Divadlo uspořádalo výstavu ke 100. výročí narození fotografa Krasla

K připomenutí 100. výročí narození fotografa Františka Krasla, který se narodil 14. února 1912, uspořádá Národní divadlo moravskoslezské výstavu jeho prací, kterou bude možné vidět v Galerii Opera v Divadle Jiřího Myrona od 26. ledna do 29. února 2012 a od 27. února také v Galerii Thálie v Divadle Antonína Dvořáka.


Kurátorem výstavy je známý ostravský fotograf Martin Popelář, který k tomu uvedl: „V Divadle Jiřího Myrona bude vystaven širší záběr Kraslovy tvorby, kombinace divadelních fotografií s fotografiemi Ostravy a průmyslu v ní. V Divadle Antonína Dvořáka pak budou vystaveny především divadelní portréty.“
K připomínce tohoto významného fotografa se připojí také Komorní scéna Aréna. V den, kdy by se Krasl dožil 100 let, začne ve foyeru Komorní scény Aréna další část výstavy jeho fotografií. Kurátorem této části je Popelářův kolega z fotografické galerie Fiducia Roman Polášek. V Komorní scéně Aréna budou Kraslovy fotografie vystaveny od 14. února do 30. dubna 2012. „V Aréně budou k vidění fotografie, na nichž František Krasl zachytil městské a průmyslové scenérie a detaily,“ doplňuje Roman Polášek.
Krasl patřil k průkopníkům barevné fotografie. Fotil portréty, krajiny, ale též prostředí těžkého průmyslu, především doly a válcovny. Více než čtvrt století také působil jako divadelní fotograf Státního divadla  Ostrava (dnešní Národní divadlo moravskoslezské). Právě díky němu má Národní divadlo moravskoslezské rozsáhlý a kvalitní fotografický archiv. Vdova po Františku Kraslovi otevřela kurátorovi výstavy Martinu Popelářovi i Kraslův osobní archiv, takže na výstavě budou k vidění i mnohé originály.


Na otázku co je na Kraslových fotografiích tak mimořádného nám Martin Popelář, který má sám s divadelní fotografií také zkušenost, odpověděl: „František Krasl je výrazným průkopníkem v oblasti divadelní fotografie. Je zastáncem dynamického záznamu dění na jevišti. Jeho fotografie jsou, s ohledem na dobu vzniku, velmi moderní. Kraslův nepřikrašlující způsob práce a důraz na živost můžeme označit jako mílový krok k současné podobě divadelní fotografie.“ Dále pak pokračuje: „Tato divadelní zkušenost se promítá velmi citlivě také do fotografií lidí z hutí a dolů i do pouličních momentek a městské krajiny.“
Výstava se koná v rámci projektu, ve kterém Národní divadlo moravskoslezské systematicky připomíná významné umělecké osobnosti, které spojily svůj život s Národním divadlem moravskoslezským. Dalším umělcem, kterého divadlo připomene, je dlouholetý scénograf Vladimír Šrámek. Výstavu jeho scénografií, která se bude konat letos na podzim, připravuje Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Ostravským muzeem.
Vernisáž výstavy proběhne 26. ledna 2012 v 17.00 hodin v Galerii Opera v Divadle Jiřího Myrona. V Galerii Opera a v Galerii Thálie výstava potrvá do 29. února 2012. Ve foyeru Komorní scény Aréna od 14. února do 30. dubna 2012. Výstavu je možné navštívit vždy hodinu před začátkem představení.

O autorovi
František Krasl (1912–1998) byl významný český fotograf a místecký rodák. Fotografem se vyučil u svého otce. Studoval také na fotografických školách v Mnichově a Berlíně. Do Státního divadla Ostrava byl přijat jako divadelní fotograf v roce 1954 a působil zde až do roku 1981, tedy více než čtvrt století. V divadle začal fotit portréty herců a stal se vyhledávaným portrétistou. Fotil scény a divadelní představení souborů činohry, opery, baletu a operety. Některé soubory fotografií vydal knižně, k těm významným patří například publikace Ostrava barevná z roku 1963 nebo Roháče z roku 1970.

Foto: Divadlo Jiřího Myrona / Břetislav Uhlář