Cena Divadelních novin míří do Ostravy! Získala ji šestinotónová opera Aloise Háby

Cenu Divadelních novin za sezónu 2017/18 v kategorii Hudební divadlo udělila odborná porota Jiřímu Nekvasilovi za režii a Bruno Ferrandisovi za hudební nastudování inscenace opery Přijď království Tvé Aloise Háby. Mimořádná mikrotonální opera byla ve světové premiéře uvedena letos 24. června v Ostravě a vzdala hold jednomu z  nejpozoruhodnějších skladatelů 20. století Aloisi Hábovi (1893-1973). Stala se vlajkovou lodí festivalu NODO / New Opera Days Ostrava 2018, který pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským. „Toto spojení umožňuje vytvářet v českém kontextu jedinečné produkce a projekty na poli nové opery a nového hudebního  divadla,“ řekl v reakci na ocenění Jiří Nekvasil.

Haba_Prijd_kralovstvi_tve_Martin_Popelar_I

Prezentaci současného hudebního divadla se festival NODO věnuje v pravidelných dvouletých intervalech od roku 2012. První cenu Divadelních novin v souvislosti s objednávkou festivalu NODO získal v roce 2014 tvůrčí tým inscenace opery Sezname, otevři se! – skladatel Martin Smolka a režisér Jiří Adámek. V případě inscenování Hábova Království se na režijní koncepci vedle Jiřího Nekvasila podílel scénograf David Bazika, kostýmy měla na starosti Marta Roszkopfová, za nastudováním pěveckých sól i sborů stál Jurij Galatenko. Náročných orchestrálních partů se ujali členové mezinárodních rezidenčních těles Ostravské centra nové hudby: zkušená Ostravská banda a ONO / Ostrava New Orchestra, symfonický orchestr mladých hudebníků, který s úspěchem debutoval na festivalu Ostravské dny 2017. U příležitosti uvedení Hábovy opery se v čele orchestru ocitlo šestinotónové harmonium, nástroj z 30. let, který byl zkonstruován přímo pro Hábu a který v opeře Přijď království Tvé sehrál zásadní roli. Pro jediná dvě představení na festivalu NODO (24. a 25. června 2018) nástroj laskavě zapůjčilo České muzeum hudby a náročného partu se chopil klavírista Miroslav Beinhauer. Celkem se na „Království“ podílela stovka (!) účinkujících, kteří v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě strávili společným zkoušením pouze pět dní. Představení zaznamenal Český rozhlas.

NODO 2018

Opera Přijď království Tvé byla dokončena během války v roce 1942 a na své provedení čekala téměř 80 let (!). Důvodů pro takové zpoždění bylo víc: svou roli jistě sehrála složitá politické situace (a obsah této »antroposofické« opery), ale také nezvyklé provozní a interpretační požadavky. S nimi se několik měsíců před premiérou potýkal organizační i umělecký tým v čele s dirigentem Brunem Ferrandisem, který se nezvyklé partituře věnoval intenzivně několik měsíců. Paralelně s ním i Pavel Ciboch, který Hábův rukopis doslova v rukavičkách přepisoval do počítačového systému, party neexistovaly.

V souvislosti s provedením Hábovy šestinotónové opery se v médiích mluvilo o »splacení dluhu nejexperimentálnějšímu českému skladateli« (Jakub Kožíšek, ČT24) a »vrcholu operní sezóny« (Radmila Hrdinová, Právo) o reakcích typu „Mezinárodní a překvapivě mladé festivalové publikum v Ostravě bylo dílem o (mírném) třídním boji nadšeno“ (Boris Gruhl, Das Opernglas). K uvedení tohoto zcela mimořádného díla od skladatele, kterého zná svět lépe než jeho vlast, došlo překvapivě zezdola. Nikoli tedy v bezpečném zázemí institucí pečujících o odkaz českých skladatelů, ale díky Ostravskému centru nové hudby v čele s Petrem Kotíkem, spolku s omezenými finančními prostředky, který přijal za svůj nápad skladatele a šéfa Hudebního informačního střediska Petra Bakly. K snahám o realizaci se naštěstí ihned připojil ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil, ale také dědicové autorských práv k dílu Aloise Háby Jan a Dominik Andreskovi. Konání NODO 2018 podpořila řada institucí včetně Statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Libora Winklera, Moravskoslezského kraje nebo nadace Art Mentor Lucerne.

Haba_Prijd_kralovstvi_tve_Martin_Popelar_II

Ostravské centrum nové hudby aktuálně připravuje sesterský festival Ostravské dny, který se uskuteční v příštím roce (22. – 31. 8. 2019) a už teď je jisté, že se na programu objeví také zvuky z mikrotonálního světa Aloise Háby nebo opera Neither Mortona Feldmana.

 

Foto: Přijď království Tvé / Martin Popelář

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353