Zubří samice Karla už není sirotek, získala adoptivní rodiče. Další zvířata na adopci čekají

Čtyřletá samice zubra evropského Karla ze ZOO Tábor, která loni na podzim v tehdejším hodonínském exilu přišla i o druhého rodiče, už není sirotek. Adoptovala ji rodina Neumanova, která v táborské zoologické zahradě podporuje už pět zvířat. Adopci zvířat prý zvolili jako netradiční dárek k výročí svatby.

zubrice-karla-mala
Na zubří samici Karlu jakoby se první roky jejího života lepila smůla na kopyta. Neobvyklé bylo už to, že se narodila čtrnáctileté jalovici. Zubři bývají březí většinou mnohem dříve. Ještě se ani nenarodila, a už přišla o otce Karla. Ten zemřel několik měsíců před jejím narozením, kromě jména tak po otci zubří samice získala také přídomek »pohrobek«.
Stáří prvorodičky se nakonec ukázalo jako zanedbatelný detail. Zubří sudičky totiž pro nový přírůstek přichystaly jiný osud podobající se příchodu na svět uherského a českého krále a vévody rakouského Ladislava Holce z rodu Habsburků. Ten se narodil až čtyři měsíce po smrti svého otce, českého, uherského a německého krále a rakouského vévody Albrechta II. Habsburského, takže je známější pod přízviskem Ladislav Pohrobek. Také zubří samice Karla se narodila až po smrti svého otce. Krátce po této smutné události si pracovníci hodonínské zoologické zahrady všimli, že se samici Tamaře zvětšuje břicho a také více jí. V říjnu pak vedle ní našli zdravé mládě, které se tak stalo posmrtným dárkem od zubra Karla. I proto nese jeho jméno.
Loni na podzim, krátce před návratem do původního domova rodičů – táborské zoo – přišla Karla i o svou matku Tamaru.
Příjezdem do ZOO Tábor jakoby se tohle prokletí zlomilo. Určitý náznak byla už samotná cesta, která proběhla velmi klidně a nečekaně rychle. Karla se do svého nového domova evidentně těšila. Tím spíše, že s ní má ZOO Tábor velké plány. Má se zde stát základem až pětičlenného stáda, které bude odchovávat mláďata vhodná k vypouštění do volné přírody v rámci projektu návrat zubra do české přírody.
Další radostná zpráva přišla na přelomu roku, kdy se o Karlu začala zajímat rodina Neumanů, která už dříve v ZOO Tábor adoptovala hned čtyři jiná zvířata. „Loni v létě jsme slavili výročí svatby a hledali jsme užitečnější dárek než nějakou bonboniéru. Po výletu do znovu otevřené táborské zoo bylo jasno – podpoříme zdejší chov,“ vysvětluje motivaci Jan Neuman s tím, že napřed si vybrali čtyři menší zvířátka, za každého člena rodiny jedno.
„Na podzim jsme navštívili ještě další české zoo, nejvíc se nám však líbilo právě v Táboře, kde jsme opět obdivovali spokojená a dobře živená zvířata v krásných velkých ohradách. Po reportáži v televizi o novém zdejším přírůstku, jsme se rozhodli naši »rodinku« rozšířit,“ doplňuje adoptivní rodič Neuman a slibuje, že zoo hodlá celá jejich rodina podporovat i v budoucnu.
Že rodina Neumanova nemyslí jen na sebe, dokazuje i to, že celoroční rodinnou vstupenku, na kterou mají jako adoptivní rodiče nárok, věnují svým dlouholetým známým – rodině Vukoviových. „Mají postiženého chlapečka, tak bychom jim tímto chtěli alespoň trochu pomoci,“ dodává Neuman.
„Neumanovým za jejich opakovanou podporu našich zvířat i celé zoologické zahrady velmi děkujeme. Naším hlavním posláním je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Jsme rádi, že tento cíl oslovuje i další milovníky zvířat, kterým není jejich osud lhostejný,“ říká majitel ZOO Tábor Evžen Korec, který zahradu loni zachránil před krachem.
Adoptovat zvíře chované v ZOO Tábor mohou i další zájemci. Kromě speciálního dárkového poukazu získají adoptivní rodiče volný vstup do zoo. U podporovaných zvířat navíc bude cedulka se jménem dárců, aby návštěvníci ZOO Tábor viděli, kdo pomáhá chránit ohrožené druhy zvířat. Mimo jednotlivců, rodin či škol mohou činnost a poslání ZOO Tábor podpořit také firmy, pro které je připraveno několik možností sponzorství. I jejich zaměstnanci získají v závislosti na výši daru volné vstupy do zoo. Logo firmy bude navíc viditelně umístěné v areálu zoo i na internetových stránkách.
Všechny peníze získané od adoptivních rodičů a sponzorujících firem využije ZOO Tábor na nákup krmení pro zvíře či zajištění zdravotní péče.
Bližší informace o adopci zvířat i sponzorství včetně seznamu zvířat k adopci naleznou zájemci na webu: http://www.zootabor.eu/adopce-a-sponzorstvi/
Podpořit ZOO Tábor lze také anonymně vhozením peněz do kasičky umístěné u suvenýrů v areálu zahrady.

Foto: www.zootabor.eu

1920x1080px_osudy_hvezd