Městská divadla pražská slaví 60. sezonu

Jako první divadlo v České republice připravují Městská divadla pražská živý přenos představení Pan Kaplan má třídu rád. Promítat se bude přímo nad stropem Divadla ABC v pasáži U Nováků. Živý přenos bude součástí oslav 60. sezony Městských divadel pražských, které se budou konat v sobotu 7. května 2011 od 10 hodin až do půlnoci v divadlech ABC a Rokoko, v pasáži U Nováků a pasáži Rokoko.


V divadelní sezoně 1950/1951 se poprvé otevřely divadelní brány Městských divadel pražských a 7. května 2011 připomeneme, co vše se za posledních 60 sezon na prknech Městských divadel pražských urodilo. V 10 hodin bude zahájena velká výstava s názvem Procházka historií – 60 sezon Městských divadel pražských a bude otevřena pro všechny kolemjdoucí a zdarma – až do večera najdete ji ve dvoraně vedle pokladny Divadla ABC v pasáži U Nováků. V pasáži Rokoko bude ve stejnou dobu probíhat výstava Proměny programů k inscenacím Městských divadel pražských.


Pokud vás zajímá, jak to vypadá v divadlech ABC a Rokoko, nenechte si ujít Divadelní labyrint – prohlídku zákulisí divadel ABC a Rokoko s divadelními herci coby průvodci, kteří vás zavedou na místa, kam se běžný divák jen tak nedostane, a možná poodhalí i některá tajemství – například kde se skrývá nápověda, jak se stahuje opona nebo kudy vlastně chodí herci do divadla. Pro děti pak bude připraven kreativní workshop v pasáži Rokoko s názvem Dětské hrátky.


Od 11 do 16 hodin vám výstavu zpříjemní i hudební vystoupení skupin spřízněných s Městskými divadly pražskými – přímo ve dvoraně v pasáži U Nováků si budete moci připomenout písničky z představení Šakalí léta, připraven je recitál Jitky Smutné & Terezy Nekudové & Lukáše Buriana a recitál Veroniky Gajerové & Jiřího Janoucha. Nebude chybět ani Orchestr Karla Vlacha. Na pódiu se také vystřídají herci divadel ABC a Rokoko, kteří vás budou oslavami provázet a od 15. hodin si můžete poslechnout Vlado Urlich Quartet.
V 17 hodin začne v Divadle Rokoko představení Prolomit vlny a v Divadle ABC jedna z nejnavštěvovanějších inscenací Městských divadel pražských – Pan Kaplan má třídu rád. Ta je vyprodaná vždy během několika hodin, a proto zveme diváky do pasáže U Nováků na první živý přenos tohoto představení v Česku. Více naleznete na webových stránkách divadla: www.MestskaDivadlaPrazska.cz/o-nas/60sezon/

Krátce z historie
Za 60 sezon své existence se v Městských divadlech pražských odehrálo nesčetné množství premiérových představení, a prošla tudy řada významných a slavných umělců, z nichž mnozí zůstávají po dlouhá léta věrnými spolupracovníky a členy uměleckého souboru. Nejdéle hrajícím hercem je Lubomír Lipský, který je členem souboru od roku 1950. Z dalších »nejdéle sloužících«, které můžeme i dnes na scénách ABC a Rokoko vídat, jmenujme Květu Fialovou, Janu Drbohlavovou, Stanislava Fišera a Danu Syslovou.
Za vedení legendárního ředitele Oty Ornesta (1950 – 1972), za jehož éry (tzv. Ornestinum) dosáhlo divadlo největšího věhlasu, začínal soubor na dvou scénách – v Komorním divadle a v Divadle Komedie, v roce 1962 se připojilo Divadlo ABC. Za normalizace byl Ornest odvolán a nahradil ho Ladislav Poživil. Ten se snažil i v nelehkých podmínkách udržovat dobrou tradici Městských divadel pražských, která tehdy panovala na scénách Divadla Komedie, Divadla ABC a Divadla Rokoko, které se k Městským divadlům pražským připojilo ale až v roce 1975.
Po roce 1989 patřily pod hlavičku Městských divadel pražských tři scény: Rokoko, ABC a Komedie – každé mělo samostatný soubor a svého uměleckého šéfa, ale jednoho společného ekonomického ředitele.
O tři roky později, v roce 2002, se od Městských divadel oddělila Komedie, Michal Dočekal rozpustil soubor a odešel do Národního divadla. Část hereckého souboru odešla spolu s Dočekalem do Národního divadla, někteří se vydali na volnou nohu a část herců získala angažmá v Divadle Rokoko. V té době byl uměleckým šéfem Divadla ABC Milan Schejbal a Divadla Rokoko Zdenek Potužil, kterého v letech 2004 – 2006 nahradil Tomáš Svoboda. Ředitelkou Městských divadel pražských byla od roku 1995 do roku 2006 Radka Pipková.
V roce 2006 bylo na obě scény Městských divadel vypsáno výběrové řízení. To s původní koncepcí Městských divadel pražských jako jednoho souboru s více scénami (tak, jak tomu bylo od roku 1950 do roku 1989) vyhrál Ondřej Zajíc a stal se ředitelem. Současné vedení ředitele Ondřeje Zajíce, uměleckého šéfa Petra Svojtky a správní ředitelky Evy Römerové v mnohém navazuje na Ornestovu éru a Městská divadla pražská získávají stále většího věhlasu.

Foto: Městská divadla pražská