Jediný balet Ludwiga van Beethovena v nové premiéře! Musica Florea a Hartig Ensemble připravují výpravnou inscenaci

Jediný známý balet Ludwiga van Beethovena se dočká po 215 letech dobového scénického provedení. Dílo Die Geschöpfe des Prometheus, op. 43, uvedou Musica Florea a Hartig Ensemble jako balet Prométheovi lidé aneb Moc hudby a tance 2. července 2016. Premiéra se koná v kouzelném prostředí Zámeckého divadla ve Valticích.

Creation_of_man_Prometheus_Berthelemy_Louvre_INV20043_n2_malý
Ludwig van Beethoven je širší veřejnosti známý jako autor devíti symfonií a notoricky známých klavírních koncertů a sonát. Z tvorby divadelní se zachovala pouze jediná opera (Fidelio) a jediný balet, který uvidí a uslyší české publikum poprvé v jeho co nejpůvodnější podobě. Orchestr Musica Florea a tanečníci z Hartig Ensemble společně vytvoří podobu baletu tak, aby se co nejvíce přiblížil době svého vzniku – jak už to ostatně dokázali při obnovených premiérách několika oper a baletů.
Hudebního nastudování se ujal dirigent a umělecký vedoucí orchestru Musica Florea Marek Štryncl, choreografie a režie Helena Kazárová, profesorka AMU, která vedle stálých členů souboru Hartig Ensemble – Tance a balety třech staletí přizvala ke spolupráci několik skvělých sólistů. Půjde o obsazení s opravdu mezinárodním zázemím a mnoho diváků možná i překvapí.
Ke genezi nového nastudování baletu choreografka Helena Kazárová říká: „Myšlenka uvést toto dílo ve své obsahově i esteticky co možná nejpůvodnější podobě ve mně zrála již dlouho. Jednou, asi před čtrnácti lety, jsem potkala dirigenta Marka Štryncla před budovou HAMU a ptala jsem se, zda by se Beethoven dal zahrát také dobově. On byl z té myšlenky nadšen. V té době bych si ale netroufla na choreografii tohoto opusu, měla jsem ještě málo zkušeností. Chtěla jsem, aby se toho ujal Pavel Šmok. Vypracovala jsem scénář a sešla se s ním. Pak bohužel již nebylo možné kvůli jeho zdravotnímu stavu náš úmysl dále rozvíjet. Letos tento Mistr z cechu Terpsichory odešel tančit do nebe. Chtěla bych mu náš balet věnovat z velké úcty k jeho umění.“
Posluchačům i divákům se naskytne možnost poznat Beethovenovo dílo v novém kontextu. „Baletní hudba Ludwiga van Beethovena se koncertně příliš často neprovádí,“ doplňuje Marek Štryncl, „Každý tuší, že k této hudbě chybí cosi podstatného – taneční složka. Skvělé na této hudbě je to, že tanec pouze »nedoprovází«. Její účinnost bude zvětšena použitím dobových výrazových prostředků a také dobových nástrojů. Právě tím bude toto provedení novým.“ O nové pojetí jde i z režijního hlediska. Beethovenův balet byl během 20. století třikrát nastudován i v Národním divadle, ale nikdy ne se snahou obnovit původní libreto a vytvořit historicky poučené dílo. V tom bude nová premiéra unikátem.
Beethovenův »heroicko-alegorický« a osvícenectvím nabitý balet Die Geschöpfe des Prometheus, Op. 43, je po hudební stránce bezesporu jedním z nejgrandióznějších děl určených pro jevištní taneční zpracování. Premiéra tohoto výjimečného díla se konala 28. března 1801 v Burgtheateru ve Vídni v choreografii Itala Salvatora Viganò, který patřil k neobdivovanějším mužům tehdejší Evropy. Beethoven pracoval s jeho italským libretem, které se dosud nepodařilo objevit a má se tudíž za ztracené. Nastudování vychází z rešerší původních pramenů i odborných beethovenovských studií. Tento balet byl Beethovenovým prvním obsáhlejším dílem pro divadlo a stal se jedním z jeho prvních veřejných úspěchů – v průběhu sezony 1801/1802 byl uveden téměř třicetkrát, což byl na tehdejší dobu skvělý úspěch. Jak si povede premiéra v historicky poučené interpretaci v Česku?

Prométheovi lidé aneb Moc hudby a tance
Choreografie a režie: Helena Kazárová
V hlavních rolích: Jaime Reid (Béjart Ballet Lausanne), Jiří Jelínek, Václav Janeček ad.
Tančí Hartig Ensemble – Tance a balety tří století
Hraje: orchestr Musica Florea
Dirigent: Marek Štryncl
Kostýmy: Roman Šolc
Scéna: Václav Krajc a Jiří Bláha

Premiéra: 2. 7. 2016
19:00 a 21:00 hod.
Zámecké divadlo Valtice

Repríza: 12. 9. 2016
Praha, Lichtenštějnský palác / Letní scéna HAMU

Foto: www.musicaflorea.cz


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353