Za levandulovým selfie už nemusíte cestovat až ke Středozemnímu moři

Jen málokdo odolá kouzlu libé vůně kvetoucích levandulí a mnozí neváhají vydat se za ní až na proslulý jih Francie. Letos ale nemusíte cestovat tak daleko. Levandulové pole právě rozkvétá také ve venkovních expozicích Botanické zahrady hl. m. Prahy. Najdete ho v rozlehlé expozici středozemní flóry, která navodí dokonalou iluzi divoké přírody na jihu Evropy. Vydejte se sem s partnerem, partnerkou, přáteli či rodinou a zažijte atmosféru Středomoří. Oslavite zde příchod léta romantickým piknikem. Kromě příjemných vzpomínek si můžete odnést také jedinečné fotografie s fialovým kobercem levandulových květů v pozadí a taková selfie vám budou všichni závidět. Díky probíhající fotografické výstavě budete mít také příležitost poznat unikátní flóru Kypru. Zažijte vůni Středomoří v Troji denně od 9 do 19 hodin.

Levandule patří i u nás k oblíbeným zahradním trvalkám. Možná právě proto, že nám připomínají klid a pohodu jižní Francie a letní dovolenou u moře. „Ve spodní části expozice Středozemí byla po delší čas nevyužitá plocha. Před několika lety jsme se rozhodli vysadit na její části levandulové pole, které se zbytkem expozice krásně ladí. Levandulovým keřům se zde velmi dobře daří, a tak si tu návštěvníci budou v průběhu června připadat, jako by navštívili proslulou Provence,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

»Levandulová« botanická zahrada v Troji

Botanická zahrada je nejen místem, které návštěvníkům přibližuje unikátní přírodní druhy, je také zdrojem zahradnické inspirace. Sortiment rodu levandule (Lavandula), který se zde pěstuje, tvoří několik desítek druhů a především kultivarů. Z pohledu jejich pěstování je možné rozdělit je na dvě skupiny. Tou první jsou druhy a odrůdy, jež lze u nás celoročně pěstovat venku. Druhou skupinou pak ty, které vyžadují zimování ve skleníku či v zimní zahradě. „Nejvýznamnějším druhem, který lze celoročně pěstovat venku, je levandule lékařská (L. angustifolia). Nakvétá obvykle ve druhé polovině června a kvete až do července. Nejatraktivnější jsou její odrůdy s tmavě fialovými kvítky a fialovými kalichy, např. ´Hidcote Blue´. Náš sortiment ale tvoří i odrůdy s květy světle modrými, světle růžovými či bílými. Této levanduli vyhovuje stanoviště na plném slunci a záhřevná a propustná zahradní půda,“ vysvětluje Petr Hanzelka, kurátor trvalek a okrasných trav.

Podobně pak u nás lze venku pěstovat i druh levandule prostřední (L. × intermedia), která je přírodním křížencem druhů L. angustifolia a L. latifolia a např. v Provenci se hojně pěstuje k produkci levandulové silice (tzv. Lavandinu). Mírnější zimy (spíše v sušších půdách) dokáže venku přežít také levandule širokolistá (L. latifolia). „Tu mohou návštěvníci zahrady vidět ve výsadbě u terasy poblíž kaple sv. Kláry. Obecně její dlouhodobé pěstování venku příliš reálné není. Řadí se již do druhé skupiny levandulí, tedy k těm, které vyžadují přezimování v bezmrazých prostorách, ideálně na světle a při teplotě 5–8 °C a spíše v sušším, resp. nepřemokřeném substrátu,“ doplňuje Petr Hanzelka.

Do nezimovzdorné skupiny patří také asi nejatraktivnější druh, levandule korunkatá (L. stoechas). Ta se často nabízí v nejrůznějších zahradních centrech a prodejnách. Vyniká totiž nápadným květenstvím, které je zakončeno výraznými vzpřímenými fialovými listeny. Jde o velmi hezký druh pro nádoby, letní terasy, balkóny apod. Celoroční venkovní pěstování zatím u nás bohužel není reálné. „Z dalších zajímavých druhů ze sbírek botanické zahrady lze uvést např. levanduli zelenou (L. viridis) s netypickou, skoro »kafrovou« vůní listů a bělavě zelnými listeny v květenství, levanduli kanárskou (L. canariensis), levanduli zoubkatou (L. dentata) a další,“ uzavírá Petr Hanzelka.

Piknik jako u Středozemního moře

Oslavte příchod léta a zahajte letošní piknikovou sezonu originálně. Přijďte relaxovat do klidného zákoutí botanické zahrady, kde vám bude společnost dělat příjemná vůně levandulových květů hojně navštěvovaných motýly. A aby váš zážitek byl dokonalý, připijte si vínem z přilehlé vinice sv. Kláry. Ve Vinotéce sv. Klára v nedalekém viničním domku vám rádi poradí s výběrem vhodného vína, zapůjčí skleničky a nabídnou drobné pochutiny, které se k vínu skvěle hodí.

 

Více infa: www.botanicka.cz

 

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy

květen–září 2020

 

Fotovýstava Květena Kypru

5.–28. 6.

Expozice Středozemí

Fotovýstava provede mnoha zajímavými místy Kypru, představí tamní rostlinná společenstva a řadu druhů kyperské flóry (včetně mnoha endemitů). Návštěvníci se dovědí mnohé o užitkových rostlinách Kypru, o tamních cibulovinách a dřevinách i snaze o obnovu cedrových lesů. Nebude chybět ani nahlédnutí do bohaté historie Kypru, na jeho kulturní památky a také do současné kulturní krajiny.

 

Jehličnany

Venkovní expozice, Fata Morgana

  1. 7. – 30. 8.

Projděte se zahradou po stezce, která vám představí významné druhy sbírky jehličnanů. Severní část zahrady včetně arboreta nabídne převážně severoamerické a asijské druhy, Ornamentální zahrada přiblíží sadovnické využití jehličnanů, specifické uplatnění těchto dřevin uvidíte v Japonské zahradě. S tropickými a subtropickými druhy se seznámíte ve skleníku Fata Morgana a v expozici Svět sukulentů. Ve vybraných částech zahrady vás čekají ukázky šišek, jehlic, ale i kmenů a jejich řezů včetně názorných kreseb. To vše doplní velkoformátové fotografie.

 

Klára má svátek

  1. 8., 13.00–21.00 h

Vinice sv. Kláry

Vezměte Kláru na piknik. Patronka naší vinice má svátek, přijďte s námi oslavit její velký den. Ve Vinotéce sv. Klára si vyberete z nabídky piknikových balíčků, poradíme vám s volbou vhodného vína a půjčíme skleničky i deku. Čím si připít, je jasné – jedině vínem z naší vinice!

 

Mezinárodní den Rulandského modrého

  1. 8., 13.00–21.00 h

Vinice sv. Kláry

Rulandské modré může mít mnoho podob. Na vinici sv. Kláry se mu skvěle daří a vyrábíme z něj svěží rosé, klaret a v dobrých ročnících především červené víno s výborným potenciálem k dlouhodobému zrání. Od 14 hodin bude pro vás na terase pod ořechem přichystána volná degustace toho nejlepšího z této odrůdy.

 

Vinobraní sv. Kláry
12.–13. 9.
Vinice sv. Kláry a Ornamentální zahrada

Na vinici sv. Kláry se opět uskuteční velmi oblíbené a navštěvované vinobraní. Přední vinaři nabídnou to nejlepší ze svých sklípků, dojde i na burčák a rozhodně nebude chybět víno z vinice sv. Kláry. Zveme vás k posezení, poslechu hudby a k tanci na terasu viničního domku, kde bude pro vás opět připraven bohatý doprovodný program. Pro zájemce bude také možnost navštívit expozici výroby vína s průvodcem. Více informací naleznete na našich stránkách.

Stezka Kořeny osobností

Už více než stovka osobností poctila v uplynulých jedenácti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké. I v roce 2020 přibudou do projektu zajímavé a významné osobnosti, které své jméno spojí s rostlinnými poklady naší botanické zahrady.

 

Foto: www.botanicka.cz