Dvě vdovy již brzy na scéně přírodního divadla Divoká Šárka

Pražské přírodní divadlo v Šárce s koncem prázdnin navazuje na svou tradici z minulých let a 3. září uvede komickou operu Bedřicha Smetany Dvě vdovy. V místech s bohatou divadelní historií a v realizaci Originálního hudebního divadla Praha vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla. Stejně jako v předchozích letech je vstup zcela zdarma. Loni podle organizátorů představení slavné Dvořákovy Rusalky navštívilo deset tisíc lidí.

IMG_6533
V klasickém díle našeho nejznámějšího operního autora se pod dirigentským vedením Jana Chalupeckého a v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové jako Karolina představí Jana Sibera, Anežkou bude Dana Burešová, Ladislava Podhajského ztvární Aleš Briscein a jako Mumlal vystoupí Luděk Vele. Lidku a Toníka budou zpívat Yukiko Šrejmová Kinjo a Martin Šrejma.
„Stále chceme, pokud to půjde, pokračovat v tradici uvádění českého hudebního repertoáru,“ vysvětluje Renée Nachtigallová. „Dvě vdovy jsou sice tzv. salonní opera, ale budeme se snažit, aby se děj co nejvíce rozehrál, a nebyl nudný.“
Unikátní příležitost zažít v krásném prostředí Divoké Šárky a v podání předních českých operních pěvců slavná operní díla nabídly i předchozí ročníky, od roku 2005 mohli zájemci zhlédnout například Prodanou nevěstu, Rusalku, Jakobína nebo Čerta a Káču. Dvě vdovy se ale na programu objeví v historii zcela poprvé.
„Tato opera se velmi hodí do přírodní scenerie Šárky,“ doplňuje svou kolegyni Jana Divišová. „Hudba i děj je velmi veselý, hravý a pro všechny interprety dost náročný. Tak snad nám budou diváci i sv. Petr držet palce.“
Dvě vdovy z roku 1874 jsou ve Smetanově tvorbě spolu s Prodanou nevěstou či Hubičkou protipólem snah o majestátní historická dramata. Jde o jedinou autorovu operu, která není inspirována českým zdrojem. Francouzskou komedii Lex deux veuves Jeana Pierra Mallefilla nicméně autor libreta Emanuel František Züngel lokalizoval do českého prostředí. Veselohra dnešním divákům může připomínat leccos z prvorepublikových »filmů pro pamětníky«.
Provoz původního přírodního divadla v Šárce byl zahájen už 16. května 1913, a do roku 1922 pak uvedlo 16 inscenací. V dobách největší slávy se do plenérového prostoru vešlo 10 tisíc sedících diváků, míst k stání bylo 8 tisíc. V roce 2005 se podařilo divadelním nadšenkyním Janě Divišové a její přítelkyni, operní zpěvačce, Renée Nachtigallové, obnovit na stejném místě tradici, a od té doby již vidělo tamní představení celkem přes 140 tisíc diváků. Ve výročních cenách portálu Opera Plus za sezónu 2014/2015, získaly obě pořadatelky za znovuvzkříšení Přírodního divadla v Divoké Šárce mimořádné ocenění.
„Samozřejmě nás velmi těší pokračující tradice přírodního divadla v Šárce,“ shodují se. „Na stejném místě se letos bude hrát již podvanácté, a s návštěvníky jsme nikdy žádný problém neměly. Bývá obvyklé, že ihned po představení se zvědavě ptají, co bude na programu příští rok.“
Již zavedenou tradicí je vedle prvního zářijového víkendu i fakt, že se hraje bez vstupného. Představení začne už ve 14 hodin, proběhne pod záštitou starosty Ondřeje Koláře a je součástí oslav Dne Prahy 6.

Schránka01 Schránka02

Foto: Divoká Šárka