Pošlete Ježíška pro dárky do trojské botanické zahrady

Advent pomalu klepe na dveře a spolu s ním i palčivá otázka, čím o Vánocích udělat radost svým blízkým. Pokud se toužíte vyhnout nákupní horečce přeplněných obchodních center, spojte příjemné s užitečným a pořiďte dárky v trojské botanické zahradě. Vybírat můžete z nabídky dárkových vstupenek, výborného vína, knih i drobností, které potěší (nejen) milovníky rostlin. Předvánoční stres zažeňte návštěvou tropické oázy ve skleníku Fata Morgana, příjemnou procházkou spící zahradou anebo sklenkou vína servírovanou u hořícího krbu v místní vinotéce.

Láme si Ježíšek hlavu nad letošní nadílkou? Pošlete ho pro inspiraci do botanické zahrady. Dárky můžete zakoupit ve stánku se suvenýry umístěném ve vestibulu skleníku Fata Morgana, kde až do 5. prosince probíhá výstava nazvaná Intimní život rostlin. „V tomto roce jsme vydali tři nové knižní tituly, které jistě ocení nejen milovníci přírody. Obdivovatele tropických rostlin potěší kniha nazvaná Květy Faty, fanouškům vinného moku je určena kniha Vinice sv. Kláry 365 a nejen zájemci o historii se jistě rádi začtou do Příběhu trojské botanické zahrady, knihy vydané u příležitosti padesátých narozenin naší zahrady,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Originální dárek pro ženu

Snad neexistuje žena, která by nemilovala parfémy. Buďte originální a pořiďte svým drahým polovičkám jedinečný dárek s vůní exotických květin a koření. Parfém nazvaný jednoduše Fata Morgana No. 1 zrál několik měsíců přímo ve skleníku. Jeho základem jsou esence z rostlin dovezených z expedic na ostrov Madagaskar. Pokud chcete darovat svým blízkým opravdu exkluzivní dárek, tento parfém je ta správná volba. Zakoupíte jej za 499 korun.

Chcete se blýsknout před maminkou či tchyní?

Potěšte je letos originálním dárkem a obdarujte je 365 dny v zelené oáze. Celoročně platná permanentka jim umožní neomezený vstup do botanické zahrady. Ta je krásná v každém ročním období a kromě relaxačních procházek zde lze zažít i mnoho zajímavých akcí. Cena permanentky pro vstup do venkovních expozic je 300 Kč pro dospělého, permanentka zahrnující i vstup do skleníku Fata Morgana vás bude stát 1200 korun.

Chcete zabodovat u tatínka či tchána?

Víte, že vína z vinice sv. Kláry v Botanické zahradě hl. m. Prahy každoročně získávají mnohá ocenění na soutěžích v České republice i v zahraničí? Překvapte milovníky tohoto lahodného nápoje dárkovým balíčkem vín, doplněných skleničkami a případně i knihou Vinice sv. Kláry 365. Luxusně zpracovaná obrazová publikace čtenářům přiblíží proměny jedné z nejstarších pražských vinic v průběhu roku. Fotografie seznámí s jednotlivými činnostmi a úsilím, které je zapotřebí každoročně vynaložit, aby mohlo vzniknout skutečně špičkové víno. Zakoupit ji můžete ve stánku umístěném ve skleníku Fata Morgana za 449 korun.

Dáváte svým obchodním partnerům láhev vína a přemýšlíte, která to budou tento rok? Určitě neuděláte chybu s vínem z vinice sv. Kláry vyrobeným v trojské botanické zahradě, které si můžete nechat zabalit do dárkové krabičky. Vybírat lze z bílých, růžových i červených vín. V nabídce jsou rovněž vína perlivá a matolinové pálenky. Vše zakoupíte pouze ve vinotéce umístěné ve viničním domku v srdci vinice sv. Kláry.

Čím potěšíte knihomola?

Kniha by pod žádným vánočním stromečkem rozhodně neměla chybět. Pokud vaši blízcí patří mezi obdivovatele přírodních krás, překvapte je knihou z nabídky Botanické zahrady Praha. Letošní novinkou je publikace věnovaná rostlinnému bohatství skleníku Fata Morgana, jejímiž autorkami jsou kurátorky tropických sbírek Romana Rybková, Klára Lorencová a Eva Smržová.

Další novinkou je publikace Příběh trojské botanické zahrady, která čtenáře seznámí nejen s historií zahrady, ale představí i významné sbírky, stavby a expozice. Zároveň nabídne nahlédnutí do blízké budoucnosti a poodhalení toho, co návštěvníky čeká. Autorem knihy je Václav Jůzko.

Zajímavá je rovněž publikace věnovaná známým i méně známým druhům záhonových trvalek autorů Petra Hanzelky a Ivety Bulánkové, která je plná rad a inspirace pro každou zahrádku. Kniha Tomáše Vencálka nazvaná Dřeviny Botanické zahrady hl. m. Prahy představuje nevšední druhy dřevin, které by se v budoucnu mohly stát ozdobou nejen botanických, ale i soukromých zahrad.

Světově unikátní projekt botanické zahrady prezentuje kniha Kořeny osobností Botanické zahrady hl. m. Prahy. Na jejích stránkách defiluje více než osmdesát významných osobností současného veřejného života spolu s rostlinami, které v průběhu uplynulých let v zahradě postupně vysadily.

Cena každé této knihy činí 349 korun.

Dárky pro každého

Jednadvacáté století je bezpochyby stoletím techniky a botanická zahrada nemůže stát stranou. V nabídce dárkových předmětů najdete proto také netradiční technické vychytávky, které jsou krásné i užitečné zároveň. Atraktivní je zejména USB flash disk za 249 korun a powerbanka za 299 korun.

Nový USB flash disk má tvar kreditní karty, a skvěle tudíž padne do přihrádky ve vaší peněžence, důležitá data tak můžete mít stále u sebe. Zdobí ho oboustranný fototisk na skle a jeho design určitě potěší všechny milovníky rostlin. Powerbanky jsou dnes velice oblíbené, ale často příliš velké a těžké. Nová powerbanka z botanické má praktický tvar, umožní dvě plná nabití vašeho mobilního telefonu a je vhodná pro smartphony i iPhony. Navíc ji také zdobí netradiční potisk s rostlinným motivem.

Chcete potěšit sportovně založené příbuzné či známé? Pořiďte jim hřejivý nákrčník
nebo rychleschnoucí ručník, který je v nabídce botanické zahrady k dispozici v mnoha barvách. Milovníkům výletů do přírody udělá radost praktická termoska a příznivci humoru uvítají látkové tašky, trička či plechový hrneček s vtipným popiskem. I když již není teplo, jako příslib příjemných letních dnů poslouží pikniková deka.

Ani letos v nabídce dárkových předmětů nechybí reprezentativní nástěnný kalendář pro celý nový rok nazvaný Zahrada vašima očima. Tvoří jej 12 oceněných fotografií, které byly pořízeny v Botanické zahradě hl. m. Prahy v rámci fotosoutěže pořádané ve spolupráci s firmou ZEISS. Zakoupit jej můžete za 150 korun.

Drobnost, která potěší

Pozvěte své blízké na prohlídku světa rostlin. Dárkové vstupenky do trojské botanické zahrady s platností jeden rok od data vydání zakoupíte ve všech pokladnách. Za dárkovou vstupenku zaplatíte 200 korun. Nejste z Prahy? Objednat si je můžete i na e-mailu miroslava.kasparova@botanicka.cz.

Otevírací doba zahrady v období vánočních svátků

Venkovní expozice

Denně 9-16

Skleník Fata Morgana

24.12.2019                     9-14

25.12. – 29.12.2019        9-16

30.12.2019                      zavřeno

31.12.2019                      9-16

1.1.2020                          9-16

Vinotéka sv. Klára

24.12.2019                     11-15

25.12. – 26.12.2019        11-17

27.12. – 30.12.2019        13-17

31.12.2019                      zavřeno

1.1.2020                         zavřeno

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy
listopad–prosinec 2019

Fotografická výstava

Dlouhodobá výstava v severní části areálu venkovních expozic nedaleko dětského hřiště

Na výstavě Zahrada vašima očima můžete vidět 12 oceněných fotografií, které byly pořízeny v Botanické zahradě hl. m. Prahy v rámci fotosoutěže pořádané ve spolupráci s firmou ZEISS. Porota vybírala z více než 600 došlých snímků. Stejnojmenný kalendář na rok 2020 je v prodeji ve stánku se suvenýry ve skleníku Fata Morgana.

Intimní život rostlin

7. 11. – 5. 12.

9.00–16.00

Fata Morgana

Víte, jak to dělá kosatec? Co je sklápěčka značky Salvia? Nebo dokonce jak vyrobit semeno bez tatínka? Že ne? Přijďte se ponořit do tajů intimního života rostlin a zábavnou formou se dozvíte mnohé o jejich rozmnožování.

Kořeny osobností

Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Již téměř stovka osobností poctila v uplynulých deseti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost potkat na Stezce osobností a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče.

K dnešnímu dni se do projektu zapojilo již 99 známých osobností. V letošním roce si svůj strom vysadil Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy, Ester Ledecká, snowboardistka a alpská lyžařka, a český lezec Adam Ondra. 14. srpna se k nim připojil také legendární Čtyřlístek a jejich autor Jaroslav Němeček, spolu s nimi herečka Alena Vránová. Podzimního sázení se ujali naši váleční veteráni, plk. Pavel Budinský, brig. gen. Václav Kuchynka a letec RAF Tomáš Lom.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete
na:
www.botanicka.cz

Foto: www.botanicka.cz