Teenageři objevovali jižní Čechy a Prahu trochu jinak

Letní Adventure Rotary Campy se pořádají v České a Slovenské republice již mnoho let. Zúčastnilo se jich za tu dobu již stovky studentů a mladých lidí z různých zemí a kultur. Naši studenti naopak vyjíždí do zahraničí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ve dnech 12. – 23. srpna se konal Adventury Rotary Camp pod názvem Objev Prahu a jižní Čechy, který pořádal Rotary Club Hluboká nad Vltavou-Golf a Rotary Club České Budějovice. Poté se ještě vrátili na několik dní zpět do Prahy. Zúčastnili se ho mladí lidé a studenti z celého světa – Rakouska, Belgie, Chorvatska, Francie, Maďarska, Izraele, Rumunska, Ruska, Slovinska, Španělska, Švýcarska, Turecka a České republiky ve věku od 14 – 17 let. Kemp byl rozdělen na dvě části. První, od 12. do 14. srpna v Praze, kdy dvacet studentů z patnácti států provedli rotariáni po Praze a poznali tak významné památky hlavního města.

Druhá část poté od 15. do 23. srpna 2017 proběhla v malebném jihočeském údolí mezi městy Tábor a Bechyně v Eurocampu na břehu Lužnice. Ten je otevřený dětem a studentům z různých zemí. Odstraňuje jazykovou bariéru paralelním užíváním českého jazyka s angličtinou – dnes již běžným mezinárodním dorozumívacím prostředkem. Spolu s českými vedoucími jsou studenti v nepřetržitém kontaktu s rodilými mluvčími, s nimiž i děti mezi sebou mluví celý den anglicky. Studenti formou různých her a prožitých dobrodružství si zažijí a procvičí živě angličtinu.

Každoročně se Eurocampu v jižních Čechách zúčastní kolem 180 dětí a studentů z celého světa. Letos se také připojilo i 20 účastníků Adventure Rotary Campu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Každý oddíl má společně na starosti dvojice vedoucích, z nichž jeden je cizinec, jehož rodnou řečí je angličtina, a druhý Čech. Vzájemná komunikace je možná jak v angličtině, tak za pomoci tlumočení vedoucích či jazykově zdatnějších kamarádů. Tábor má nejen klasický program plný her, soutěží a dobrodružství, ale i poznávání památek a výletů. Sjedou řeku Lužnici, navštíví hrad Orlík či Zvíkov, poznají historická města jižních Čech a spoustu dalších aktivit.

Děti a studenti jsou současně po celou dobu v nepřetržitém kontaktu s cizím jazykem – s angličtinou. Kromě zlepšení angličtiny si děti a studenti pokaždé odváží spoustu krásných vzpomínek, zažitá dobrodružství i nové dovednosti, poznání nových kamarádů i různých kultur.

Sbližování kultur

Rotary International District 2240 Česká a Slovenská republika letos zorganizovalo sedm letních Adventure Rotary Campů, kterých se zúčastnilo celkem 109 zahraničních studentů a cca 130 českých a slovenských studentů vyjelo do zahraničí.

Od začátku července 2017 proběhly kempy »Střední Slovensko na kole« (RC Zvolen), »Letní kemp ve východním bodě« (RC Košice), Český skautský kemp (RC Ostrava), Dobrodružný mezinárodní Rotary kemp, jehož heslem bylo »Z poznání se rodí přátelství« (RC Praha Staré Město + RC Plzeń Beseda), Letní kemp v jižních Čechách (RC Tábor). Během srpna pak proběhly ještě Cyklistický a outdoorový dobrodužný kemp na Českomoravské vrchovině (RC Jihlava + RC Třebíč) a kemp Objev Prahu a jižní Čechy (RC Hluboká nad Vltavou a RC České Budějovice).

RotaryAdventureCamp (3)

Studenty letos čekali i různé besedy a přednášky v rámci sbližování kultur jako například na téma »Historie a současnost ČR v EU«. Každý z účastníků představil také svoji zemi a její kulturu a tradice.

Na dotaz, jak se daří spojovat mladé lidi různých kultur a zvyků, George J. Podzimek, další z organizátorů Rotary campů, řekl: „Je to překvapivě jednoduché. Mladí lidé nemají ještě předsudky a navíc z mého pohledu, věkově jejich otce, jsou všichni úplně stejní. Takže to jenom musí zjistit sami pro sebe, že muslim, křesťan nebo žid jsou vlastně úplně stejní.“

Foto: RePaCOMPANY