a režii Roberta Balogha životní příběh mexické malířky Fridy Kahlo. Za pomoci prostředků moderního tanečního divadla představuje v koncentrované formě její bouřlivý život, milostné vztahy i fatální lásku k manželovi Diegu Riverovi. Celovečerní taneční představení slibuje silné zážitky umocněné strhujícími výkony celého baletního souboru.


Šéf olomouckého baletu Robert Balogh, který je zároveň i autorem libreta, vytvořil originální představení, v němž se prolne životní příběh malířky obdařené mimořádnou inteligencí, všestranným uměleckým talentem, ale také postižené velkým neštěstím a osobním utrpením. V inscenaci jsou použity nahrávky věhlasných skladatelů a hudebníků – Elliota Goldenthala (autora hudby ke stejnojmennému filmu), Astora Piazzolly & Garry Burtona, Richarda Galliana, Arvo Pärta, Benny Goodmana či Keitha Jarretta.


Tvůrcem scény je profesor Jan Dušek, který na černém pozadí umně pracuje s variabilními obdélníkovými průzory, jež se různě zvětšují, zmenšují, roztahují, stahují, přičemž je jejich zbarvení od černé výrazně a rafinovaně odlišné. Světelným designem se tu doslova kouzlí. Stylové kostýmy navrhla Klára Vágnerová. Srdečně vás zveme do Stavovského divadla 22. září 2011 ve 20 hodin.

Frida Kahlo
vlastním jménem Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón (1907 – 1954). Mexická malířka počátku 20. století. Malovala ve stylu původní mexické kultury, kterou mísila s prvky realismu, symbolismu a surrealismu. Jako mnozí surrealističtí umělci aktivně podporovala komunismus. Byla ženou mexického malíře Diega Rivery a milenkou komunistického revolucionáře Lva Trockého. Vytvořila 143 maleb, 55 z nich jsou autoportréty. Žila ve stínu svého muže, také malíře Diega Rivery, a po více než padesáti letech po své smrti se stala jednou z nejpopulárnějších umělkyň světa. Fridino dětství a dospívání nebylo jednoduché. Onemocněla obrnou a i po jejím vyléčení kulhala na pravou nohu.


Od roku 1922 navštěvovala školu, která nabízela nejlepší vzdělání v Mexiku. Frida byla dobrou studentkou, chtěla se stát lékařkou. Její plány překazila vážná dopravní nehoda, po níž podstoupila řadu operací. Tato událost ovlivnila celý Fridin umělecký život. Úspěchem byla první oficiální výstava v Julien Levy Gallery v New Yorku i pařížská výstava z roku 1939. Po návratu z Paříže zažádali Frida a Diego o rozvod, aby se o rok později opět vzali. Frida trpěla Riverovou nevěrou a útěchu hledala v řadě dalších vztahů s muži i ženami, v alkoholu, drogách, ale zejména v malířství. Celé její dílo je velmi intimní zpovědí o jejích duševních stavech, vizích, obavách, touhách a nočních můrách. Celý život Frida trpěla neustálými bolestmi, podrobila se opakovaným operacím páteře, nosila ocelový korzet, dostávala injekce morfia, na kterém se stala závislou. V roce 1953 byla otevřena její první výstava v Mexiku v Galerii Arte Contemporaneo. Fyzické útrapy pokračovaly po amputaci pravé nohy, kdy ztratila vůli k životu a několikrát se dokonce pokusila o sebevraždu.

Osoby a obsazení
Frida: Andrea Hrbková / Renáta Mrózková
Rivera: Ivo Jambor / Jan Seitl
Kristina: Lucie Martináková / Sylva Soldatenkova
Matka: Dana Krajevskaja
Otec: Vadim Tsepelev
Smrt: Mikina Kawamura / Michal Kováč
Smrtka: Elena Iliina / Michaela Tsepeleva
Bolest: Ivo Jambor / Jan Seitl, Michal Priessnitz / Andrej Šarajev
Měsíc: Andrea Hrbková / Elena Iliina
Slunce: Ján Kočík / Dmitrij Savakov
Čínská fotografka: Lucie Rojková / Aya Shinoda
Milenky Rivery: Ema Krajčírová, Lena Kuzněcovová, Dita Salayová

Hudba: Elliot Goldenthal, Astor Piazzolla & Gary Burton, Richard Galliano, Arvo Pärt, Benny Goodman, Keith Jarrett
Libreto, choreografie a režie: Robert Balogh
Scéna: Jan Dušek
Kostýmy: Klára Vágnerová

Foto: www.narodni-divadlo.cz