Trojská botanická zahrada zahájila novou sezonu s exkluzivním parfémem

Hledáte místo pro relaxaci, chcete se pobavit nebo toužíte odhalit tajemství přírody? Vydejte se v tomto roce do Botanické zahrady hl. m. Prahy, kde je pro vás připravena široká nabídka akcí, z nichž si vybere opravdu každý. Nenechte si ujít oblíbené výstavy rafinovaných orchidejí, křehkých motýlů či veselých dýní. Čeká na vás i celá řada novinek. V tropickém skleníku Fata Morgana bylo slavnostně představeno první zastavení speciálního vzdělávacího projektu Vonná stezka, který potěší všechny milovníky krásných vůní. Jeho součástí je i unikátní parfém Fata Morgana No. 1, jehož kmotrami se staly tři krásné herečky Dana Morávková, Klára Issová a Andrea Kerestešová.

Vinotéka sv. Klára (2)

Botanická zahrada hl. m. Prahy se neustále proměňuje a její rozvoj bude pokračovat i v roce 2018. Díky důležitým stavbám se postupně stane moderní zahradou 21. století, která pro své návštěvníky vytvoří příjemné zázemí a představí rostlinné bohatství zajímavou a zábavnou formou. „Pokud jde o návštěvnost, zaznamenali jsme v roce 2017 velký úspěch, když počet návštěvníků překonal 344 tisíc. Velmi si této přízně cením a přeji si, aby i nadále zájem o botanickou zahradu rostl. Proto jsme pro naše příznivce na rok 2018 připravili několik desítek zajímavých akcí od odborných přednášek po velké výstavy a návštěvnicky úspěšné akce, jako je výstava orchidejí, motýlů, dýní či vinařská slavnost Vinobraní sv. Kláry. Nechybějí ale ani novinky, ze kterých bych chtěl zmínit zcela novou expozici věnovanou medonosným rostlinám a včelám, která jistě zaujme jak velké, tak malé návštěvníky,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Tisková konference a křest parfému Fata Morgana No 1 (9)

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin

Zahradou návštěvníky nově provede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou. „Jedním z hlavních poslání botanické zahrady je i výchova a vzdělávání zábavným či netradičním způsobem. Vonná stezka propojí celou naši zahradu prostřednictvím sedmi vonných stanovišť, na nichž zážitkovou formou návštěvníkům představíme aromatické rostliny a jejich vůně,“ uvádí Bohumil Černý.

Více než dvacet let se snažíme přibližovat unikátní svět rostlin a celé přírody nejširší veřejnosti včetně návštěvníků se specifickými potřebami. Vzdělávací projekt Vonná stezka je dalším krokem na této cestě,“ dodává Černý.

Parfém Fata Morgana No 1 (10)

První zastavení Vonné stezky se nachází v tropickém skleníku Fata Morgana. Návštěvníkům představí zrod unikátního parfému, který vznikl přímo zde v pokladnici rostlinných druhů, jejich rozmanitých tvarů, barev a samozřejmě i vůní. „Parfém byl vytvořen ze silic z jedenadvaceti vybraných exotických rostlin, kterým dominuje vůně květů stromu ylang-ylang (Cananga odorata) a citronové trávy (Cymbopogon citratus). Vzácné silice jsme přivezli ze zahraniční expedice na Madagaskar,“ říká Klára Lorencová, kurátorka tropických užitkových rostlin. Přivonět si lze k devíti vybraným složkám parfému na doprovodném edukačním panelu umístěném uvnitř skleníku, k vidění je i speciální kotel, v němž olejová směs zrála v průběhu minulého roku a část parfému je tu uložena dodnes. Výslednou vonnou kompozici pojmenovanou Fata Morgana No. 1 je nyní možno zakoupit ve skleníku Fata Morgana za 499 Kč (objem balení 5 ml). Jelikož vznikla v rámci vzdělávacího projektu Vonná stezka, je v nabídce pouze limitovaná edice 950 flakonků tohoto unikátního tělového parfému.

Rok 2018 přinese řadu výstav i nové expozice

Událostí letošního jara bude velká výstava orchidejí, které ovládnou skleník Fata Morgana. V tomto roce bude věnována zejména rostlinám pocházejícím z jihovýchodní Asie a lákadlem budou nejen botanické skvosty, ale i fascinující aranžmá s asijskou tematikou. Chybět nebude doprovodný program ani prodej rostlin.

Zůstáváte letos v létě v Praze? Nevadí, vypravte se do trojské botanické zahrady za Africkým létem. Ani na podzim se nudit nebudete, čeká vás oblíbená expozice dýní i zcela nová výstava jehličnanů, která představí tyto dřeviny rostoucí od rovníku po tundru.

V průběhu měsíce června se pro návštěvníky slavnostně otevře nová Expozice medonosných rostlin a včel. „Expozice vzniká podle ideového záměru architektky Ing. Kláry Nepustilové. Naším záměrem je seznámit návštěvníky botanické zahrady s životem včel v české krajině a přiblížit vztah člověka, rostlin a včel v prostředí, které je všem blízké a dobře známé,“ říká Bohumil Černý. Součástí expozice bude množství edukativních prvků, prezentace různých způsobů chovu včel, ovocný sad i dům včelaře s interaktivní expozicí věnovanou včelám a medonosným rostlinám.

Novinky jsou připraveny i na vinici sv. Kláry. Nová expozice Od korkového dubu po korkový špunt interaktivní formou přiblíží příběh vzniku korkového špuntu. Těšit se návštěvník může i na nové degustace, oslavu svátku Kláry a další akce pro všechny gurmány a milovníky dobrého vína.

V Troji vzniká botanická zahrada 21. století

Do botanické zahrady se v budoucnu bude vcházet zcela novými vstupními objekty. Hlavní vstup vznikne v severní části venkovních expozic dle návrhu ateliéru Fránek Architects Zdeňka Fránka. Projekt počítá s návštěvnickým centrem, knihovnou se studovnou, přednáškovým sálem, restaurací s kavárnou, ale i s parkovištěm a subtropickým skleníkem.

U skleníku Fata Morgana bude postupně vybudován areál s novými pokladnami, občerstvením s venkovní terasou a sociálním zázemím. Ke skleníku se bude po dokončení stavby přicházet po venkovních schodištích nebo výtahem. Novou tvář dostane i vstup z ulice Nádvorní, kde vznikne návštěvnické centrum, a vstup bude umožněn i u zastávky hromadné dopravy Kovárna.

Botanická zahrada se díky nadšení a skvělé práci zaměstnanců stává stále větším a větším lákadlem pro Pražany i turisty. Rozhodně si zaslouží finanční podporu Prahy a jsem rád, že se díky investicím zahrada mění doslova před očima k lepšímu. Nepochybuji, že v letošním roce bude návštěvnícký rekord opět překonán,“ uvedl náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

Kalendář akcí 2018

12. 1. – 23. 3. – Džungle, která nespí – večerní procházka skleníkem FM

20. 1. – 25. 2. – Barevné klenoty naší ptačí říše – výstava VS

12. 1. – 22. 3. – Přednáškový cyklus – vždy ve čtvrtek od 17.30 RB

14. 2. – Valentýnské provázení FM

2. 3. – 25. 3. – Orchideje – výstava FM, AB, VS

3. 4. – 20. 5. – Motýli – výstava FM

vybrané soboty: 14.00 + 16.0 Procházka zahradou s odborníkem VEX, FM

21. 4. – Burza fialek – prodejní výstava AB

13. 5. – 23. 9. – Hudební toulky – hudební program v BZ VEX

26. 5., 9. 6., 14. 7.,11. 8., 8. 9. – Malování s Lucií Crocro VEX

12. 5. – 20. 5. – Bonsaje – výstava VEX
25. 5. – Noc kostelů kaple

25. 5. – 27. 5. – Muškátová burza + prodej přebytků VEX

29. 5. – 10. 6. – Výstava afrických fialek, streptokarpů a Gesneriaceae FM

červen – Rostliny a včely – otevření expozice MRV

9. 6. – Muzejní noc FM, vinice

9. a 10. 6. – Pražské vinice vinice

10. 6. – Piknik v botanické KČT VEX

19. 6. – 30. 9. – Africké léto – výstava afrických soch VEX

14. 7. – 15. 7. – African food festival VEX

4. 8. – 5. 8. – Sochařský workshop VEX

15. 9. – 16. 9. – Vinobraní sv. Kláry vinice

22. 9. – 21. 10. – Dýňový podzim – výstava VEX

20. 10. – 21. 10. – Dýňové hrátky – program pro děti VEX

5. 10. – 2. 12. – Jehličí od tundry až po rovník – výstava FM, VEX

13. 10 – 28. 10. – Výstava pro všechny smysly VS

31. 10. – Halloween VEX

11. 11. – Svatomartinský přípitek vinice

24. a 25. 11. – Adventní tvoření AB

15. 12. – Adventní rozjímání kaple

FM – skleník Fata Morgana

VS – výstavní sál

RB – rostlinné bistro Botanická na talíři

AB – administrativní budova pod FM

VEX – venkovní expozice

MRV – expozice Medonosné rostliny a včely

kaple – kaple sv. Kláry

vinice – vinice sv. Kláry

Více infa: www.botanicka.cz

Přednáškový cyklus

25. 1. Petr Horáček Výroba a osázení hypertufových nádob

1. 2. Jan Ponert – Za orchidejemi ekvádorských hor

8. 2. Jaroslav Škopek – Barevné klenoty naší ptačí říše             

15. 2. Tomáš Vencálek – Arboreta a botanické zahrady jihovýchodního Polska

22. 2. Romana a Vlastik Rybkovi – Květena vietnamského národního parku Bidoup – Nui Ba

1. 3. Vladimíra Egertová, Martin Beránek – Za korkem do Portugalska

8. 3. Eduard Chvosta – Zahrady Kjóta

15. 3. Jarmila Skružná – Za zdmi plaského kláštera, klášterní zahrady jako objekt mezioborového výzkumu

22. 3. Eva Smržová – Na Madagaskar nejen za rostlinami

Ornamentální zahrada – Rostlinné bistro Botanická na talíři, vždy ve čtvrtek od 17.30, vstupné: 50 Kč

Procházky zahradou s odborníkem
vybrané soboty 14 a 16 hodin

7. 4. – Alena Nováková – Jarní cibuloviny AJ

12. 5. – Iveta Bulánková – Dřevité pivoňky AS

16. 6. – Eduard Chvosta – Kaktusy a sukulenty AS

30. 6. – Iveta Bulánková – Denivky a kaly AS

14. 7. – Tomáš Vencálek – Hortenzie AS

21. 7. – Petr Hanzelka – Letní záhonové trvalky AJ

4. 8. – Alena Nováková – Letničky AJ

18. 8. – Klára Lorencová – Plodiny Nového světa AS

8. 9. – Vladimíra Egertová, Martin Beránek – Vinice sv. Kláry AJ

6. 10. – Petr Hanzelka – Podzimní záhonové trvalky a okrasné trávy AJ

13. 10. – Tomáš Vencálek – Javory: podzimní barvy AS

AJ – sraz u pokladny Jih

AS – sraz u pokladny Sever

Akce na vinici sv. Kláry

»Open that bottle night«
24. 2. 2018
11.00–23.00
Od 19.00 –
Řízená degustace vín z našeho archivu
Pro rezervaci míst a další informace nás kontaktujte na e-mailu: eliska.muchnova@botanicka.cz,
Cena: 420 Kč/osoba.

Oslavte s námi „Večer, kdy otevřete tu láhev“ – tedy den, který se stává neobyčejným právě tím, že si vychutnáte výjimečnou láhev. Vinotéka sv. Klára bude mít prodlouženou otevírací dobu a nabídne ochutnávku z archivu.

Den svařeného vína
3. 3. 2018
11.00–19.00

Přijďte do Vinotéky sv. Klára ochutnat rozšířenou nabídku svařeného vína.

1. máj

1. 5. 2018
9.00–21.00

Oslavte s námi první máj! Připijte si se svou láskou romantickým růžovým vínem a polibte se pod jedním z rozkvetlých stromů v botanické zahradě.

Pražské vinice
9. – 10. 6. 2018
Během celého víkendu budou pro veřejnost probíhat prohlídky Expozice výroby vína.

Posvícení sv. Kláry
12. 8. 2018

Piknikový den na vinici sv. Kláry. Kde jinde a čím jiným připít Kláře v její sváteční den než vínem z vinice sv. Kláry?

Mezinárodní den Rulandského modrého
18. 8. 2018
19.00

Vertikální degustace Rulandského modrého

Děti jdou do školy
3. 9. 2018

Speciální degustace (ne)jen pro odhodlané a vytrvalé rodiče

Anotace jednotlivých akcí

Barevné klenoty naší ptačí říše

20. 1. – 25. 2. 2018

Výstavní sál, Ornamentální zahrada

9.00–16.00

V pořadí již 10. výstava s ornitologickou tematikou přinese záběry těch nejbarevnějších zástupců naší ptačí říše. Ve výstavním sále se mohou návštěvníci seznámit s hlasovými projevy některých z nich a dozvědět se i zajímavosti z jejich života. V Ornamentální zahradě je pak možné vidět ukázky způsobů krmení ptáků a ptačí budky.

Orchideje

2. 3. – 25. 3. 2018

Fata Morgana, zásobní skleník, výstavní sál

út–ne, 9.00–18.00

Po procházce stále ještě studenou jarní přírodou se přijďte zahřát do tropického skleníku Fata Morgana. I letošní březen bude patřit podivuhodným barvám a tvarům květů orchidejí. Výstava nás tentokrát zavede do lesů a hor jihovýchodní Asie. Ve skleníku Fata Morgana si studenti České zahradnické akademie Mělník vyzkouší propojit krásu asijské přírody se zajímavou kulturou této části světa. Exponáty doprovodí fotogalerie květů asijských orchidejí a mnoho zajímavostí z jejich života.

Součástí výstavy bude i prodej orchidejí a dalších rostlin, který zajišťuje firma Pokojovky.cz.

Otevírací doba bude prodloužena do 18.00 po celou dobu výstavy.

Motýli a rostliny

3. 4. 2018 – 20. 5. 2018

Fata Morgana
út–ne 9.00–18.00

Jako každé jaro od otevření skleníku Fata Morgana bude možné obdivovat živé pestrobarevné exotické motýly volně poletující mezi rostlinami, pozorovat tajemný proces proměny kukly v dospělého motýla a sledovat jejich první vzlétnutí.

Otakárci, babočky, bělásci, noční martináči a mnohé další druhy z tropické Ameriky, Asie a Afriky se objeví v plné kráse. Dovezeme 5500 kukel zhruba 50 druhů z motýlí farmy ve Velké Británii. Nechte se překvapit složitostí vzájemných vztahů mezi motýly a rostlinami. Nejedná se jen o to, že housenky se živí listy, a proto rostlinám škodí. Motýli mohou rostlinám v mnohém také posloužit. V rámci výstavy bude probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin.

Bonsaje

12. 5. 2018 – 20. 5. 2018

Venkovní expozice, Japonská zahrada, výstavní sál
denně 9.00–20.00
Po roce se do trojské botanické zahrady opět vracejí bonsaje. Již po třinácté si můžete prohlédnout jedinečnou výstavu japonského umění pod širým nebem. Každoročně jsou kromě výtvorů českých pěstitelů vystavovány i rostliny zahraničních tvůrců. Během dvou víkendů je pro vás připraven bohatý program. 

Výstava afrických soch

19. 6. – 30. 9. 2018

Venkovní expozice, Stráň, výstavní sál

Tvorba soch má v Africe dlouhou tradici. Nejtypičtější formou figurálního umění jsou masky a sochy, které jsou součástí rituálů, uctívání různých božstev či duchů zemřelých. Když před více než padesáti lety začali obyvatelé Rhodesie (dnes Zimbabwe) tvořit své první sochy, jistě nečekali, že jejich díla jednou budou vystavována v galeriích od Tokia po New York a že odborníci po celém světě budou o jejich dílech i dílech řady jejich mladších následovníků hovořit s uznáním. V současné době se sochařské tvorbě v Zimbabwe věnuje několik stovek autorů.
Během výstavy se můžete těšit také na tematické víkendy:
14. 7. – 15. 7. African food festival
4. 8. – 5. 8. Sochařský workshop

Vinobraní sv. Kláry

15. 9. 2018 – 16. 9. 2018

Vinice sv. Kláry, Ornamentální zahrada
11.00–19.00
Milovníci vína by si v diáři měli poznamenat víkend 15. a 16. září. V tomto termínu ožije jedna z nejstarších vinic v Praze oslavou sklizně. Vinobraní sv. Kláry představí vinařskou produkci jak místní, tak i dalších vinařství z Čech a Moravy. Chybět nebude ani doprovodný hudební program. Zaposlouchejte se se sklenkou v ruce do tónů folku, typických cimbálovek či jazzu, a to jak na samotné vinici, tak v rozkvetlé Ornamentální zahradě. Program bude probíhat po oba víkendové dny od 11.00 do 19.00 hodin.

Dýňový podzim

22. 9. 2018 – 21. 10. 2018

Ornamentální zahrada
září 9.00–19.00, říjen 9.00–17.00

Podzim je nejbarevnější období roku. Příroda má svoji škálu barev, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, ale botanická zahrada vám tuto paletu přiblíží na již třinácté výstavě dýní. Kromě ukázky kultivarového sortimentu tykvovitých rostlin se již tradičně můžete těšit na bohatá aranžmá z dýní.

Dýňové hrátky

20. 10. 2018 – 21. 10. 2018

Ornamentální zahrada
13.00–16.00
Strašidýlka, skřítci či zvířátka, to vše vznikne pod rukama malých i větších tvůrců díky přírodnímu materiálu, který bude k dispozici za malý poplatek. Vyřádit se může každý a při společném tvoření se pobaví celá rodina. Po tvůrčím zápalu návštěvníky jistě potěší dýňová polévka. Své výtvory si jejich autoři mohou odnést domů a vyzdobit si jimi svůj pokoj, balkon či zahradu.

Halloween

31. 10. 2018

Venkovní expozice, Stráň
16.00–19.00
Poslední říjnový den patří v botanické zahradě již tradičně oslavě svátku Halloween. Odpoledne do západu slunce si s dětmi v Ornamentální zahradě užijete spoustu zábavy, her a zejména dlabání dýní.
Přijďte si užít halloweenský večer plný magie. 

Jehličí od tundry až po rovník

5. 10. 2018 – 2. 12. 2018

Fata Morgana, Venkovní expozice
9.00–16.00
Letos jsme pro vás připravili výstavu, která představí jehličnany od tropických po druhy rostoucí v nejsevernějších oblastech naší planety.

Výstava pro všechny smysly

13. 10. 2018 – 28. 10. 2018

Výstavní sál
9.00–17.00
Letos pro vás pořádáme již dvacátý druhý ročník speciální hmatové výstavy. Expozice, kterou je možné si prohlížet doslova všemi smysly. Doplní ji speciální zvukový průvodce, díky kterému se prohlídka změní v neobvyklý zážitek. 

Adventní tvoření

24. 11. 2018 – 25. 11. 2018

Zázemí administrativní budovy
10.00–17.00

Vánoce jsou svátkem klidu a všichni se na ně dlouho připravujeme. Přijďte si vyrobit vánoční dekorace nebo malý dárek pro vaše blízké. Na místě si zvolíte některou z dílniček a uhradíte poplatek podle typu výrobku. Díky vedení zkušeným instruktorem vám pod rukama vzniknou jedinečná díla, která se stanou ozdobou vašeho domova. Během dne můžete navštívit i více workshopů. Počítejte ale s časovou náročností jednotlivých výrobků, například zhotovení lepeného věnce vám zabere přibližně dvě hodiny. Prožijte víkend relaxací při tvorbě vánočních dekorací a v klidu si vyrobte milé drobnosti pro své blízké.

Více infa: www.botanicka.cz

Foto: www.botanicka.cz


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353