Unikátní výstava bonsají na pozadí rozkvetlé Japonské zahrady startuje už v sobotu

Bonsaje v sobě spojují umění a přírodu. Pečlivě tvarované drobné stromy dokonale sladěné s ozdobnou miskou už po staletí vzbuzují obdiv i úžas. Přehlídka těch nejlepších bonsají ze sbírky Botanické zahrady hl. m. Prahy i od dalších soukromých pěstitelů se představí v rámci jedinečné výstavy pod širým nebem. Oba víkendy během jejího konání budou patřit již tradičně japonské kultuře. Program potěší jak malé, tak velké návštěvníky. Nechte se okouzlit uměním meče, pobavit japonským divadlem nebo povznést recitací poezie haiku. Chybět nebude čajový obřad, skládání origami ani speciality japonské kuchyně. Zájemci se dozvědí mnohé o tvarování bonsají, zakoupí odbornou literaturu, nástroje, misky i rostliny. Odvážní si mohou rezervovat večerní provázení expozicí. Nenechte si ujít svátek japonského umění. Výstava bonsají probíhá v Japonské zahradě v jižní části venkovních expozic od 12. května do 20. května denně od 9 do 20 hodin.

Výstava Bonsají (9)

Japonská zahrada na ploše 0,67 hektaru byla v Botanické zahradě hl. m. Prahy otevřena pro veřejnost v roce 1997. V květnu ji vždy zaplní množství květů rozkvetlých pěnišníků a dalších dřevin i drobných květin. „Jak jinak prezentovat dokonalé bonaje než na pozadí rozkvetlé Japonské zahrady. V letošním roce vystavíme stovku rostlin jak z naší sbírky, tak i od předních pěstitelů z Čech, Moravy a Slovenska,“ zve na výstavu Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Výstava bonsají proběhne pod čestnou záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice a ve spolupráci s Česko-japonskou společností.

Výstava Bonsají (7)

Bonsaje mají obvykle budit dojem zmenšeného starého stromu. Nicméně jejich vzhled zdaleka nemusí odpovídat jejich stáří. Proto věk rostliny není při hodnocení bonsají rozhodujícím měřítkem. Nicméně na výstavě bude v letošním roce k vidění i několik exponátů pyšnících se úctyhodnou délkou života. „Mezi nejstarší vystavené rostliny se řadí bonsaje pana Valucha z Bonsai musea Isabelia ve Starém Městě u Uherského Hradiště i stromy ze sbírek botanické zahrady, převážně získané v Číně, z nichž některé jsou staré i přes 100 let,“ uvádí Miroslav Horský, kurátor sbírky bonsají Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Mezi návštěvníky nejvíce obdivované bonsaje patří ty, jež v době výstavy zdobí květy. „Z kvetoucích bonsají stojí za zmínku Bougainvillea glabra, která získala první cenu na celostátní výstavě České bonsajové asociace v Plzni v roce 2011,“ dodává Horský. Po celou dobu trvání výstavy bonsají bude možné si na místě zakoupit bonsaje, misky i odbornou literaturu. Poradenství zájemcům poskytne pan Herynek a pan Valuch v prostoru vedle Japonské zahrady.

Výstava Bonsají (6)

Víkendový program pro milovníky japonské kultury

O víkendech si zábavu v trojské botanické zahradě najde celá rodina. Dospělí i děti mohou vyzkoušet cvičení tchaj-ťi či skládání origami. Chuťové buňky potěší nabídka japonských specialit z restaurace Miyabi. V sobotu 12. května je připravena dílna výroby štětců z bambusu, psaní japonské kaligrafie a vystoupení brněnského Divadla kjógen. Během nedělního odpoledne 13. května proběhne ukázka tradičního čajového obřadu a předvádění vazeb ikebany i tvarování bonsají. Milovníci romantiky jistě ocení podvečerní čtení poezie haiku.

V sobotu 19. května se uskuteční ukázka japonského šermu a šurikendžucu a na závěr výstavy v neděli 20. května zazní bubny skupiny Wadaiko yosa-yosa.

image001

Tip na romantické rande

Noční Japonská zahrada má zvláštní a neopakovatelnou atmosféru. V sobotu 12. a 19. května ve 21 hodin se bude konat večerní komentované provázení výstavou bonsají, které představí jak jednotlivé exponáty, tak i umění tvorby japonských zahrad. Věnujte svým blízkým originální dárek a nezapomenutelnou vzpomínku, kterou jistě ocení. Na tyto speciální prohlídky je nutná rezervace předem na e-mailu: eva.novozamska@botanicka.cz. Cena provázení je 200 Kč za osobu.

 

Kompletní program zde: www.botanicka.cz

 

Foto: www.botanicka.cz