Tuto sobotu zažijete v trojské botanické zahradě Medový den

Milujete med? Pak si nenechte ujít Medový den v Botanické zahradě hl. m. Prahy. Už tuto sobotu se návštěvníkům představí zcela nová interaktivní expozice věnovaná medonosným rostlinám a včelám. Návštěvníci v ní mají možnost blíže se seznámit s rostlinami poskytujícími pastvu včelám od brzkého jara do pozdního podzimu, včetně těch, z nichž v jiných částech světa vznikají tzv. jednodruhové medy. Zahájení obohatí doprovodný program pro malé i velké. Akce se koná v sobotu 21. července od 13 do 19 hodin.

_D6A3223_m

Botanická zahrada hl. m. Prahy po třech letech otevírá zcela novou expozici. „Ve spolupráci se zahradní architektkou Ing. Klárou Nepustilovou vznikl v zahradě koncepčně pojatý prostor s mnoha vzdělavacími prvky. Hlavní myšlenkou je ukázat návštěvníkům botanické zahrady život včel a medonosné rostliny v české krajině. Expozice zaujme jak širší odbornou veřejnost, tak počínající včelaře, školáky a děti,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. V rámci slavnostního otevření se zájemci mohou těšit na populárně-naučný program, jenž představí koncept i jednotlivé prvky expozice, odhalí vztahy rostlin a včel a přiblíží vznik medu a dalších včelích produktů.

_D6A3244_m

Poznejte unikátní svět medonosných rostlin

Na východní straně trojského svahu spojujícího jižní a severní část venkovních expozic se nachází nová interaktivní expozice, která návštěvníkům netradiční formou představí zajímavosti ze života hmyzu a rostlin. „Je dalším příspěvkem botanické zahrady na cestě k vnímání přírody všemi smysly. Je tudíž přístupná opravdu široké veřejnosti, včetně návštěvníků se specifickými potřebami,“ vysvětluje Jarmila Skružná, vedoucí oddělení etnobotaniky a prezentace botaniky.

_D6A3271_m

Expozice je rozdělená na dva naučné okruhy. První se zaměřuje na způsoby opylování a přibližuje je na jednotlivých stanovištích typických pro krajinu České republiky. Jedná se o rodinnou zahradu, vřesoviště, les, ovocný sad, pole a louku, které jsou rozmístěné podél šestiúhelníkového chodníku inspirovaného podobou včelího plástu. Druhý okruh seznamuje pomocí interaktivních prvků návštěvníky s několika tématy ze života včel. Součástí expozice je i domek včelaře, jehož interiér se soustředí na pyl a opylování. „Přejeme si, aby naše expozice návštěvníky pobavila a aby si ji užili a zažili opravdu všemi smysly. Těšit se mohou na rozkvetlou louku i pestré pole osázené medonosnými rostlinami, na důmyslné dřevěné hry a hříčky ze včelího světa i na staré úly včetně slaměné košnice, ve které se mohou zaposlouchat do zvuků z včelího úlu,“ dodává Jarmila Skružná.

_D6A3273_m

Do sadu na ovoce našich babiček

V ovocném sadu, který je nedílnou součástí nové expozice, najdou návštěvníci nejen staré odrůdy jabloní, ale i další zapomenuté teplomilné druhy ovocných stromů. „Patří sem například mandloně, morušovníky nebo netradiční kříženec jeřábu a hrušně – hruškojeřáb. I na hruškojeřábu se podepsalo české šlechtění a před sto lety vznikla odrůda »Tatarova hruška«. Z tradičních českých odrůd jabloní lze zmínit například Královské z Jiříkova, Panenské české nebo Malinové holovouské,“ říká Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma. Součástí expozice je i nově založené maliniště s více než deseti odrůdami maliníku a ostružiníku. „Mezi ty nejzajímavější patří žlutě plodící »Golden Everest« nebo až do hlubokého podzimu remontující, tedy dvakrát plodící, odrůda »Heritage«,“ dodává Tomáš Vencálek.

image003

Přijďte si užít Medový den

V sobotu 21. července se malí i velcí návštěvníci mohou těšit na zajímavý program o rostlinách a včelách. K vidění bude skleněný úl, děti se mohou zapojit do vědomostní soutěže. Chybět nebude ani ukázka vytáčení medu. Výzkumný ústav včelařský v Dole se bude prezentovat novou sadou naučných panelů o medu. Zájemci si budou moci zakoupit různé publikace o včelách, medovou čokoládu, široký sortiment medu včetně medu přímo z botanické zahrady, medoviny a medových produktů. V domku včelaře bude nově otevřena interaktivní expozice zaměřená na pyl a opylování rostlin, která pobaví i poučí.

Program vznikl ve spolupráci s Vyšehradskými včelaříky, ti v nově vybudované expozici pečují o včely a úly. Na akci platí běžné vstupné do venkovních expozic botanické zahrady.

Medový den

Program:

13.00 – slavnostní zahájení

13.45 – povídání o včelách a drobné soutěže pro děti

13.45–14.00 – slosování vědomostní soutěže

15.00–16,00 – prohlídka expozice medonosných rostlin –Jarmila Skružná

15.15–15.45 – povídání o včelách a drobné soutěže pro děti u stánku nebo na terase

15.45–16.00 – slosování vědomostní soutěže

16.30–17.30 – prohlídka expozice medonosných rostlin –Jarmila Skružná

17.00–18.00 – ukázka vytáčení medu a povídání o včelích produktech

18.00–18.30 – povídání o včelách, čmelácích, včelách samotářkách a ostatních opylovačích

Víte, že…

na políčku medonosných plodin můžete přivonět také k aromatickému tymiánu? Cítíte vůni Středomoří? I z tymiánu vzniká v některých zemích jižní Evropy jednodruhový med. Má oranžovou až zlatavou barvu a svou vůní připomíná tropické ovoce.

Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy