Interpelace: Umění žít v metropoli

V říjnovém díle Interpelací se na Nové scéně ND bude diskutovat o Praze. S moderátorem Tomášem Sedláčkem přijde diskutovat primátor Prahy Bohuslav Svoboda, architekt Roman Koucký a sociální geograf Martin Ouředníček. Za plentou bude opět skrytý jeden z bloggerů Aktuálně.cz, svoji totožnost odhalí na konci pořadu. Vstup zdarma!


Na rozdíl od minulých Interpelací, při kterých se diskutovalo o aktuálních událostech z politické scény, tentokrát se kriminálním kauzám a mediálním fenoménům vyhneme. V pravidelné hodinové scénické debatě, kterou opět přenáší na druhém programu Česká televize a on-line streamuje Aktuálně.cz, se Tomáš Sedláček a jeho hosté zamyslí nad vizí Prahy jako moderního velkoměsta pro 21. století. Jaká je (a především bude) česká metropole? A jak se v ní žije? Snese srovnání s progresívním Berlínem nebo s levnými metropolemi východní Evropy? Čeká ji budoucnost multikulturních a multietnických aglomerací? Žijeme v konzervativním nebo progresivním městě? Jak se Praha vyrovnává s dědictvím dlouhých let komunismu? Jaká je její image v zahraničí? Kde a v čem je třeba v Praze investovat a které změny – bez ohledu na obor – jsou pro spokojený život v Praze v budoucích letech nezbytné?
Na tyto a další související otázky se pokusí odpovědět pražský primátor Bohuslav Svoboda. Před svou politickou kariérou působil jako přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, sedm let byl děkanem téže fakulty. V roce 1992 se stal prvním prezidentem České lékařské komory.
Druhým hostem je sociální geograf Martin Ouředníček. který působí jako vysokoškolský pedagog na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Ve své práci se zaměřuje mimo jiné na studium urbanizačních procesů, sociálního prostředí měst a příměstských oblastí, tzv. urban & community studies; velkou část svého výzkumu věnoval Praze.


Trojici hostů uzavírá Roman Koucký, jeden z nejoceňovanějších českých architektů, několikanásobný držitel Grand Prix Obce architektů. S velkým mezinárodním ohlasem se setkal jeho Mariánský most v Ústí nad Labem. Je autorem větších urbanistických celků, bytových a rodinných domů. Často se prezentuje razantními názory na rozvoj města, které nebývají v souladu ani s názory památkářů ani komunálních politiků. O současném stavu metropole říká: „Praha je na tom hodně špatně, protože nemá žádnou vizi. Respektive má jedinou vizi: Na nic nám nesahejte. To znamená, že Praha se nepředstavitelným způsobem periferizuje. Je třeba změnit myšlení, změnit zákony, hledat potenciál a neregulovat, iniciovat, hledat vizi a snažit se ji naplnit.“

Sledujte interpelace také na facebooku twitteru aktuálně.cz a webu Nové scény

Interpelace: Umění žít v metropoli | 27.10. | 17 h. | Nová scéna ND

Foto: Národní divadlo


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353