Vycestovat do ciziny bez pojištění je hazard, úhrada případných nákladů se může vyšplhat až k milionu korun

Dovolená by měla být především ve znamení odpočinku a nových zážitků. Ovšem i na dovolené nás mohou překvapit nečekané úrazy, nehody či různá onemocnění. Obzvlášť nepříjemné je, když nás taková událost zastihne v zahraničí. Nejen, že musíme mnohdy složitě hledat místní lékařskou pomoc, ale ošetření v nemocnici s sebou nese rovněž finanční riziko, jež může v krajním případě překročit i milionovou hranici. Nezapomeňte proto před svým odjezdem do ciziny na uzavření cestovního pojištění. U Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) vyjde deset dní dovolené v Evropě pro dospělého člověka na pouhých 120 korun.

Hana Kadečková_ZPMVČR

Každý cestovatel by měl proto zvážit, zda riskovat úhradu obrovských nákladů z vlastní kapsy, nebo investovat do cestovního pojištění v řádu stovek korun. „Odjet na zahraniční dovolenou bez cestovního pojištění je velký finanční hazard. Z naší praxe známe řadu případů, kdy se to lidem skutečně nevyplatilo. Například jeden klient si v USA poranil páteř a obratle skokem ze skokanského můstku. Za okamžitou operaci na místě a následnou léčbu pojišťovna uhradila bezmála dva miliony korun. Bez pojištění by klient veškeré náklady musel zaplatit ze svého,“ popisuje tisková mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková (na snímku). Zřízení cestovního pojištění není nákladné a zabere minimum času. U ZP MV ČR je možné si ho sjednat online a vybrat si hned z několika tarifů podle svých možností a preferencí.

Krytí již od 12 korun za den

ZP MV ČR poskytuje cestovní pojištění ve spolupráci s ERGO pojišťovnou. Volíte si ho v závislosti na tom, zda cestujete po Evropě či mimo ni, a jaké máte preference. K dispozici jsou tři kategorie: Trip zahrnující pojištění léčebných výloh a asistenční služby, TripALL s kompletní pojistnou ochranou (léčebné výlohy, asistenční služby, úraz, zavazadla, odpovědnost) či TripMAX obsahující kompletní pojistnou ochranu s navýšeným plněním. Dovolená v Evropě vyjde dospělého člověka v základním tarifu E-Trip na 12 korun denně, což znamená, že například za deset dnů zaplatíte částku 120 korun. „Kdo chce mít absolutní klid, uzavře pojištění MAX. Krytí léčebných výloh v Evropě je v neomezené výši a ve světě je tento limit 10 milionů korun. Trvalé následky úrazu jsou kryty až půl milionem a denní odškodné za hospitalizaci je 500 korun. Odpovědnost za škodu je u MAX balíčku kryta až 10 miliony korun,“ upřesňuje Hana Kadečková.

Rodinné pojištění E-Family se slevou 50 procent

Pokud se letos chystáte na rodinnou dovolenou, ZP MV ČR vám umožní využít rodinné pojištění se slevou dvacet procent. Jako rodina se v tomto případě počítá už i jeden dospělý a jedno dítě do 15 let. Podmínkou je, aby se jednalo o přímé příbuzné (děti, rodiče, prarodiče) a minimálně jeden z účastníků byl klientem ZP MV ČR.

Novinkou roku 2018 je roční cestovní pojištění po Evropě pro celou rodinu E-Family, které ZP MV ČR do konce letošního roku exkluzivně poskytuje s padesát procent slevou. Ideální pro ty klienty, jež se do zahraničí vydávají vícekrát za rok. Rodiče pak jistě ocení také druhou novinku letošního roku – krátkodobé cestovní pojištění pro děti do 15 let zdarma. Tato nabídka se zase vyplatí rodinám, jež se chystají vycestovat ještě teď v létě. Akce totiž platí jen do konce září.

Skupinová sleva 10 procent

V případě, že plánujete vyjet s partou kamarádů či kolegů z práce a budete tvořit skupinu pět a více osob, ZP MV ČR nabízí možnost skupinového pojištění jednou pojistnou smlouvou se slevou deset procent. Podmínkou opět je, aby minimálně jeden z účastníků patřil mezi klienty ZP MV ČR.

Studenti cestují po Evropě zdarma

Studenti od 15 do 26 let, jež jsou klienty ZP MV ČR, mají nadále základní tarif cestovního pojištění zdarma. Pro jednorázové cesty po Evropě je maximální doba čerpání 60 dní, při studijním pobytu v rámci Evropy (např. program Sokrates) pak v délce 180 dní.

Pojištění pro pejska

Chystá-li se spolu s vámi na cesty i domácí zvířátko, ZP MV ČR vám pojistí situaci, kdy s ním budete muset k veterináři. Nejvyšší hranicí tohoto pojistného plnění je 10.000 korun. Užitečné bude i pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zvířetem – kryje škody na zdraví, majetku a finanční škody až do výše tří milionů korun.

Pojistěte si během cest i domácnost

Vaše dovolená je bohužel příležitostí pro zloděje. ZP MV ČR z toho důvodu nabízí pojištění trvale obydlené domácnosti po dobu vašeho vycestování (maximálně na 21 dní), a to v rámci tarifu E/W-TripALL či E/W-TripMAX. Pojistka se vztahuje na krádeže vloupáním či prokázaný pokus o vloupání. Nyní navíc s třicetiprocentní slevou.

 

Foto: ZP MV ČR