Frankenstein se dvěma Sherlocky se vrací do kin oslavit narozeniny – v obou verzích

Dvě stě let uplynulo letos od vydání jedné z nejznámějších a nejvlivnějších knih historie, Frankensteina od Mary Shelley. Při té příležitosti se před nadcházejícím Halloweenem do kin vrací jeden z nejúspěšnějších přenosů NT Live v energické režii oscarového vítěze Dannyho Boylea. Ve své adaptaci Frankensteina dramatik Nick Dear nahlíží děsivý příběh o povaze dobra a zla i zodpovědnosti vědy především z pohledu Stvoření, opuštěného výtvoru geniálního, arogantního vědce Viktora Frankensteina. V obou hlavních rolích se v zimě 2011 v britském Národním divadle střídali představitelé dvou moderních televizních Sherlocků, Benedict Cumberbatch (Sherlock od BBC) a Jonny Lee Miller (Jak prosté od CBS). Verzi s Millerem v titulní roli čeští diváci opět uvidí např. v pražském kině Světozor v pondělí 29. října od 19.45 hodin. Do konce roku inscenaci opatřenou českými titulky promítne sedm tuzemských kin.

Frankenstein_2018

Návrat k inteligenci předlohy

Útlý román, který začala osmnáctiletá Mary Godwin psát jedné chladné letní noci u Ženevského jezera v domě lorda Byrona a dokončila nedlouho před porodem svého prvního dítěte už jako Mary Shelley, manželka slavného básníka, první čtenáři spatřili v březnu 1818. A byli ohromeni jako originalitou a hrůzostrašnou zápletkou o muži, který dokázal stvořit živou bytost. Ta se pevně vryla do našeho kulturního povědomí a byla bezčetněkrát využita, opakována, variována a parodována. Viktor se ovšem v následujících verzích proměnil v archetyp šíleného vědce, zatímco z jeho nebohého, děsivého stvoření se stalo němé hromotlucké monstrum.

Divadelní adaptace Nicka Deara, kterou National Theatre hrálo po dobu několika týdnů od února 2011, vrátila pozornost publika ke komplexním charakterům a vztahům z předlohy. Ačkoliv ve hře pro přehlednost chybí většina vedlejších motivů a několik postav, příběh stále stojí na osudovém vztahu dvou vysoce inteligentních bytostí, který vybízí k otázkám o původu násilí, kognitivním vývoji i potřebě lásky. Zároveň se v režii slavného filmaře Dannyho Boylea (Trainspotting, Milionář z chatrče) odvíjí jako strhující emotivní drama v ohromujícím steampunkovém stylu, které vybízí k opakovanému zhlédnutí.

Jedna hra, dvě představení

Velkou zásluhu na tom, že se z Frankensteina stal obrovský hit nejen National Theatre ale také cyklu přenosů do světových kin NT Live, mají dva herci, kteří nezvykle alternovali obě hlavní role Benedict Cumberbatch, v roce 2011 čerstvě proslavený jako Sherlock, na něhož čekala role superhrdiny Doctora Strange i oscarová nominace za drama Kód Enigmy, a Jonny Lee Miller, při premiéře známý z Boyleova kultu Trainspotting a budoucí moderní Sherlock z amerického seriálu Jak prosté. Oba za své obdivuhodné, intenzivní výkony společně získali obě nejprestižnější britské divadelní ceny, Olivier a Evening Standard. Kamery NT Live zachytily proto Frankensteina dvakrát a porovnání obou verzí, k němuž máme letošní podzim opět příležitost, nejlépe ukazuje, nakolik dokáže herec ovlivnit danou roli.

Podívejte se na trailer k představení Frankenstein

Prosím jděte se podívat na Frankensteina, adaptaci klasiky do Mary Shelley z pera Nicka Deara a v režii Dannyho Boylea, jednoho z nejkrutějších humanistů dneška. … Role doktora a monstra alternují Benedict Cumberbatch a Jonny Lee Miller a oba nabíjejí Dearův text veškerou výbušnou sebenenávistí moderního muže. … Tohle je Frankenstein pro naší apokalyptickou dobu. Jako kdyby Boyle a jeho úžasný tým designérů přefiltroval varovný příběh Mary Shelley skrz černočernou eschatologii Moby Dicka. Fantastické.“

Scott Brown, Vulture

Frankenstein | záznam
27. října 2018 | Kino Svratka (Tišnov)
29. října 2018 | Kino Světozor (Praha)
13. listopadu 2018 | Kino Dlabačov (Praha)
24. listopadu 2018 |
Kino Radotín (Praha)
29. listopadu 2018 | Univerzitní
kino Scala (Brno)
26. prosince 2018 |
Kino Kopřivnice

DALŠÍ PROGRAM DIVADLA V KINĚ V ČR:

William Shakespeare: Hamlet

záznam

Kino Sféra (Turnov) – 15. 12. 2018

Simon Stephens: Podivný případ se psem

záznam

Bio Central (Hradec Králové) – 12. 12. 2018

Alan Bennett: Šílenství krále Jiřího

přímý přenos

Bio Oko (Praha), Bio Central (Hradec Králové) – 20. 11. 2018

William Shakespeare: Antonius a Kleopatra

přímý přenos

Kino Aero (Praha) – 6. 12. 2018

Tennessee Williams: Kočka na rozpálené plechové střeše

záznam

Kino Sféra (Turnov) – 20. 1. 2019

Kino Radotín (Praha) – 23. 2. 2019

David Hare: Já neutíkám

přímý přenos

Kino Aero (Praha) – 31. 1. 2019

Konečný seznam participujících kin rozesíláme vždy před konkrétním přenosem, případně je možné ho nalézt na www.ntlive.cz. Všechny hry jsou uváděny v původním anglickém znění s českými a anglickými titulky.

Předprodej a rezervace

Předprodej a rezervace vstupenek probíhá na pokladnách jednotlivých kin a online. Cena vstupenky je od 250 korun.

Oficiální české stránky NT Live: www.ntlive.cz | www.vicnezfilm.cz

Foto: Aerofilms