12. ročník festivalu DAMU Autorská tvorba nablízko zahájen

Setkání českých divadelních legend Jiřího Suchého s Ivanem Vyskočilem po šedesáti letech od společných začátků v Redutě, performance výtvarníka Petra Nikla, debata s hercem Jaroslavem Duškem, Rusalka od Ochotnického spolku Tykadlo a další tři desítky studentských představení, koncertů a workshopů budou součástí březnového festivalu Autorská tvorba nablízko 2018 na pražské DAMU.

vyskocil1_suchy

Festival pořádají již podvanácté studenti 2. ročníku katedry autorské tvorby a pedagogiky (KATaP). V divadle DISK, Studiu Řetízek a dalších prostorách DAMU se ve dnech 8.–11. března 2018 představí osm divadelních projektů, deset workshopů, dvacet autorských prezentací, hudební kapely a také filmové projekce studentů UMPRUM

„Program nejenže představí to nejlepší z tvorby našich studentů, absolventů a spřízněných hostů se silným autorským vkladem, ale formou mnoha otevřených dílen umožní zakusit také studijní přístup našich pedagogů na vlastní kůži, ať už se jedná o práci s hlasem, pohybem, nebo autorským textem,“ říká jeden z pořádajících studentů Ondřej Macl.

plakat_festival_nablizko_2018

Festival je jedinečnou příležitostí znovu vidět Ivana Vyskočila na jevišti, naposledy vystupoval ve své hře s Leošem Suchařípou. Spolu s Jiřím Suchým jsou zakladateli Divadla Na Zábradlí. Jiří Suchý je dnes známý jako principál legendárního divadla Semafor.

„Smyslem festivalu je představit v relativně krátkém čase a na jednom místě práci katedry odborné i širší veřejnosti, vyvolat neformální diskuse, přilákat nové uchazeče a vyzkoušet si spolupráci se spřátelenými pracovišti. Těmi jsou letos studenti z Ateliéru filmové a televizní tvorby z Vysoké školy uměleckoprůmyslové nebo katedra alternativního a loutkového divadla DAMU,“ shrnuje vedoucí pořádající katedry Michal Čunderle.

I v minulých letech se na festivalu představila zvučná jména české divadelní scény –Arnošt Goldflam, Petr Váša nebo bývalý vedoucí katedry Přemysl Rut.

Aktuální informace se dozvíte na festivalovém webu a na facebookové stránce.

 

Co je KATaP?

Katedru autorské tvorby a pedagogiky DAMU založil v roce 1992 prof. Ivan Vyskočil. Zabývá se studiem autorství a hráčství v uměleckém, ale také v širším pojetí. Jejími erbovními disciplínami jsou dialogické jednání a autorské čtení. Od jiných kateder se liší třeba tím, že se její studenti učí, jak si na nic nehrát a být sami sebou.

Podívejte se na KATaP očima našich studentů.

 

Foto: Festival DAMU Autorská tvorba nablízko